سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 2 ژوئن 2021 | 00:38 ق.ظ

شعار توخالی، امید واهی و تدبیرپوشالی؛ خلع قانونی در انتخابات

سعید دست افشان
شعار توخالی، امید واهی و تدبیرپوشالی؛ خلع قانونی در انتخابات ترفندهای رسانه ای و تبلیغاتی در رقابت های انتخاباتی اکثرا قالب بازی با افکار عمومی را دارد که وجود خلع قانونی در تبلیغات انتخابات را به ما گوشزد می کند. در عرصه تبلیغات انتخاباتی تنها یک هدف وجود دارد که در خیلی از مواقع وسیله را توجیه می کند و آن رای آوری یک نامزد انتخاباتی به هر قیمت ممکن است،البته آنهایی که پا فراتر از مرزهای عقیدتی می گذارند و نگاهشان به رای مردم حق الناس نیست.

استفاده از تاکتیک های مختلف تبلیغات انتخاباتی مبین این واقعیت است که کشور ما در تبلیغات انتخاباتی دچار یک خلع قانونی است.
این روزها که بازار وعده وعیدهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری داغ است گاهی مواقع ادعاهایی از سوی نامزدها مطرح می شود که یک علامت سوال بزرگ در ذهن آدمی ایجاد می کند و انسان مردد می ماند که آیا این نامزد محترم حالش خوب است یا شاید نوشته های دیگران را بدونه پشتوانه اجرایی و فقط برای عوامفریبی مطرح می کند.
تعدادی از این نامزدها با بررسی مسایل و مشکلات عدیده اجتماعی به ظاهر راهکاری درست و درمان برای آن مسایل ارائه می دهند و از هر محتوایی که خواسته یا ناخواسته برای فریب افکار عمومی ترتیب داده شده استفاده می کنند و صد افسوس که گاهی با بررسی های کارشناسی مشخص می شود خود همان نامزد انتخابات به تبع مسوولیت های پیشین خود عامل همان مشکل و سومدیریت است، کسی که حرف از اقتصاد مریض می زند و خود را طبیبی حاذق برای درمان آن مرض جا می زند خود عامل اصلی رشد بی رویه تورم و بالا رفتن قیمت ارز ، نابودی اعتماد عمومی به بازار سرمایه و هزاران مشکل دیگر است.
این اتفاق ها و شرایط موجود در کارزارهای انتخاباتی خلع قانونی موجود در تبلیغات انتخابات را به ما گوشزد می کند، مبنی بر اینکه باید قانونی وجود داشته باشد که نامزدها را مجاب کند که در برابر وعده های خود مسوولانه عمل کنند؛ چه برنده انتخابات باشند و چه بازنده، به جرات می توان ادعا کرد یکی از ویژگی های نامزد اصلح همین است که وعده هایش سراب نباشد و انسان از شنیدن آن شاخ در نیاورد. البته واقعیت ماجرا این است که تعدادی از این نامزدها به خوبی می دانند که در قبال شعارهای توخالی، امید واهی و تدبیر پوشالی؛ خلع قانونی وجود دارد و فردای انتخابات چه برنده باشند چه بازنده در هیچ محکمه ای جوابگو نیستند.
اسفناک تر اینکه گاهی مواقع همین شعارها رقابت های انتخابات را تحت الشعاع قرار می دهد و نامزد مورد نظر با همین شعارها برنده انتخابات می شود و در ادامه راه باز هیچ نظارتی وجود ندارد که آن کاندید با چه شعاری سرکار آمده است؛ دریغ از عمل به یکی از این شعارها.
بنابراین وظیفه رای دهندگان درباب انتخاب اصلح و درست بسیار خطیر است و در این راه نمی توان از نقش بسیار سازنده و گاهی مواقع مخرب رسانه ها و نخبگان جامعه؛ آنهایی که می توانند در تنویر افکار عمومی و یا انحراف اذهان عمومی موثر واقع شوند چشم پوشی کرد. رسانه ها و نخبگان می توانند حد فاصل بین واقعیت، حقیقت و دروغ را برای عموم مشخص کنند تا رای دهندگان با آگاهی و به دور از تاثیرات عوامفریبانه تبلیغات پای صندوق های رای حاضر شوند و برای آینده ای روشن دست به انتخابی اصلح و درست بزنند.
با این اوصاف آن چیزی که خود رای دهندگان می توانند مد نظر قرار دهند این است که در برنامه های تبلیغاتی نامزدها به دنبال واقعیت ها و وعده های عملیاتی باشند نه شعار های بزک کرده و اقدامات قلمبه و سنگ بزرگی که علامت نزدن است.

کد خبر : 18894

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس