چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: دوشنبه 1 مارس 2021 | 23:34 ب.ظ
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری اردبیل:

طرح جامع پدافند غیرعامل استان اردبیل عملیاتی می‌شود

طرح جامع پدافند غیرعامل استان اردبیل عملیاتی می‌شود مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری اردبیل گفت: بر اساس تلاش‌ها و اقدامات انجام یافته طرح جامع پدافند غیرعامل این استان در مراحل پایانی تدوین بوده و بزودی این طرح اجرایی و عملیاتی می‌شود.

علیرضا علیپور روز دوشنبه در جلسه شورای پدافند غیرعامل خلخال افزود: این سند با مشارکت و همکاری دستگاه‌های مرتبط در استان تدوین شده تا در راستای نهادینه کردن اصول پدافند غیرعامل و انجام اقدامات عملی و موثر در زمان وقوع حوادث بکار گرفته شود.

او اظهارکرد: اجرای این طرح موجب شناسایی نقاط ضعف و قوت در بحث پدافند غیرعامل در حوزه‌های مختلف تامین انرژی ، ارائه خدمات‌ شهری مناسب به مردم در زمان وقوع حوادث ، اصلاح نقاط آسیب‌پذیر و نیز افرایش تاب‌آوری و پایداری استان در برابر تهدیدات و بحران‌های احتمالی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه شبکه رابطین پدافند غیرعامل استان با هدف ارتباط مستمر دستگاه‌های اجرایی بایکدیگر و با مردم در حال گسترش است، گفت: برای فعال‌تر شدن شبکه رابطین دوره‌های آموزشی مختلف در استان برگزار شده و این آموزش‌ها برای فرمانداران ، مدیران کل ، بخشداران ، شهرداران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی استان به صورت مستمر هر سال برگزار می‌شود تا در پیشبرد و نهادینه شدن موضوع پدافند غیرعامل در جامعه به عنوان فرهنگ عمومی تاثیرگذار شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری اردبیل تامین زیرساخت‌ها در جامعه را برای مقابله با بحران‌های احتمالی ضروری دانست و افزود: پدافند غیرعامل تنها مختص مسائل نظامی نیست بلکه در بحران‌ها و بلایای طبیعی نیز نقش کاربردی داشته و رعایت آن می‌تواند در ایمن‌سازی جامعه و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از بلایاهای طبیعی تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه پدافند غیرعامل استان زیرنظر معاونت سیاسی و امنیتی استانداری اداره می‌شود، اظهارداشت: در حالی که وظیفه شورای مدیریت بحران پیشگیری از وقوع حوادث قهری و طبیعی و ورود به موضوع در زمان وقوع این گونه حوادث است، پیشگیری از حوادث و بحران‌ها ،جلوگیری از اعمال خرابکارانه دشمن و نیز تلاش برای کاهش آسیب‌های ناشی از حملات احتمالی دشمن از وظایف بسیار مهم پدافند غیرعامل است.

او گفت: کارگروه تهدیدها و امنیت ، بهداشت و درمان ، انرژی ، آب ، صنایع و معادن ، فرهنگی و اجتماعی و عملیات روانی ، فناوری الکترونیک ، آی تی ، انتظامی و اجتماعی، پشتیبانی و خدمات شهری ، امداد و نجات، راه و شهرسازی، زیرساخت‌های مواصلاتی ،سازماندهی و مشارکت مردمی و بازرگانی و کشاورزی در اردبیل به عنوان کارگروه‌های ۱۴ گانه زیرمجموعه شورای پدافند غیرعامل استان فعال بوده و لازم است هر دستگاه اجرایی مطابق وظایف خود برنامه‌های جامع برای پدافند غیرعامل تدوین کند.

وی با تاکید بر لزوم استقرار ژنراتورهای برق اضطراری و استفاده از سیستم‌های تامین برق ۷۲ ساعته (یو پی اس) از طریق باطری در فرمانداری‌ها ،مراکز حساس و مراکز درمانی و امدادی افزود: شرکت‌های گاز ، برق ، آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب شهری باید پیش‌بینی لازم را داشته باشند که در صورت قطع هر کدام از خطوط انتقال این انرژی‌ها چه اقدامی برای تامین آب آشامیدنی مردم داشته باشند و اگر خط انتقال آب و برق صدمه دید چگونه می‌توان آب و برق موردنیاز را تامین کرد.

او اظهارکرد: با انجام اقدامات صورت گرفته در جایگزینی راهکارهای پیش‌بینی شده هیچ مشکلی در تامین انرژی موردنیاز مردم استان اردبیل از جمله آب ،برق ، گاز و سوخت مایع نفتی در مواقع بروز بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی در استان وجود نخواهد داشت.

علیپور افزایش خطوط تامین و انتقال گاز به این استان ،رینگ کردن نحوه تامین برق استان از چند استان دیگر کشور ، پیش‌بینی راه‌های جایگزین برای استفاده در زمان مسدود شدن راه‌های فعلی مورد استفاده و تامین آب شرب شهرهای مختلف استان از چاه‌های عمیق بلااستفاده را از جمله اقدامات پیش‌بینی شده برای تامین انرژی موردنیاز مردم در زمان وقوع حوادث اعلام کرد.

او افزود: در صورت بروز هرگونه مشکل در خط لوله انتقال مواد سوختی به استان اردبیل ، این استان ظرفیت تامین سوخت یک ماه تا ۴۵ روزه مردم با بهره‌مندی از انبارهای ذخیره سوخت را دارد.

وی با ارزیابی مطلوب عملکرد ستاد پدافند غیرعامل خلخال اظهارکرد: این شهرستان با برخورداری از ۱۳ راه خروجی دسترسی به  مرکز استان و استان‌های همسایه گیلان ، زنجان و آذربایجان‌شرقی هیچ محدودیتی برای تردد و امدادرسانی در زمان بروز حادثه ندارد.

احمد قنبری ، معاون سیاسی و امنیتی فرماندار خلخال نیز در این جلسه از اجرای مانورهای مختلف برای افزایش آمادگی مدیران دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با حوادث و بحران‌ خبرداد.

او گفت: برای مقابله با احتمال قطعی گاز تاکنون ۲۷ واحد نانوایی این شهر مجهز به سیستم‌های حرارتی دوگانه‌سوز شده و مانور قطعی گاز در نانوایی‌ها با هدف آزمایش این سیستم‌های دوگانه‌سوز و سنجش آمادگی نانوایان در مواقع بحرانی قطع گاز اجرا شده است./ایرنا

کد خبر : 17733

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس