جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 11 مارس 2021 | 01:09 ق.ظ
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل:

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل مردم ماهی قرمز را از مراکز دارای پروانه بهداشتی خریداری کنند

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل مردم ماهی قرمز را از مراکز دارای پروانه بهداشتی خریداری کنند مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با توجه به اهمیت بهداشت و سلامت عمومی جامعه، مردم ماهی قرمز را از مراکز دارای پروانه بهداشتی دامپزشکی خریداری کنند.

دکتر بهلول تکلوی روز چهارشنبه با اشاره بـه فـرا رسیدن عیـد سعید نوروز و خرید ماهی قرمز توسط مردم جهت تزئین سفره های هفت سین افزود: هموطنان سعی کنند مـاهـی قـرمز را از فروشگاه ها و مراکز عرضه بهداشتی و معتبر تهیه کنند.

وی بیان کرد: مراکز فروش مجاز و بهداشتی مکانهای مسقفی هستند که علاوه بر داشتن مجوز فروش ماهیان زینتی و قرمز، دارای لــوازم شستشــو و ضد عفونی مناسبی هستند.

وی با بیان اینکه برخی از بیماریهای مشترک مانند بیماریهای پوستی و گوارشی در انسان از طریق تماس مستقیم با ماهیان زینتی و قرمز منتقل می شود، اظهار کرد: برای همین مردم از خرید ماهی قرمز از فروشندگان دوره گـرد و دسـت فـروشان و فـروشـندگـانی کـه ماهیان قرمز را به صورت متراکم و در شرایط نامناسب بهداشتی عرضه می کنند، خودداری کنند.

تکلوی  با بیان اینکه گروه‌های خاص دارای سیستم ایمنی پایین، افراد مسن و کودکان باید از تماس مستقیم دست‌ها با ماهی قرمز خودداری کنند، ادامه داد: برای تعویض آب تنگ باید از دستکش استفاده و اگر دست افراد به‌خصوص گروه‌های خاص با آب تنگ برخورد کرد حتما کاملا دست‌هایشان را با آب و صابون بشویند.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: براساس آخرین مطالعات علمی ماهی قرمز عامل انتقال ویروس کرونا نیست ولی به صورت مکانیکی و ثانویه و از طریق تماس ممکن است باعث انتقال بیماری کرونا شود برای همین رعایت موارد بهداشتی و شستشوی دست ها با آب و صابون ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

تکلوی افزود: برای ضد عفونی کردن ظروف نگهداری ماهی می توان از محلول نمک طعام ۳% یا پرمنگنات پتاسیم یا پرکلرین و یا بتادین استفاده کرد.

وی اظهار کرد: آب ظروف ماهی نگهداری شده به هنگام تعویض باید در چاه فاضلاب تخلیه شود و از ریختن آن در معابر عمومی و یا باغچه خودداری شود تا موجب آلودگی محیط زیست نشود.

اوبیان کرد: در روز طبیعت و ۱۳ بدر مردم باید از رها سازی ماهی قرمز در رودخانه ها و منابع آب های طبیعی خودداری و آنها را در محل های مناسبی که توسط شهرداری های استان مشخص می شود، رها سازی کنند.

وی اضافه کرد: شهروندان در صورت مشاهده عدم رعایت بهداشت توسط ماهی‌فروشان مراتب را به دامپزشکی اعلام و قبل از خرید به پروانه بهداشتی فروشنده توجه کنند./ایرنا

کد خبر : 17982

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس