چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه 3 مارس 2021 | 20:58 ب.ظ
مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل:

۴۸ درصد گونه های پرندگان ایران در اردبیل زیست می‌کنند

۴۸ درصد گونه های پرندگان ایران در اردبیل زیست می‌کنند اردبیل – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: ۴۸ درصد گونه های پرندگان و ۲۴ درصد از گونه های پستانداران ایران در استان اردبیل زیست می‌کنند.

سعید شهند هم زمان با روز جهانی حیات وحش ، اظهار کرد: ۱۳ اسفند در تقویم جهانی به نام روز حیات وحش نامگذاری شده که در این روز ضرورت حفاظت و صیانت از حیات وحش و گونه‌های مختلف برای تمام بشریت یادآوری می‌شود.

وی تصریح کرد: از سال ۲۰۱۳ و به دنبال شکل‌گیری کنوانسیون منع تجارت گونه‌های در معرض خطر انقراض، نامگذاری سوم مارس به نام روز حیات وحش را شاهد هستیم و در این هشت سال با گرامیداشت این روز سعی شده تا صیانت از حیات وحش و محیط زیست مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل شعار امسال این روز ارزشمند را جنگل و معیشت پایدار مردم و سیاره زمین اعلام کرد و گفت: قطعاً در معیشت پایدار مردم حفاظت و صیانت از جنگل‌ها به عنوان سکونت گاه حیوانات و گونه‌های مختلف پرندگان مورد توجه و اهتمام جدی است.

شهند افزود: ۲۸ درصد جنگل‌ها و منابع طبیعی توسط مردم بومی و محلی مدیریت می‌شود و بهتر است با آگاه‌سازی این جمعیت سعی کنیم تا در کنار تأمین معاش ارزشمند آنها به حفاظت و صیانت از محیط زیست و جنگل‌ها نیز کمک کنیم.

وی به سه تهدید محیط زیست و حیات وحش اشاره کرد و ادامه داد: تهدید زیستگاه‌ها، توسعه کشاورزی و دامپروری بدون برنامه و همچنین ساخت و سازهای غیرمجاز و شکار ممنوع در حقیقت حیات وحش ما را به خطر انداخته که ضرورت دارد در حفاظت از حیات وحش این نارسایی‌ها را رفع کنیم.

۱۰ درصد مساحت استان تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی کل استان جز مناطق تحت مدیریت محیط زیست به شمار می‌رود که ۱۰ درصد مساحت استان اردبیل را شامل می‌شود.

شهند اضافه کرد: الان چهار منطقه حفاظت شده در استان داریم که شامل آق داغ در خلخال، منطقه حفاظتی مغان، نگین فیروزه‌ای استان دریاچه نئور و انزان مشگین‌شهر است.

وی بیان کرد: در منطقه آق داغ خلخال ما با گونه‌های شاخص نظیر کل، بز، خرس قهوه‌ای و پلنگ ایرانی به عنوان حیات وحش ارزشمند روبه‌رو هستیم.

شهند به زیستگاه آهوی مغان و همچنین تلاش برای احیای دریاچه نئور اشاره کرد و گفت: در احیای دریاچه نئور برنامه‌ریزی‌های بلند مدتی در حال انجام است تا ما بتوانیم با توجه به اکوسیستم منطقه و گونه‌های مهاجم غیربومی، اصالت زیست سالم را در این منطقه مهیا کنیم.

وی اظهار کرد: در دریاچه نئور همانند دریاچه ارومیه سعی بر این است تا با کاهش گونه مهاجم احیای گونه «گاماروس» به عنوان گونه ارزشمند در این دریاچه حفاظت و صیانت شده و زمینه و بستر پاکسازی دریاچه را از گونه‌های مهاجم به وجود آوریم.

شهند تصریح کرد: در یک برنامه میان مدت تلاش خواهیم کرد تا دریاچه نئور را به وضعیت پایداری برسانیم تا یک شرایط زیست مناسب در این منطقه شکل بگیرد.

وی در ادامه گفت: سازمان محیط زیست با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن و مجهز الکترونیکی نظیر تجهیز محیط بان‌ها به جی. پی. اس و دوربین‌های مدار بسته، دید در شب سعی می‌کند تا از شکار غیرمجاز جلوگیری کرده و جلوی فعالیت شکارچیان غیرقانونی را بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل افزود: ما در استان اردبیل ۲۴ درصد از گونه‌های پستانداران ایران و ۴۸ درصد گونه‌های پرندگان ایران را به عنوان زیستگاه مناسب شاهد هستیم و تلاشمان بر این است تا گونه‌های در معرض خطر و انقراض را مورد صیانت قرار دهیم.

شهند نمونه این گونه‌ها را درنای سیبری و «بالوبان» اعلام کرد و ادامه داد: البته گونه آهوی مغان، مارال و کل و بز نیز در معرض خطر و گونه‌های آسیب‌پذیر قرار دارند./مهر

کد خبر : 17782

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس