سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: یکشنبه 11 آوریل 2021 | 10:07 ق.ظ

۴۳۴ گواهینامه صادراتی و وارداتی استاندارد در استان اردبیل صادر شد

۴۳۴ گواهینامه صادراتی و وارداتی استاندارد در استان اردبیل صادر شد اردبیل- مدیرکل استاندارد استان اردبیل از صدور۴۳۴ گواهینامه ارزیابی انطباق استاندارد برای صادرات و واردات انواع کالا از مبادی گمرکی این استان در سال ۹۹ خبر داد.

هاشم علایی اظهار کرد: ۳۰۶ فقره از این گواهینامه‌ها مربوط به کالاهای صادراتی و ۱۲۸ فقره نیز مربوط به کالاهای وارداتی بوده است.

وی بیان کرد: صدور این میزان گواهینامه صادرات و واردات کالا از مبادی گمرکی استان نسبت به برنامه عملیاتی پیش‌بینی شده به ترتیب ۵۳۷ درصد و ۵۱۲ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: بیشترین اقلام صادراتی دارای گواهینامه استاندارد استان اردبیل در سال گذشته شامل خرما، کشمش، سنگ‌های ساختمانی، رویه درب، زغال آخال و ماسه سیلیسی بوده است.

وی با اشاره به نظارت اداره کل استاندارد استان اردبیل بر کلیه کالاهای وارداتی و صادراتی مشمول مقررات استاندارد اجباری در مبادی رسمی مرزهای استان افزود: این کالاها پس از ارزیابی کارشناسان اداره کل استاندارد و کارشناسان آزمایشگاه‌های همکار تایید صلاحیت شده، به مقصد کشورهای روسیه، گرجستان، عراق و جمهوری آذربایجان صادر شده است.

علایی در ادامه با اشاره به ابلاغ بسته حمایتی سازمان ملی استاندارد ایران برای توسعه صادرات اضافه کرد: این بسته حمایتی با تاکید بر تسهیل فضای کسب و کار در حوزه صادرات و واردات کالا و تامین مواد اولیه و حد واسط واحدهای تولیدی کشور تدوین شده است.

وی همچنین کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم کردن امکان رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی را از وظایف مهم سازمان ملی استاندارد ایران عنوان کرد.

دبیر شورای استاندارد استان اردبیل اظهار کرد: کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی نیز جزو وظایف سازمان ملی استاندارد است و اداره کل استاندارد استان نظارت دقیقی بر این امور دارد.

استان اردبیل دارای دروازه گمرگی بیله‌سوار است ولی کالاهای صادراتی این استان از مرزهای بیله‌سوار و آستارا و نیز از سایر گمرکات کشور به مقاصد خارجی صادر می‌شود./ایرنا

کد خبر : 18265

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس