سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 1 آوریل 2021 | 22:53 ب.ظ
جهاد کشاورزی اردبیل:

سیب‌زمینی‌کاران در انتخاب بذر دقت کنند

سیب‌زمینی‌کاران در انتخاب بذر دقت کنند اردبیل – مدیر جهاد کشاورزی اردبیل به سیب‌زمینی‌کاران منطقه توصیه کرد در انتخاب بذر محصول دقت کنند.

علی حسین احدی عالی روز چهارشنبه گفت: کشت سیب‌زمینی هزینه بالایی دارد و برای هر هکتار حدود سه تن بذر نیاز است و لازم است کشاورزان از نهاده‌های با کیفیت بویژه بذور با کیفیت گواهی شده، استفاده کنند تا میزان عملکرد محصول تا ۱۱۰ تن در هکتار افزایش یابد.

او به کشاورزان سیب‌زمینی‌کار توصیه کرد که امسال بذر موردنیاز خود را جهت کشت از بذور سیب‌زمینی سالم ، گواهی شده و مرغوب تولید کشاورزان خبره و مجرب دشت اردبیل تامین کنند.

وی همچنین به وجود سه شرکت فعال تولیدکننده عمده مینی‌تیوبر سیب‌زمینی در شهرستان اردبیل با تولید بیش از سه میلیون عدد مینی‌تیوبر اشاره کرد و افزود: مینی‌تیوبرها عاری از هر گونه آلودگی و ویروس بوده و از لحاظ طبقه‌بندی در استانداردهای بسیار مناسب قرار دارند و کلاس‌های اول و دوم این نوع از بذرها در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و کشاورزان می‌توانند با تهیه و کشت آن از منبع بذری سالم و مطمئن برخوردار شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: سالانه ۵۰ هزار تن بذر سیب‌زمینی از استان‌های همجوار با صرف هزینه‌های هنگفت توسط کشاورزان جهت کشت به این شهرستان وارد می‌شود و عدم توجه به وضعیت سالم و استاندارد بودن بذور تهیه شده و معیوب بودن بذور وارد شده موجب انتقال انواع آفات و بیماری‌ها نظیر بید سیب‌زمینی خسارت‌های زیادی متوجه کشاورزان می‌کند.

استان اردبیل با تولید حدود ۲۰ درصد سیب‌زمینی کشور، مهم‌ترین قطب تولید این محصول در ایران محسوب می‌شود ، سیب‌زمینی تولید شده در این استان از لحاظ کیفیت، درصد ماده خشک، وجود کمترین میزان باقی مانده سموم و کود در جایگاه برتر کشور قرار دارد./مهر

کد خبر : 18085

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس