جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 11 مارس 2021 | 01:07 ق.ظ

اختتامیه جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان اردبیل برگزار شد

اختتامیه جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان اردبیل برگزار شد اختتامیه نخستین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان اردبیل روز چهارشنبه در آیینی با حضور جمعی از مسئولان این استان برگزار شد و با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در این آیین تشریح کرد: اندیشه‌ها در دنیای معاصر با واسطه محصولات فرهنگی به مخاطبان تزریق می‌شود و این جشنواره همزمان با ششمین جشنواره فیروزه در ۱۶ استان مرزی کشور از جمله اردبیل با هدف تشویق و حمایت فعالان، گفتمان‌سازی، تولید و مصرف کالاهای فرهنگی بومی برگزار شد.

عبدالله بحرالعلومی افزود: برخی کشورهای تاثیرگذار بر عرصه فرهنگ در دنیای کنونی قدمتی چندصد ساله دارند، در حالی که ایران اسلامی با قدمت، فرهنگ پربار و مدنیت چندهزار ساله به طور قطع حرف‌های بیشتری برای گفتن در این زمینه دارد.

وی بیان کرد: ساکنان نقاط مرزی ایران در طول سال‌ها محصولات فرهنگی تاثیرگذاری به دنیا عرضه داشتند و از جمله در استان اردبیل نیز جلوه‌های فرهنگی حتی در سفره ساکنان نقاط روستایی و شهری نمایان است و این استان از قابلیت زیادی برخوردار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل اضافه کرد: بر این اساس نخستین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان اردبیل از ۲۵ دی‌ماه آغاز و کمیته‌ها تشکیل شد که بر اساس فراخوان انتشار یافته، قرار بود تا ۲۰ بهمن آثار جمع‌آوری شود اما با توجه به استقبال تولیدکنندگان، مهلت شرکت در جشنواره تا ۳۰ بهمن‌ماه تمدید شد.

وی در ادامه گفت: ۱۲۲ اثر در مجموع شامل ۹۴ محصول فرهنگی و ۲۸ گلین بالا به دبیرخانه جشنواره فرستاده شده بود که پس از سه دوره داوری، در نهایت سه اثر در هر بخش به عنوان برگزیده مشخص شد.

بحرالعلومی اظهار کرد: هیات داوران به ترتیب امیدعلی قهرمانی، روح‌انگیز عظیم‌زاده و نسیم شکوهی را به دلیل استفاده از مواد اولیه طبیعی، نقوش سنتی منطقه، طراحی مناسب، کیفیت خوب، ارزش‌گذاری به سنت‌های بومی و کاربرد مصرفی اثر به عنوان برگزیدگان اول تا سوم بخش کالاها و محصولات فرهنگی انتخاب کرد.

وی با اشاره به انتخاب چهار اثر شایسته تقدیر افزود: همچنین معصومه محمدی ، سارا ضامنی نیر و رویا حبوبی عیسی‌لو به دلیل توجه به نمادهای بومی، خلاقیت در ساخت عروسک، استفاده از  پارچه‌های رنگارنگ، انعطاف‌پذیری مناسب، توجه به جزییات، عناصر فانتزی و کودک‌پسند به عنوان نفرات برتر بخش گلین بالا در نخستین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان اردبیل برگزیده شدند.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، اثرهای برگزیده در هر ۲ بخش به نمایندگی از استان اردبیل به ششمین جشنواره ملی فیروزه معرفی شده‌اند./ایرنا

کد خبر : 17979

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس