دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: یکشنبه 7 مارس 2021 | 19:37 ب.ظ
مدیرکل امور اجتماعی استانداری اردبیل خبر داد؛

ایجاد دومین اتاق رصد اجتماعی کشور در اردبیل

ایجاد دومین اتاق رصد اجتماعی کشور در اردبیل اردبیل – مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل گفت: دومین اتاق رصد اجتماعی با تامین زیرساخت‌های مناسب و تکمیل تجهیزات سخت‌افزاری در آینده نزدیک در استان اردبیل راه‌اندازی می‌شود.

محمد سیمزاری با اشاره به رتبه بالای اردبیل در برخی آسیب‌های اجتماعی در کشور اظهار کرد: متأسفانه در جامعه امروزی بیشتر آسیب‌های اجتماعی به هم وابسته بوده و بسیاری از ناهنجاری‌ها علاوه بر تبعات سنگین اجتماعی زمینه‌ساز ناهنجاری‌های دیگر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه رشد برخی آسیب‌های اجتماعی شایسته نام حسینی اردبیل نیست، افزود: در بحث طلاق متأسفانه در جایگاه ناشایستی در سطح ملی قرار گرفته‌ایم که در برخی ناهنجاری‌های اجتماعی دیگر نیز وضعیتی مشابه را داریم، در حقیقت همین موضوع اهمیت کنترل و مهار آسیب‌های اجتماعی در استان را نمایان می‌کند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به اهداف اجرای دوره‌های تخصصی تربیت مشاوران در اردبیل اضافه کرد: این رویداد برای اولین بار در کشور در استان اردبیل با هدف کاهش بار ناهنجاری‌های اجتماعی با رویکرد فراگیری مهارت‌های زندگی در سه سطح مقدماتی، تکمیلی و پیشرفته توسط دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و مشاور امور روحانیت استاندار طرح‌ریزی شده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل تصریح کرد: اجرای طرح پژوهش و توسعه (R&D) در راستای اجرای موفقیت‌آمیز طرح آموزش مشاوران در اردبیل در دستور کار قرار دارد.

سیمزاری بیان کرد: همدلی و همراهی دستگاه قضائی استان، نیروهای سپاه و بسیج و نیروی انتظامی در عملیاتی کردن اهداف طرح پژوهشی مهار آسیب‌های اجتماعی در اردبیل لازم و خوب است.

وی ادامه داد: هیچ جامعه‌ای خالی و عاری از ناهنجاری‌های اجتماعی نیست اما نباید در استان اردبیل نیز در بسیاری از آسیب‌ها رتبه تک رقمی کشوری داشته باشیم.

افزایش مهارت‌های زندگی؛ تنها راه مهار آسیب‌های اجتماعی

به گفته فعال فرهنگی در اردبیل فراگیری مهارت‌های زندگی پیش از اقدام به تشکیل خانواده علاوه بر کاهش آمار طلاق سبب افول مطلوب آمار سایر ناهنجاری‌های اجتماعی نیز می‌شود.

سیمزاری در این باره خاطرنشان کرد: طبق تفاهم‌نامه چهارجانبه با معاونت امور اجتماعی سپاه استان، امور اجتماعی نیروی انتظامی، دستگاه قضائی اردبیل و امور اجتماعی استانداری سعی بر این است تا در دو محور اساسی برنامه جامع تربیت مشاوران مجرب به آموزه‌های علم روز روانشناسی و دینی را پیش ببریم.

وی ادامه داد: اولین قدم در بحث تقویت تیم مشاوره برخوردار کردن اساتید دینی استان از آموزه‌های روانشناسی و جامعه‌شناسی و تقویت آموزه‌های دینی اساتید، هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان دارای شرایط است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل تصریح کرد: همکاری آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، بهزیستی، کمیته امداد و به ویژه معاونت اجتماعی دادگستری در موفقیت‌آمیز بودن طرح مذکور شرط است.

سیمزاری با اشاره به راهکارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق آموزش مشاوران دینی و روانشناس گفت: در نظر داریم با تداوم دوره‌های آموزشی تا ابتدای سال ۱۴۰۰ حداقل ۱۰۰ نفر مشاور را به صورت تخصصی تربیت و برای اعزام به مناطق شهری و روستایی مختلف در استان آماده کنیم.

به گفته این مسئول علاوه بر کمک‌گیری از ظرفیت سیستم آموزشی استان در راستای ارائه آموزه‌های دینی و جامعه‌شناختی به مشاوران می‌توان با بهره‌مندی از زبان هنر و تولیدات فاخر مدیا هم به صورت غیرمستقیم در مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی قدم برداشت.

سیمزاری تصریح کرد: علی‌رغم تصور عموم مردم از اینکه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیکاری است، در واقع اهم آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی از نبود مهارت‌های زندگی کافی نشأت می‌گیرد.

مشاوره‌های تخصصی جایگزین برخی مشاوره‌های ناکارساز شود

مدیرکل امور اجتماعی استانداری اردبیل یادآور شد: در سال‌های گذشته برخی مشاوره‌های خانواده و فردی در استان کارآمد نبوده و شاید همین موضوع مسبب تشدید برخی آسیب‌های اجتماعی بوده است.

به گفته سیمزاری فراگیری مهارت‌های فردی و اجتماعی از قبیل مهارت‌های خودآگاهی، رفتاری، همدلی و … برای موفقیت در بطن یک جامعه نیاز اساسی است.

این مسئول همچنین اظهار کرد: در وهله اول برای مفید بودن در یک جامعه باید چهار رابطه انسان با خدا، رابطه انسان با خودش، رابطه انسان با هم‌نوع خود و رابطه انسان با طبیعت به خوبی ادراک شده و اصلاح شود.

رویکرد تیم تخصصی مشاوره پیشگیری و درمانگری است

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با روش و تکنیک‌های راهبردی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی با استفاده از مشاوره در طرح جامع آموزش مشاوران گفت: در وهله اول رویکرد ما پیشگیری است، چرا که همواره پیشگیری بهتر از درمان بوده است.

سیمزاری ادامه داد: با اذعان به اینکه رفتارهای ضداجتماعی در جامعه امروز گسترش یافته است با در نظر گرفتن احتمال وخامت قضیه برای عمل در راستای درمانگری نیز سرفصل‌هایی در نظر گرفته شده است.

دومین اتاق رصد اجتماعی کشور در اردبیل ایجاد می‌شود

مدیرکل امور اجتماعی استانداری اردبیل از ایجاد دومین اتاق رصد اجتماعی کشور خبر داد و گفت: این اتاق با تأمین زیرساخت‌های مناسب و تکمیل تجهیزات سخت‌افزاری در آینده نزدیک در استان اردبیل راه‌اندازی می‌شود.

وی در خصوص کاربری این اتاق اظهار کرد: اعتبارات خوبی برای ایجاد این اتاق در استان اختصاص یافته است که با وقوع هرگونه آسیب اجتماعی در نقاط مختلف استان بلافاصله بعد از ثبت در سامانه الکتریکی مرجع مربوطه ناهنجاری به وقوع پیوسته سریعاً بر روی برد اتاق رصد اجتماعی نیز قرار گرفته می‌شود.

این مسئول دشواری مکاتبه سالانه به ادارات و جمع‌بندی آمار آسیب‌های اجتماعی را خاطرنشان و عنوان کرد: راه‌اندازی این اتاق نیازمند زیرسازی قوی به لحاظ نرم‌افزار، سخت افزار و تیم کارشناسی است که بعد از ایجاد این امتیاز شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان خواهیم بود.

به گفته سیمزاری بعد از اطلاع‌رسانی آسیب‌های اجتماعی در اتاق رصد اجتماعی کارشناسان حاضر نسبت به بررسی، پژوهش، علت‌یابی و در نهایت مدیریت و ارائه راهکار برای کنترل یا کاهش اثرات آسیب مدنظر اقدام می‌کنند./مهر

کد خبر : 17840

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس