جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 9 مارس 2021 | 00:09 ق.ظ
نائب رئیس مجلس مطرح کرد؛

تحقیق و تفحص از بانک‌ها در اولویت مجلس

تحقیق و تفحص از بانک‌ها در اولویت مجلس اردبیل-نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تحقیق و تفحص از بانک‌های کشور عده‌ای را نگران کرده در حالی که مجلس با اولویت این موضوع را دنبال می‌کند.

علی نیکزاد پیش از ظهر دوشنبه در مراسم تجلیل از فعالان تولید و صادرکنندگان نمونه در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار کرد: ما باید واقعیت‌ها را به مردم بگوییم و بر این موضوع اذعان داشته باشیم که در این ۴۲ سال بر محور و مدار عدالت و توزیع عادلانه امکانات در کشور رفتار نکردیم.

وی تصریح کرد: در این شرایط سخت اقتصادی که سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان با غیرت تمام در صحنه هستند، اصلاً شایسته نیست که بانک‌های عامل با ۱۸ و ۲۵ درصد نرخ سود تسهیلات پرداخت کنند چرا که با این نرخ سود تولیدکننده ما به هیچ وجه نمی‌تواند به سود و منفعت واقعی بیندیشد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خطر پایین آمدن ارزش پول را به عنوان یک خطر بالقوه در کف جامعه یادآور شد و گفت: نه سانتریفیوژ کشور می‌چرخد و نه اقتصاد کشور حال خوبی دارد در حالی که مسئولان ما با آمارهای عجیب و غریب همچنان مردم را سرگردان کردند در حالی که بیکارهای جامعه دفاتر نمایندگان و مدیران را می‌خواهند از جا بکنند.

نیکزاد افزود: ما در حالی که در استان اردبیل ۷۰ هزار نفر بیکار داریم همچنان برخی از مدیران کشوری و استانی آمارهای عجیب و غریبی می‌دهند و باید بگویم که سفر وزیر صمت و چرخیدن او در واحدهای صنعتی نه تنها دردی را دوا نمی‌کند بلکه شعله‌های آتش نارضایتی بیکاران را برافروخته‌تر می‌کند.

وی تنها راه نجات کشور را تقویت تولید و اشتغال اعلام کرد و ادامه داد: دولت به جای گرفتن مالیات از سوداگران و دلالان عمده مالیات‌ها را از کارکنان و تولیدکنندگان و صنعتگران واقعی می‌گیرد در حالی که این فرآیند به معنای واقعی همه را نگران کرده است.

نیکزاد در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ما معتقدیم که در مسیر توسعه کشور و استان باید بساط اقتصاد دلالی و رانتی برچیده شود و توسعه واقعی در حوزه تولید و صادرات اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: در همه دولت‌ها به رغم شعار و وعده‌هایی که داده شد، هیچ‌گونه تحقیق و تفحص از بانک‌ها انجام نشده و امروز که می‌خواهیم این مسئله را در مجلس انقلابی عملیاتی کنیم، از همه جا فشار و تهدید علیه مجلس شروع شده در حالی که ما به صورت شفاف و روشن می‌خواهیم نحوه پرداخت تسهیلات بیش از ۵۰ میلیارد تومان را به افراد و اشخاص بدانیم که بر چه پایه و اساس این پرداختی‌ها انجام شده است.

بانک شهر ورشکسته است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نمونه ورشکستگی بانک‌ها را بانک شهر اعلام کرد و ادامه داد: معلوم نیست بانک شهر با چه معیار و ملاکی ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به یک نفر داده در حالی که هیچ بازپرداخت منابعی از طریق دریافت‌کنندگان تسهیلات انجام نشده است.

نیکزاد با انتقاد از سفر با عجله و شتاب‌زده وزیر صمت به استان اظهار کرد: چنین سفرهایی که جز چرخیدن و افتتاح‌های چندین باره است، عایدی برای استان ندارد در حالی که خروجی چنین سفرهایی باید حل مشکلات واقعی و عملی واحدهای تولیدی و صنعتی باشد در حالی که وزیر صمت قادر نیست با بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات کم بهره به تولیدکنندگان به یک نتیجه مشخص برسد.

وی تصریح کرد: بانک‌ها از تمکین به دستور وزیر سرکشی می‌کنند در حالی که بنده مسئولیت وزارت مسکن و راه را بر عهده داشتم و بانک عاملی که دستور ما را اجرا نمی‌کرد، مدیرش را عزل می‌کردم.

نیکزاد گفت: ما گله‌مند عدم حضور و همراهی استاندار اردبیل در سفر یک روزه وزیر صمت به استان هستیم و انتظار می‌رود در اولین فرصت جلسه گره‌گشایی صنعتگران و تولیدکنندگان برگزار شود تا خواسته و مطالبه به حق فعالان این حوزه برطرف شود.

وی در ادامه افزود: با وعده موردی برای حل مشکلات صنعتگران نمی‌توان کاری از پیش برد بلکه با یک نگاه دقیق و کارشناسی باید مشکلات و گره‌ها حل شده و نیازمندی‌ها نیز مورد توجه قرار گیرد.

۷۰ هزار بیکار بزرگترین مشکل امنیتی را درست کردند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ۷۰ هزار بیکار در استان اردبیل بزرگترین مشکل امنیتی را به وجود آوردند و در این شرایط سخت که بانک‌ها همکاری لازم را با حوزه صنعت و تولید ندارند، بعید به نظر می‌رسد ظرفیت اشتغال جدیدی برای بیکاران به وجود آید.

نیکزاد خط قرمز نمایندگان استان را دفاع از حق مردم و مقابله با هرگونه تهدید در حوزه بانک‌ها و مدیران ناشایست اعلام کرد و ادامه داد: وزارت صمت باید رویکرد خود را تغییر بدهد تا با نگاه عادلانه در توزیع اعتبارات و تسهیلات استان‌های کم برخورداری نظیر اردبیل بتوانند به شرایط مناسب دست پیدا کنند.

وی اضافه کرد: باید به مدیران استانی تفویض اختیار داده و خلاف آمایش صنعتی به توسعه واحدهای صنعتی مجوزی صادر نشود.

نیکزاد بیان کرد: با توجه به وضعیت زیرساختی در شهرک‌های صنعتی حضور سرمایه‌گذاران در این منطقه بسیار مشکل شده و برای ما ناراحت‌کننده است که بوی تعفن فاضلاب‌های شهرک صنعتی شماره دو اردبیل در فرودگاه پیچیده و مسافران و میهمانان ما را آزرده خاطر می‌کند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در کنار تحقیق و تفحص بانک‌ها و جلوگیری از اقتصاد دلالی، ضروری است تا از افسران تولید و اقتصاد مقاومتی حمایت شود تا در سطح کشور شرایط مناسبی را در عرصه کارآفرینی شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: باید سهم استان به صورت مشخص در مسیر توسعه صنعتی کشور اعلام شود تا در یک برنامه میان مدت و بلند مدت بتوان این اهداف را پیگیری کرد.

نیکزاد گفت: این صنعتگران و تولیدکنندگان پناهی جز نمایندگان استان در مجلس ندارند و ما امیدواریم وزارت صمت دست از تمرکز در سه استان صنعتی بردارد چرا که اگر رویه اصلاح نشود، مهاجرت به کلانشهرها اتفاق افتاده و روزی را شاهد خواهیم بود که اردبیل از وجود جوانان و نیروی مولد کار تهی شده است./مهر

کد خبر : 17918

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس