جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: جمعه 21 می 2021 | 23:48 ب.ظ
استاندار اردبیل:

توسعه صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان اردبیل ضروری است

توسعه صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان اردبیل ضروری است اردبیل- استاندار اردبیل گفت: توسعه صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان اردبیل یک ضرورت بوده که در کنار تامین نیاز بازار داخلی تجارت ایران با کشورهای همسایه نیز رونق می‌گیرد.

 اکبر بهنام‌جو صبح پنجشنبه در جلسه شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی با ابراز خرسندی از تصویب منطقه آزاد تجاری و صنعتی استان اردبیل در مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغ برای دولت جهت تعیین محدوده منطقه آزاد اظهار کرد: امیدواریم به سرعت زمینه تعیین نهایی محدوده منطقه آزاد استان اردبیل با کارهای کارشناسی به انجام برسد.

وی تصریح کرد: با تصویب منطقه آزاد و اجرایی شدن آن توسعه استان اردبیل شتاب بیشتری گرفته و چهره ناامیدی و یأس برای همیشه از این استان رخت بر می‌بندد.

استاندار اردبیل ضرورت اطلاع‌رسانی صریح و شفاف را در این زمینه همراه با امیدبخشی به مردم یادآور شد و گفت: به نظر می‌رسد به معنای واقعی در این زمینه اطلاع‌رسانی نشده و سکوت معنادار رسانه‌ای و جناح‌های خاص نیز در این ارتباط تأمل‌برانگیز است.

بهنام‌جو افزود: شرایط راه‌اندازی منطقه آزاد اردبیل در شمال غرب بی‌نظیر است چرا که ما نزدیک‌ترین مسیر به کشور آذربایجان و آسیای میانه هستیم و قطعاً در کنار منطقه آزاد تجاری و صنعتی، راه‌اندازی بارانداز ریلی و صادراتی نیز مکمل این بستر مهم و تأثیرگذار تحولی خواهد بود.

وی ضرورت استفاده از نظرات کارشناسی و متخصصان را در تعیین محدوده منطقه آزاد یادآور شد و خاطر نشان کرد: بهتر است اتاق بازرگانی به عنوان حامی بخش خصوصی محوریت برگزاری نشست‌های کارشناسی را فراهم کرده تا بعد از هفته‌ها بحث و بررسی و جمع‌بندی نظرات، بهترین مکان و محدوده برای منطقه آزاد تجاری و صنعتی استان اردبیل در نظر گرفته شود.

بهنام‌جو در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: ما به نظر متخصصان در این زمینه احترام خواهیم گذاشت و به دور از نگاه سلیقه‌ای در مسیر توسعه استان، تلاشمان بر این خواهد بود تا در محدوده مشخص کارهای کارشناسی برای راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری و همچنین فعال شدن بارانداز ریلی به وجود آید.

وی بیان کرد: در سفری که در آینده نزدیک به جمهوری آذربایجان خواهیم داشت توافق احداث بارانداز را در منطقه مرزی پارس‌آباد نهایی خواهیم کرد تا به دور از برخی حواشی، از این ظرفیت عظیم برای صادرات محصولات کشورمان به مناطق مختلف به ویژه کشورهای مجاور استفاده کنیم.

رئیس شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی ادامه داد: باید از این فرصت طلایی در جهت توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری استفاده کنیم که این خود می‌تواند پایه اشتغال در حوزه تجارت و تقویت صنایع تبدیلی و تکمیلی را به وجود آورد.

بهنام‌جو مقایسه بارانداز اردبیل را با سایر مناطق درست و منطقی ندانست و اظهار کرد: بارانداز اردبیل رقیب آستارا نیست بلکه ما با مزیت‌هایی که در راه‌اندازی بارانداز ریلی داریم، سعی و تلاشمان بر انتقال سریع و ارزان کالا و خدمات به کشورهای همسایه خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال مزین به تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها سعی و تلاشمان بر حفظ جایگاه سرمایه‌گذاران و حمایت همه‌جانبه از آنهاست که از واحدهای در حال بهره‌برداری در بخش صنعت حمایت می‌کنیم و نسبت به تأمین مواد اولیه این واحدها و همچنین تأمین نقدینگی آنها تلاشی جدی انجام می‌دهیم.

بهنام‌جو از مدیران بخش صنعت، معدن و تجارت خواست تا نسبت به واگذاری چهار معدن سنگ آهن به سرمایه‌گذاران استانی اقدام سریع را انجام داده و هر چه سریع‌تر نسبت به تأمین مواد اولیه برای این واحدها پیشقدم شوند.

استاندار اردبیل گفت: امیدواریم با احصا موانع و مشکلات بانک‌ها، مالیات، گمرک و بیمه‌ها از سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و تولیدکنندگان حمایت عملی را داشته باشیم./مهر

کد خبر : 18817

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس