چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: دوشنبه 1 مارس 2021 | 22:30 ب.ظ

جمهوری اسلامی همواره حامی آذربایجان و قره‌باغ است

جمهوری اسلامی همواره حامی آذربایجان و قره‌باغ است علی نیکزاد در همایش بین‌المللی «قره باغ ۱۷ ربیع، برترین گفتمان در مورد قره باغ» گفت: از ویژگی‌ها و برکات نظریه مترقی ولایت فقیه اداره جامعه براساس اصول ثابتی است که به روش اجتهادی از قرآن و سنت استخراج می‌شود و این اصول فصل ممیز بر ولایت فقیه و حکومت دیکتاتوری است چراکه فقیه جامع‌الشرایط براساس هوای نفس و تصمیم شخصی تصمیم نگرفته و براساس منویات دین تصمیم می‌گیرد.

رهبری چطور تصمیمات خود را مبتنی بر اصول قرآنی و سنت انتخاب می‌کند امری آشکار است و باید این گفتمان را بین جامعه تبیین کنیم؛ این اصول ثابت مواردی همچون استکبارستیزی، ظلم‌ستیزی، قانون‌گرایی، حمایت از حقوق مردم، کوتاه نیامدن از حقوق ملت در برابر بیگانگان و… است.

اصول ثابت ما در سیاست خارجی براساس حکمت و مصلحت ثابت است و نظام اسلامی فارغ از رنگ، نژاد و مذهب حامی مظلوم و مقابل ظالم خواهد بودو فرقی نمی‌کند در هر کجا باشد.

مشاهده کردید که فرق دیپلماسی رسمی که برخی دچار لکنت زبان می‌شوند در رهبر انقلاب اینگونه نبوده و رهبری در موضع کشمیر، قره‌باغ، سوریه و… سخن آشکار بیان کردند و موضعی مشخص تعیین کردند.

اینکه تغییر فازی بین گفتمان دولت‌ها با گفتمان امامین انقلاب است بحثی جداگانه است، جمهوری اسلامی همواره بزگترین پناهگاه امن برای مردم مسلمان بوده است.

پس از ظهور بلوک شرق و پیدایش کشورهای مستقل در مرزهای شمالی همیشه مشی ایران حمایت بدون مداخله از این همسایگان بوده و امروز علی رغم برخی بی‌مهری ها از برخی دوستان صادقانه‌ترین حمایت از همسایگان صورت می‌گیرد.

اگرچه بسیاری از مناطق آبستن اتفاقات مختلف هستند متاسفانه سهل‌انگاری و بدفهمی برخی دولت‌های منطقه و خودفروخته منجر به مداخله استعماری در منطقه شده و اما جمهوری اسلامی براساس اصول ثابت خود از مظلوم دفاع کرده و مقابل ظالم بوده است.

وی با بیان اینکه جنگ قره باغ هم استثنا نبوده و جمهوری اسلامی با همه توان از مظلوم دفاع کرده و نباید اجازه دهیم تروریست‌ها در منطقه حضور پیدا کنند اظهار کرد: این حضور سبب خسارت بر همان کشوری خواهد بود که شاید زمینه حضور آنها را فراهم کرده اما این مساله برای ایران قابل قبول نیست.

اینکه قره‌باغ توسط ارمنستان اشغال شده و باید آزاد شود در آن شکی نیست و هر گونه جنگ به ضرر همه کشورها است و نزدیک شدن به مرزهای جمهوری اسلامی عواقب بدی برای آنها خواهد داشت؛ قره‌باغ متعلق به مسلمین است و براساس مبانی دینی حفظ امنیت ارامنه و حقوق مشروع آن هم برما واجب است.

یک منطق اسلامی می‌گوید که ما اگر به موضوع قره‌باغ ورود پیدا کردیم در تمام عرصه‌هایی که بشود قره‌باغ را آزاد کرد و در اختیار کشور برادر آذربایجان قرار داد عقیده ثابت داریم و اعتقادی راسخ داریم، اما ورود کشورهای دیگر در منطقه سبب خسران بر منطقه و سبب خسارت خواهد شد و باید قاعده نفی سبیل را در نظر بگیریم و هیچ‌گاه راهی برای تسلط کافران بر مسلمین نیست.

کد خبر : 17720

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس