سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: شنبه 1 می 2021 | 23:48 ب.ظ

چرا جهش تولید مسکن با نیکزاد قابل تحقق است/ نیکزاد مرد اول ساخت مسکن در ایران

محمد صادق کریمی
چرا جهش تولید مسکن با نیکزاد قابل تحقق است/ نیکزاد مرد اول ساخت مسکن در ایران در هرم مازلو مسکن به عنوان یکی از نیازهای فیزیولوژیک در پایین ترین سطح هرم واقع شده است، به عبارتی آدمی برای بقا قطعاً به مسکن نیاز دارد و این رویه از ازل تا ابد تغییر ناپذیر است.

 در هرم مازلو مسکن به عنوان یکی از  نیازهای فیزیولوژیک در پایین ترین سطح هرم واقع شده است . به عبارتی، آدمی برای بقا قطعاً به مسکن نیاز دارد و این رویه از ازل تا ابد تغییر ناپذیر است.

از طرفی با توجه به اینکه امروزه افرادی واجد شرایط و صلاحیت ازدواج هستند که صاحب مسکن باشند، اما از دیگر سو قیمت مسکن با چنان رشد حیرت انگیزی روبه رو شده است که داشتن مسکن به آرزوی بلندی برای جوانان تبدیل شده که دستشان از آن کوتاه است.

می توان گفت که در شرایط کنونی مسکن نه تنها جزو نیازهای مبتدی زندگی بوده بلکه به جوانان احساس خود شکوفایی نیز وارد می کند چون که موفقیت در خرید آن با قیمت های حاضر واقعاً نوعی سطوت محسوب می شود.

کمبود و فقر در حوزه مسکن هم از منظر اقتصادی بر زندگی مردم موثر است و هم از جلوه های اجتماعی . واقفیم که مطابق “اصل سوم” قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، پی ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه برای بر طرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه مسکن از وظایف دولت جمهوری اسلامی محسوب می شود.

بنا بر آنچه گفته شد، دولت ها بایستی ساخت مسکن را به عنوان یکی از مهم ترین سرفصل های برنامه های خویش قرار دهند چرا که مسکن به تعبیر اهالی صاحب تخصص حوزه های عمرانی، به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور نامیده می شود.

با در نظر گرفتن تنگناهای مالی در کشور که بر اثر تحریم‌ها ایجاد شده است، ساخت مسکن جزو بهترین گزینه برای خنثی کردن تحریم می باشد. چرا که هم غالب متریال های اولیه تولید مسکن در کشور موجود است و هم علم مهندسی تولید آن در کشور پیشرفت فزاینده ای داشته است.

در طی فرآیند تولید مسکن بالای ۱۳۰ عنوان از گرایشات صنعتی، درگیر کار بوده که این میزان، اشتغال قابل توجهی را ایجاد می کند. به طوری که برای ساخت هر ۱۰۰ متر مسکن ۲/۵ شغل ایجاد می شود.

باید توجه داشت که این میزان ایجاد شغل در  ساخت مسکن باعث شکوفایی رشد اقتصادی، محرومیت زدایی، مهار تورم و … می شود که برایند این موضوعات موجب تحقق اقتصاد مقاومتی می شود.

با این تفاسیر و استدلالات، لازم است که دولت بعدی در زمینه تولید مسکن گام های جدی بردارد. چرا که معتقدیم بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی قطعاً از یک سو به کمبود مسکن مرتبط می باشد و عدم درمان صحیح این موضوع، باعث افزایش آسیب های اجتماعی می شود.

علی نیکزاد نائب رئیس فعلی مجلس به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری که ردای مرد اول ساخت مسکن را در کشور از دوران وزارتش بر تن داشته، همچنان دغدغه های تولید مسکن را در ذهن دارد . او ثابت کرده است در هر سنگری که باشد، تلاش برای ریشه کنی فقر را در اولویت برنامه هایش قرار می دهد.

چنانچه شاهد بودیم در بودجه ۱۴۰۰ برای جهش تولید مسکن، ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شد ‌. این قبیل حرکات با اهرم قوانینی که ناظر بر مالیات مسکن های خالی باشد، خواهد توانست به اقتصاد کشور تلنگرهای حرکت را وارد آورد.

نیکزاد از دوران وزارتش با ساخت مسکن های انبوه و میلیونی، ثابت کرده است که با اتکا به الگوهای مدیریتی و ظرفیتی بومی امکان عبور از گردنه های پر پیچ و خم مشکلات علی رغم کاستی ها موجود است.

نیکزاد با فهم اینکه ما در تمام حوزه ها دشمن را مغلوب کرده ایم، با این پیش فرض حرکت می‌کند که اگر به لحاظ اقتصادی از درون به قوت برسیم در نظام بین الملل و دیپلماسی نیز به کامیابی خواهیم رسید، در تفکر ایجاد یک بدنه اقتصادی قوی برای ملت ایران است‌.

در نهایت اینکه تجربه موفق مسکن مهر که از دوران وزارت نیکزاد به خاطر داریم و از جهتی دغدغه های فعلی وی، ما را به این مهم رهنمون می سازد که دولتی با محوریت نیکزاد، خواهد توانست، انقلاب، نهضت و جهشی در حوزه ی تولید مسکن ایجاد کند که به واسطه آن بارقه های امید در دل مردم را روشن نماید.

کد خبر : 18548

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس