جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: یکشنبه 14 مارس 2021 | 20:37 ب.ظ
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:

واکسن کرونا در پیشگیری از کرونای انگلیسی مؤثر است

واکسن کرونا در پیشگیری از کرونای انگلیسی مؤثر است اردبیل- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: واکسن کرونا در پیشگیری از بیماری کرونای جهش یافته انگلیسی مؤثر است اما همچنان باید مراقبت‌ها و اقدامات پیشگیرانه در دستور کار همه باشد.

محمدرضا رضایی بنا ظهر یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری از کرونا در فرمانداری اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت با ثباتی را با نوسانات روزانه در پذیرش بیماران جدید در سطح استان شاهد هستیم به طوریکه در این یک ماه تعداد بیماران بستری کرونا بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ نفر در نوسان بوده است.

وی این وضعیت را شکننده اعلام کرد و گفت: با توجه به ثبت پنج مورد از علائم مثبت بیماری کرونای انگلیسی در شهر اردبیل، تلاش بر این است تا با قرنطینه این افراد از شیوع بیماری جهش یافته انگلیسی جلوگیری شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: این پنج نفر که از کشور عراق وارد کشورمان شده و به اردبیل سفر کرده‌اند، در حال حاضر در بخش اختصاصی بیمارستان امام خمینی اردبیل نگهداری می‌شوند که ما حتی تحت آنها را از سایر بیماران کرونایی جدا کردیم تا شاهد شیوع بیماری کرونای انگلیسی در استان نباشیم.

رضایی بنا افزود: هر چند وضعیت جسمی این بیماران وخیم نیست اما اگر اقدامات پیشگیرانه در دستور کار قرار نگیرد امکان شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در سطح استان وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: سرعت انتشار این بیماری و همچنین همه‌گیری آن بسیار بالاست و این ویروس سالخورده و جوان نمی‌شناسد و همه باید مراقبت‌های لازم را انجام داده و از حضور در مکان‌های پرتراکم و پرازدحام پرهیز کنند.

رضایی بنا اضافه کرد: به تناسب تغییر رفتار و شکل ویروس کرونا، ما نیز باید با حساسیت بیشتر از این بیماری و انتشار ویروس مراقبت کنیم تا خدای ناکرده در ایام عید کودکان و نوجوانان و حتی جوانان گرفتار این بیماری نشوند.

وی علائم خفیف و غیرقابل نمود ظاهری این ویروس را در مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت یادآور شد و بیان کرد: با انتشار ویروس جهش یافته انگلیسی در حقیقت فرد مبتلا به سرعت گرفتار و درگیر این بیماری می‌شود و ضرورت دارد با مشاهده علائم اولیه بیماران به مراکز درمانی مراجعه و تحت مراقبت قرار گیرند.

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اردبیل ۷۰ درصد است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار کرد: در استان اردبیل برآوردها نشان می‌دهد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه زدن ماسک در ۷۰ درصد جمعیت مشاهده می‌شود در حالی که این رعایت موازین بهداشتی باید به بیش از ۹۰ درصد برسد.

رضایی بنا بی‌احتیاطی جوانان را در گرفتاری افراد سالخورده بسیار خطرناک اعلام کرد و گفت: افراد جوان با غفلت و پرهیز از زدن ماسک در برابر این ویروس امکان انتقال آن را به داخل منزل به وجود آورده و به نوعی به سرایت این بیماری در بین گروه‌های سالخورده و افراد با بیماری زمینه‌ای کمک می‌کنند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ما انتظار داریم در ایام پیش رو همشهریان از سفر به شهرهای دیگر پرهیز کنند چرا که سرعت انتشار ویروس کرونای انگلیسی بسیار بالاست و احتمال ابتلای آنها در سایر شهرها وجود دارد.

رضایی بنا به فعالیت سامانه ۴۰۳۰ در حوزه اطلاع‌رسانی برای آگاهی‌بخشی مردم در مورد ورود مسافران از شهرهای مختلف به ویژه جنوب کشور و عراق خاطر نشان کرد: اگر هموطنان مسافرانی از این مناطق دارند، حتماً باید اطلاعات افراد را در اختیار مراکز بهداشت قرار دهند تا تست کرونا از آنها انجام شود تا شاهد همه‌گیری ویروس خطرناک انگلیسی نباشیم.

وی در مورد آخرین وضعیت واکسیناسیون بیماری کرونا نیز افزود: در حال حاضر برای یک‌هزار نفر از کادر درمانی استان تزریق واکسن انجام شده که البته این تزریق در دو مرحله و با هدف پیشگیری از ابتلاء به کرونا انجام می‌شود.

رضایی بنا اضافه کرد: ۴۰ نفر از جانبازان نیز در برابر این بیماری واکسینه شدند و افرادی که گرفتار بیماری کرونا نشده‌اند، در اولویت دریافت این واکسن قرار دارند.

وی بیان کرد: افرادی که یک بار به بیماری کرونا گرفتار شده‌اند، امکان ابتلای دوباره آنها بسیار کم است و واکسن روسی در برابر ویروس جهش یافته انگلیسی نیز مؤثر است اما این تأثیرگذاری در حد صد درصد نیست و باید مراقبت‌ها و رعایت موازین بهداشتی بیشتر انجام شود.

رضایی بنا ادامه داد: ما در برخی از افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند عوارض خفیف سردرد، تب، سرفه و علائم دیگری را مشاهده کردیم اما علائم خطرناک در این افراد به هیچ وجه مشاهده نشده است.

وی اظهار کرد: امیدواریم از سال آینده به صورت عمومی واکسیناسیون علیه بیماری کرونا در کشورمان و استان اردبیل نیز شروع شود تا شرایط مطلوبی را شاهد باشیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در پایان با تاکید بر آسیب و ضرر و زیان ناشی از شیوع بیماری کرونا در بخش اقتصادی و کسب و پیشه تصریح کرد: ما خوشحال هستیم که در یک سال اخیر به رغم ضرر و زیان ناشی از شیوع کرونا در بخش اقتصاد و حتی آموزش توانستیم سلامت مردم را تضمین کنیم و تا حد زیادی از گسترش این بیماری جلوگیری شود./مهر

کد خبر : 18031

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس