جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: یکشنبه 9 می 2021 | 02:39 ق.ظ
استاندار اردبیل:

منطقه آزاد تجاری مزیتی مهم برای توسعه استان اردبیل است

منطقه آزاد تجاری مزیتی مهم برای توسعه استان اردبیل است استاندار اردبیل گفت:تصویب منطقه آزاد تجاری از جمله مزیت‌های مهم برای توسعه استان بود و استان اردبیل از ظرفیت‌های لازم برای ایجاد این منطقه برخوردار است.

اکبر بهنامجو در گفت و گویی خبری سابقه درخواست ایجاد منطقه آزاد اردبیل را سال ۹۲ اعلام کرد و افزود: در سفر رئیس جمهوری در این سال به استان اردبیل یکی از درخواست‌های مردم از ایشان بحث ایجاد منطقه ازاد  بود که مورد موافقت قرار گرفت.
وی بیان کرد: استان اردبیل با  ۳۸۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان، تولید  پنج میلیون تن محصولات کشاورزی ، نیروی انسانی متعهد و  معتقد توجیه اقتصادی لازم برای ایجاد این منطقه را دارد.
استاندار اردبیل وجود ۲۲ شهرک و ناحیه صنعتی در استان، معادن ، امکان ارتباط زمینی با روسیه و قفقاز و مزیت‌های طبیعی را از دیگر ظرفیت‌های استان برای توجیه  تصویب منطقه آزاد تجاری و اقتصادی بر شمرد.
بهنامجو اظهار کرد:  همه این توجیه‌های اقتصادی لازم بود تا از سال ۹۲  کارها شروع و از سوی مسوولان و نمایندگان وقت مجلس در استان پیگیری شود.
وی بیان کرد: این درخواست از سوی دولت  به مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شد تا مصوب شود و در مجلس چند سال منتظر تصویب بود تا اینکه  از سال ۹۶ به بعد هم پیگیری نمایندگان و مسئولان استان با همراهی آنان جدی تر شد و اکنون به نتیجه رسید.

بهنامجو افزود: در ابتدا ۲۰۹ هزار هکتار از  اراضی استان از شمال تا جنوب  برای منطقه آزاد شدن انتخاب شده بود که این مساحت بعد به ۴۱ هزار هکتار  و سپس به ۹۱ هزار هکتار رسید .
استاندار اردبیل افزود: بر اساس قانون مناطق آزاد تجاری ، این مناطق نباید جاده‌های بین شهری و روستایی را قطع کند و نباید از زمین‌های مردم  عبور کند ،  چون منطقه آزاد باید محصور و محدود شود تا قوانین خاص منطقه آزاد  و امکانات مورد نظر در آن مستقر شود.
وی به برگزاری نشست‌های خود با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد و گفت: در این نشست‌ها توانستیم این اراضی را  کم کنیم و در نهایت  از ۲۰۰ هزار هکتار به ۱۰ هزار هکتار برسانیم تا  شرایط تصویب را داشته باشد.
بهنامجو اظهار کرد: با تلاش نمایندگان لایحه منطقه آزاد در مجلس  مصوب شد و به شورای نگهبان رفت که در شورای نگهبان ایراداتی گرفته شد و  به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و یکسال در مجمع بود .
وی ادامه داد:  اعضای کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام به استان آمدند و ظرفیت استان را که در حال صنعتی شدن است از نزدیک مشاهده کردند.
او ادامه داد:جلسه‌ای هم  در این خصوص  در سالجاری با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام  و مسوولان استان برگزار و دفاع‌های لازم انجام شد و در نهایت
مورد تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.
استاندار اردبیل اظهار کرد: آنچه که در مجمع تشخیص تصویب شده این است که استان اردبیل دارای ظرفیت لازم برای ایجاد منطقه آزاد تجاری و اقتصادی است.

به گفته وی ، بعد از تایید منطقه آزاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام اساسنامه منطقه آزاد در شورای عالی مناطق آزاد کشور تنظیم و سپس به تایید شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام می رسد.
بهنامجو بیان کرد:  انتخاب هیات مدیره نیز پس از تایید اساسنامه انجام می شود و تلاش می کنیم در کوتاه‌ترین زمان این روند را به اتمام برسانیم.
وی با بیان اینکه  در استان امکانات و زیرساخت‌ها خوب است، اطهار کرد: ارتباطات جاده‌ای و مراوده با جمهوری آذربایجان از جمله مهم‌ترین مزیت‌های استان در این راستا بوده و  کشور مقابل هم باید آمادگی لازم برای توسعه‌ای که منطقه آزاد در منطقه ایجاد می‌کند، داشته باشد و در این خصوص باید اقدامات لازم صورت گیرد.

استاندار اردبیل تقویت بنیه جاده‌ها ، راه آهن اردبیل – میانه و اجرای راه آهن اردبیل به پارس آباد  را از جمله اقداماتی ذکر کرد که باید برای موفق عمل کردن منطقه آزاد مورد اجرای کامل قرار گیرد.

وی اضافه کرد: ۲۰سال معافیت مالیاتی، نبود تشریفات و عوارض گمرکی و فعالیت‌های اقتصادی بدون تشریفات خاص، مزیت خوبی است که از آن در راستای توسعه اقتصادی می توان سود برد ضمن اینکه  در منطقه آزاد علاوه بر سرمایه گذاران داخل استان  از داخل و خارج از کشور نیز به جهت مزیت‌ها  سرمایه گذاری می شود.
بهنامجو تاکید کرد که  منافع ایجاد منطقه آزاد در بخشی از  استان به کل منطقه  می‌رسد و همه اهالی استان از منفعت آن بهره می‌برند.
وی گفت: انتخاب محدوده منطقه آزاد با نظر شخصی انجام نمی‌شود و همه نقطه نظرات را جمع‌بندی و منطقه ای را انتخاب خواهیم کرد که بتواند کمک حال سایر نقاط استان باشد./ایرنا

کد خبر : 18661

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس