جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: دوشنبه 17 می 2021 | 14:53 ب.ظ

به مناسبت ۲۷ اردیبهشت روز ارتباطات

شهروز گلدوست
به مناسبت ۲۷ اردیبهشت روز ارتباطات شاید کمتر کسی باشد که به فرهنگ عمومی و اجتماعی خود، خانواده و جامعه ای که در آن زندگی می کند بی تفاوت باشد .

دوران هایی که انسانها در ارتباطات سپری نموده اند عبارتند از :

۱)ارتباطات اجتماعی۲) ارتباطات رسانه ای ۳) ارتباطات فردگرایی

ارتباطات اجتماعی:

به زمانی اطلاق میشود که افراد در مکان های عمومی جمع می شدند و از طریق ریش سفیدان منطقه یا محله نسبت به شرایط و خبرهای واقعی محل زندگیشان واقف می شدند. نقش ریش سفیدان در این دوره بینهایت پررنگتر بود. مزیت این دوره به اینصورت بود چون افراد بصورت گروهی در مکانی حضور پیدا می‌کردند و اخبار و وقایع پیرامون خود را کسب مینمودند ارتباطات انسانی بسیار محکم و قویتر بود و اخبار کسب شده هم واقعی بود از این دوره بعنوان دوران طلایی ارتباطات واقعی اجتماعی بشریت نامبرده می شود.

ارتباطات رسانه ای:

همزمان با اختراع تلگراف، تلفن، روزنامه و …اطلاع رسانی هم تغییر پیدا کرد همان کسانیکه زمانی در مکان های عمومی اخبار و اطلاعات اطرافشان را از طریق ریش سفیدان و سایر افراد کسب می کردند از طریق تلگراف، رادیو … خبرها و اتفاقات را دریافت نمودند و با توسعه فناوری متاسفانه کشورها بر اساس منافعشان اخبار و رویدادها را به جامعه تزریق کردند با توجه به مزایای این دوران، ایرادات مهمی هم داشت که یکی از آنها کم رنگ شدن اعتماد عمومی به این رسانه ها بود و نقص مهم این زمان نسبت به دوران ارتباطات اجتماعی این بود که ارتباطات انسانی کمرنگ تر از قبل شد ( چهره به چهره)

ارتباطات فردگرایی:

به دوران عصر تکنولوژی نوین هم معروف هست با اختراع کامپیوتر، اینترنت و موبایل ارتباطات این دوره وارد مرحله جدید شد و با پیدایش نسل های تلفن های همراه هوشمند اطلاع رسانی هم تغییر پیدا کرد افراد اخبار پیرامون خود را از طریق تلفن های همراه کسب کردند بطوریکه الان هر شخص با استفاده از تکنولوژی های روز که بعنوان رسانه عمل می کند نیاز به اطلاعات قدیمی را کمتر مورد استفاده قرار می دهد و چون این اطلاعات بصورت مجازی صورت می گیرد ارتباطات اجتماعی را هم تحت تاثیر قرار داده و ارتباطات انسانی را به کمترین حد خود افول داده و باعث تغییر در سبک زندگی گردیده است. همگام با تکنولوژی جدید ، انسانها هر لحظه نیاز کاذب به اطلاعات پیدا کردند و آینده ارتباطات انسانی را تحت الشعاع خود قرار داده و هر چقدر جلوتر می‌رویم فشار عصبی و استرس های روزمره با توجه به داده ها و خواسته های متنوع باعث گسستگی ارتباط افراد از همدیگر را گردیده است.

دانش روز درسته کارها را آسان و سهل نموده در عوض عواطف، احساسات واقعی انسانها و آرامش معنوی را هم به مخاطره انداخته است.
امیدواریم با تعادل بین علوم جدید و ارزشهای انسانی غنی بتوانیم هم اطلاعات روز را کسب نماییم و مهمتر اینکه به آرامش روحی و معنوی واقعی برسیم.

کد خبر : 18746

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس