سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 9 مارس 2021 | 00:21 ق.ظ
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل :

کرونا عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل را کاهش داد

کرونا عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل را کاهش داد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: شیوع بیماری کووید ۱۹ موجب کاهش قابل توجه عضویت در کتابخانه‌های عمومی این استان در سال جاری شد.

پروانه رضاقلیزاده روز دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خلخال و هشجین افزود: اجرای طرح‌های تشویقی از جمله عضوگیری رایگان نیز چندان در روند افزایش رغبت مردم به عضویت در کتابخانه‌ها  موثر نبوده است.

وی هدف از اجرای این طرح‌ها را ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین آحاد مختلف جامعه و جلوگیری از قطع ارتباط مردم با کتابخانه دانست و اظهارکرد: خانواده‌ها نسبت به این موضوع باید واکنش مناسب‌تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه تعطیلی مدارس ، دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی نیز از عوامل موثر در کاهش میزان عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان در سال جاری است، گفت: کتابخوانی می‌تواند هویت فرهنگی و اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار دهد، از این رو والدین باید نسبت به انس فرزندان با کتاب اهمیت بیشتری دهند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل بیان کرد: در این روزهای بیماری که توصیه پزشکان به در خانه ماندن است، کتاب دل‌مشغولی خاصی را به افراد خانواده می‌دهد.

وی اظهارکرد: شیوع ویروس کرونا موجب شده تا بسیاری از افراد که اقدام به امانت کتاب از کتابخانه‌های عمومی کرده‌اند ، از بازگرداندن کتاب به محل کتابخانه خودداری کنند.

وی گفت: همزمان با هفدهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی طرح “کتابخانه‌گردی” با هدف افزایش آشنایی عموم مردم و مدیران اجرایی و فرهنگی کشور با جنبه‌های مختلف فعالیت کتابخانه‌های عمومی در کتابخانه‌های حائز شرایط استان در حال برگزاری است.

او افزود: این طرح در شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است و در شهرهای با وضعیت آبی و زرد با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، پرهیز از ازدحام جمعیت و رعایت زمان‌بندی جهت حضور مدعوین اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: علاقه‌مندان علاوه بر بازدید از بخش‌ها و امکانات مختلف کتابخانه کارت عضویت رایگان گرفته و همچنین جرایم اعضایی که مشمول جریمه دیرکرد شده‌اند تا ۲۰ اسفند به شرط بازگرداندن کتاب بخشوده خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل تشریح کرد: در هفته منابع طبیعی طرح “درخت‌یاری” که به کاشت نهال توسط کتابداران ، اعضا و مسئولان در کتابخانه‌های عمومی و نامگذاری آن به نام شهدا، نویسندگان، بزرگان و شعرا اختصاص دارد، برگزار خواهد شد.

رضاقلیزاده گفت: برای تکمیل و بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی شهر خلخال اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال نیاز است و تامین آن نیازمند توجه جدی مسئولان استان و تامین منابع از محل اعتبارات ملی است./ایرنا

کد خبر : 17924

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس