جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: دوشنبه 8 مارس 2021 | 23:42 ب.ظ

مهاجرت کابوس توسعه گرمی است/احتمال وقوع مصیبت بزرگ در ۳ماه آینده

مهاجرت کابوس توسعه گرمی است/احتمال وقوع مصیبت بزرگ در ۳ماه آینده گرمی – نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: مهاجرت کابوس و پاشنه‌آشیل توسعه گرمی به حساب می‌آید و همچنان این موضوع آزاردهنده است.

ولی اسماعیلی شامگاه یکشنبه در جریان بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از شهرک صنعتی گرمی اظهار کرد: شهرستان محروم گرمی در ردیف ۳۱ شهرستان محروم کشور به شمار می‌رود به طوری‌که مردم این منطقه از نبود زیرساخت‌های اشتغال و کارآفرینی به شدت رنج برده و همین موضوع به مهاجرت‌های بی‌رویه در این شهرستان دامن زده است.

وی آمار مهاجرت ۱۰ ساله گرمی را بیش از ۲۵ هزار نفر اعلام کرد و گفت: جمعیت این شهرستان در یک دهه اخیر از ۱۰۱ هزار نفر به کمتر از ۷۴ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی تشدید مهاجرت را در سال‌های اخیر به ویژه از مناطق مرزی به شهرهای بزرگ کشور یادآور شد و تصریح کرد: همین موضوع سبب شده تا بسیاری از روستاها و شهرهای مرزنشین گرمی خالی از سکنه شوند.

اسماعیلی دلیل اصلی این مهاجرت را نبود فرصت اشتغال در شهرستان محروم گرمی و بی‌توجهی مسئولان به این منطقه اعلام کرد و افزود: نمونه این بی‌توجهی‌ها را در شهرک صنعتی گرمی شاهد هستیم که این شهرک فاقد زیرساخت‌های مورد نیاز نظیر روشنایی مناسب، آسفالت معابر و آب و فاضلاب است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران انگیزه چندانی برای حضور در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به ویژه شکرآباد و گرمی ندارند و بهتر است با مشوق‌های خاص سرمایه‌گذاران را در این منطقه ترغیب به سرمایه‌گذاری کنیم تا بیش از این جوانان ما از این منطقه مهاجرت نکنند.

اسماعیلی اضافه کرد: اگر حمایت جدی انجام نشود، تا سه ماه آینده بیشترین مهاجرت از گرمی رقم خواهد خورد و این مصیبتی بزرگ برای منطقه است که نیروی جوان و آماده اشتغال خود را از دست داده و گرمی به محل سالخورده‌ها تبدیل شود.

وی در ادامه بیان کرد: دولت برای یک احداث کارخانه تولیدی قول مساعد داده تا زمینه اشتغال ۱۱۰ نفر به وجود آید که در این زمینه امیدواریم وزیر صنعت، معدن و تجارت مقدمات و زیرساخت‌های لازم را فراهم کند.

چهار واحد صنعتی در گرمی راکد است

فرماندار شهرستان گرمی نیز به عمق محرومیت گرمی و تاکید مقام معظم رهبری بر حل مشکلات و نارسایی‌های این منطقه اشاره کرد و گفت: همان طوری‌که رهبر معظم انقلاب گفتند برای دیدن محرومیت باید به گرمی سفر کرد و این آیینه‌ای تمام نما برای مسئولان در توجه جدی به گرمی در مسیر توسعه روزافزون است.

علی بهشتی افزود: باید در شهرستان گرمی برای تولیدکنندگان و کارآفرینان بسته‌های تشویقی ارائه شود چرا که هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نیست تهران و شهرهای همجوار را رها کرده و بدون مشوق‌های مورد نیاز در منطقه محروم گرمی حاضر شود.

وی ضرورت پرداخت تسهیلات کم بهره و معافیت‌های مالیاتی، گمرکی و بیمه‌ای را یادآور شد و اظهار کرد: از شهرک صنعتی ۳۰ هکتاری گرمی که ۱۴ واحد صنعتی در آن فعال است، چهار واحد نیز در مرحله اجرا بوده و چهار طرح صنعتی نیز به حال رکود درآمده است.

فرماندار شهرستان گرمی ضرورت ورود واحدهای صنعتی را به چرخه تولید در سال جهش تولید یادآور شد و خاطر نشان کرد: در شهرستان گرمی ما با عنصر ارزشمند ید و استحصال و فرآوری آن روبه‌رو هستیم که در سطح کشور و حتی دنیا ذخایر ید یک ذخایر ارزشمند به شمار می‌رود.

بهشتی ضرورت فرآوری این محصول ارزشمند را یادآور شد و تصریح کرد: بهتر است در شهرک صنعتی گرمی در کنار رعایت الگوهای زیست محیطی، توسعه تصفیه‌خانه و سایر زیرساخت‌ها نظیر روشنایی و آسفالت معابر انجام شود تا سرمایه‌گذاران بدون محدودیت بتوانند در سنگر تولید به وظیفه خطیر خود عمل کنند.

در این جلسه پنج نفر از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان حاضر در شهرک‌های صنعتی گرمی نیز مشکلات خود را نظیر عدم حمایت مسئولان و مدیران اجرایی، پرداخت تسهیلات با بهره بالا توسط بانک‌ها، عدم همراهی بیمه‌ها و مالیات در کمک و مساعدت به سرمایه‌گذاران در مناطق محروم و همچنین مهاجرت و کاهش نیروی انسانی را در شهر گرمی و تعطیلی واحدهای راکد را به دلیل نبود مواد اولیه از جمله مشکلات و نارسایی‌های پیش آمده اعلام کردند./مهر

کد خبر : 17887

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس