سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: دوشنبه 10 می 2021 | 02:58 ق.ظ
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل:

سد عمارت گرمی امسال آبگیری می‌شود

سد عمارت گرمی امسال آبگیری می‌شود مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: عملیات اجرایی سد عمارت شهرستان گرمی شتاب گرفته و امسال آبگیری خواهد شد.

عباس جنگی مرنی روز یکشنبه با بیان اینکه سد عمارت شهرستان گرمی هم اکنون ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: با اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار به تکمیل سد مخزنی عمارت، این سد تا پایان سال آبگیری و به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به تسریع در عملیات اجرایی این سد توسط پیمانکاران در جبهه های مختلف، بیان کرد: با مساعدت دادگستری استان روند تملک اراضی و املاک داخل مخزن سد عمارت شتاب بیشتری گرفته است.

وی اظهار کرد: برای تامین نیاز مالی طرح سد عمارت علاوه بر اعتبارات عمرانی، پیگیری ها برای تامین مالی از طریق ماده ۵۶ توسط بنیاد مستضعفان و جانبازان به مبلغ هزار میلیارد ریال در حال انجام است و امیدواریم با تحقق آن این پروژه عظیم به بهره برداری رسیده و در اختیار مردم منطقه قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اضافه کرد: علاوه بر اعتبارات عمرانی تلاش می شود ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر هم برای تامین اعتبار بخش های باقیمانده از جمله خرید اراضی و مستحدثات روستایی جذب شود.

جنگی مرنی ادامه داد: سد عمارت با حجم مخزن ۱۸۲ میلیون مترمکعب از نظر حجم بزرگترین سد استان اردبیل است که با بهره‌برداری از آن امکان آبیاری اراضی منطقه و جلوگیری از خروج منابع آبی کشور میسر می‌گردد.

او گفت: با بهره‌برداری از این سد ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای شرب ، ۷۵ میلیون متر مکعب برای کشاورزی و ۲۸ میلیون متر مکعب نیز برای امور زیست محیطی اختصاص خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، طرح مرزی سد عمارت بزرگترین سد استان اردبیل با هدف تامین شرب، کشاورزی و حفاظت محیط زیست با مجوز تخصیص ۱۱۸ میلیون متر مکعب آب در ۶۰ کیلومتری غرب شهرستان گرمی در دست اجراست.

با تکمیل و بهره‌برداری از این سد ۱۲ هزار هکتار از زمین‌های دیم شهرستان گرمی مغان زیرپوشش آبیاری قرار می‌گیرد.

توسعه و بهبود اراضی منطقه ، تامین آب شرب  ، تامین نیاز زیست‌محیطی و پایداری جریان رودخانه ، اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت، رونق کسب و کار با توسعه باغ و زمین‌های کشاورزی، ساماندهی و اسکان عشایر، افزایش تولیدات کشاورزی و دامی و ایجاد صنایع وابسته از جمله اهداف اجرای طرح  است.

سد عمارت در شمال  اردبیل و در فاصله ۸۰ کیلومتری شهرستان گرمی و بر روی رودخانه دره‌رود احداث می‌شود و عملیات اجرایی آن از زمان تخصیص منابع مالی از صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۴ سرعت گرفته است./ایرنا

کد خبر : 18681

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس