چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: دوشنبه 1 مارس 2021 | 01:11 ق.ظ
سیامک محمدی، مدیر شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان ؛

تجارت جهانی نفت سبز بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلاراست

نگار معاضدی
تجارت جهانی نفت سبز بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلاراست به گیاهان دارویی نفت سبز نیز گفته می شود، در حال حاضر تجارت جهانی گیاهان دارویی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلارمی باشد. برخی صنایع مانند شرکت های دارو سازی، ادکلن سازی و صنایع تبدیلی به گیاهان دارویی وابسته هستند.

اشاره – شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان با آگاهی از دانش روز تجارت و با خلق فناوری ساده، ضمن ایجاد بستری مناسب برای رشد صعودی در زمینه تولید و فن آوری، قادر به تولید فرآورده‌های گیاهی با کیفیت برتر، استاندارد و مطلوب شده است. این شرکت موفق به طراحی دستگاه تقطیر تحت بخار شده که در این دستگاه به جای استفاده از حلالهای مضرر شیمیایی از بخار فراسرد استفاده می شود و همین مسئله باعث استخراج مواد موثره کامل گیاهان دارویی شده تاثیر درمانی محصولات را افزایش می دهد. این شرکت در سال ۹۳ به عنوان شرکت فن آور برتر در کشور انتخاب و در آبان ماه سال ۱۳۹۴ مورد تایید معاونت علمی ریاست جمهوری بعنوان شرکت دانش بنیان فعال در حوزه داروهای پیشرفته قرار گرفته است. در این راستا با سیامک محمدی مدیر شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان گفتگویی انجام داده ایم که در ذیل می خوانید.

س – با سلام و احترام لطفا در رابطه با دلیل و نحوه تشکیل شرکت دانش بنیان سلامت سبلان توضیح دهید. این شرکت چه اهدافی را دنبال می کند؟

ج –شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان در تیر ماه سال ۱۳۹۱ در اردبیل با هدف توسعه طب سنتی، تولید و ارائه محصولات فراوری شده از گیاهان دارویی به ثبت رسیده است. در حال حاضر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل مستقر هستیم دانشگاه آزاد اردبیل جزو معدود مراکزی است که حمایت های بسیار خوبی از شرکت های دانش بنیان می کند این دانشگاه امکانات خوبی از جمله، مکان آزمایشگاه، بخش ادارای، حدود یک هزار و ۲۰۰ متر سوله برای خط تولید، در اختیار ما قرار داده است، که جا دارد به این وسیله از رئیس دانشگاه آزاد واحد اردبیل و همکاران پر تلاششان تشکر ویژه داشته باشم.این مجتمع با بهره گیری از تجربیات غنی گذشته، ارائه دهنده محصولاتی است که با برخورداری از فضایی سالم و بهداشتی و مطابق با استانداردهای روز دنیا و بهرمندی از دستگاه های مدرن و نیمه اتوماتیک در زمینه‌ تولید، پاستوریزه و بسته بندی بیش از ۴۴ نوع  ترکیب گیاهی و ۵۴ نوع عرقیات مفرد گیاهان دارویی مناطق مختلف؛ وارد عرصه تولید شده است، این شرکت اولین شرکت دانش بنیان در حوزه داروهای پیشرفته  است، که در سال ۹۶ پس از اخذ اولین مجوز از سازمان غذا دارو، با ۱۰ محصول میکس های ترکیبی با برند پروهیل وارد بازار کار شد، در سال ۹۷ تعداد محصولات شرکت به ۲۲ محصول رسید و در سال ۹۸ نیز ۴۴ محصول به بازار عرضه شد در حال حاضر در ۳۰ استان نمایندگی دارد و برای ۱۵ نفر نیز اشتغال زایی ایجاد کرده است. محصولات این شرکت از نظر کیفی، استاندارد بین المللی haccp، استاندارد کیفیت مواد غذایی ۲۲۰۰۰ اروپا را دریافت کرده و برای دریافت استاندارد جی ام وی و ایزو ۹۰۰۱ نیز اقداماتی انجام گرفته است.

س – شرکت اندیشه سلامت سبلان چه محصولاتی تولید می کند ؟

ج – پماد سوختگی برای درمان سوختگی درجه ۳ و درجه ۲ از جمله مهمترین محصولات این شرکت است که تمامی تست های میکروب شناسی و قارچ شناسی و تعدادی آزمایشات حیوانی را در دانشگاه شهید بهشتی و واحد پزشکی دانشگاه تهران به انجام رسانده است. در حال حاضر با حمایت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، مجوز کارآزمایی بالینی برای این محصول اخذ شده است و در حال حاضر به صورت آزمایشی در بیمارستان فاطمی اردبیل تحت نظر دکتر وکیلی که جراح و مسئول بخش سوختگی این بیمارستان هستند، جهت درمان سوختگی بیماران استفاده می شود. این پماد با کرم نیتروفروزان که رایج ترین کرم سوختگی در بازار است مقایسه می شود و از سال آینده به عنوان داروی رسمی وارد بازار شده بخش عمده ای از مشکلات بیماران سوختگی را رفع خواهد کرد.از جمله دیگر محصولات شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان می توان به ۴۴ میکس عرقیات گیاهی که به تولید انبوه رسیده و به بازار عرضه شده است، ۷ کرم آرایشی بهداشتی که در مرحله عرضه به بازار هستند اشاره کرد، همچنین نمونه نهایی یا صنعتی ۲ نوع شامپو گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو و رفع شوره سر تهیه شده است، مجوز تولید تعدادی پودر و مکمل های مواد غذایی نیز اخذ شده است، همچنین تولید ۲۱ نوع صابون سنتی نیز جزو اهداف فعلی شرکت می باشد.تیم تحقیق و توسعه شرکت، ترکیبات مختلف مورد نیاز بازار را شناسایی کرده در قالب محصول نهایی اقدام به اخذ مجوز می کند. در تلاش هستیم تا دیگر محصولات مورد نیاز مردم کشورمان را تولید کرده برای اقتصاد کشورمان ارزش آفرینی کنیم. بازارهدف شرکت اندیشه سلامت سبلان عرضه محصول در سطح ملی و بین المللی است، با توجه به اینکه میکس های ترکیبی گیاهی فقط در ایران تولید می شود در تلاش هستیم این محصولات را در بازارهای جهانی معرفی و عرضه کنیم.

هدف این شرکت تولید محصولات سالم، جهت رفع مشکلات مردم است

س – تفاوت عمده شرکت دانش بنیان با شرکت های مشابه تجاری را در چه مسئله ای می دانید ؟

ج – تفاوت عمده شرکت های دانش بنیان که متکی به ایده و فناوری وارد بازار می شوند با شرکت های مشابه تجاری این است که بدون وجود منابع مالی و امکانات خیلی کم می توانند کارهای بزرگی انجام داده محصولات ابداعی خود را به قصد حل مشکلات مردم تولید کنند. دغدغه تمام کارکنان این شرکت تولید محصولات جدید و سالم، جهت رفع مشکلات مردم است و صرفا به مسئله سود آوری فکر نمی کنند می توان گفت در کنار سود آوری و اشتغال زایی مسئولیت اجتماعی خود در قبال مردم را نیز به جا می آورند. اما با مشکلات و معضلات تولید و تجاری سازی مواجه می شوند.

س – با توجه به اقلیم مناسب استان اردبیل برای کشت و پرورش گیاهان دارویی، در رابطه با پتانسیل های این استان صحبت بفرمایید. جهت ارتقای بهره وری استان چه اقداماتی انجام گرفته است؟

ج – در استان اردبیل حدود ۵۰۰ گونه مختلف گیاه دارویی به صورت خود رو رشد می کنند علیرغم فراهم بودن زمینه مناسب برای کشت انواع گیاهان دارویی، تنوع محصولات کشت شده بسیار کم است با توجه به اینکه اقلیم مناطق مختلف استان تفاوت زیادی باهم دارد در صورتیکه با همکاری جهاد کشاورزی، دانشگاها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی برنامه کشت مدون با مدیریت جامع تدوین شده، تقسیم بندی اقلیمی صورت گرفته، و بر اساس این برنامه، الگوی کشت مناسب ترسیم شود سپس کشاورزان محلی، تحت نظارت فارغ التحصیلان رشته گیاهان دارویی، با کشت علمی و اصولی گونه های مختلف گیاهان دارویی و بازار فروش این محصولات آشنا شوند سپس کشت بر حسب نیاز انجام گیرد و از تخریب و برداشت بی رویه گیاهان دارویی جلوگیری شود، اکوسیستم طبیعی این گیاهان دچار آسیب نمی شوند در نتیجه علاوه بر اینکه نیاز استان تامین می شود می تواند در زمینه تکثیر و اهلی کردن گیاهان خود روی در حال انقراض نیز قدم مثبتی باشد و از خطر انقراض گونه های ارزشمند گیاهی در منطقه کاسته می شود.

س – توسعه کار آفرینی مبتنی بر صنعت گیاهان دارویی چه اندازه می تواند در رفع نیاز اشتغال جامعه موثر باشد؟ کشت این گیاهان چه میزان صرفه اقتصادی می تواند داشته باشد؟

ج – به گیاهان دارویی نفت سبز نیز گفته می شود، در حال حاضر تجارت جهانی گیاهان دارویی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلارمی باشد. برخی صنایع مانند شرکت های دارو سازی، ادکلن سازی و صنایع تبدیلی به گیاهان دارویی وابسته هستند. بسیاری از کشورهایی که در تجارت گیاهان دارویی فعال هستند گیاهان کشت شده را از کشورهایی مثل ایران که اقلیم مناسبی برای پرورش این گیاهان دارد به صورت خام خریداری کرده پس از فراوری، محصول تولید شده را با چندین برابر قیمت به فروش می رسانند.

لازم به ذکر است که فراوری گیاهان دارویی نسبت به کشت آنها سود بیشتری دارد در صورتیکه محصولات کشت شده در داخل استان فراوری شود، سود حاصل از این کار، به طور مستقیم وارد چرخه اقتصاد استان می شود به عنوان مثال می توان از اسانس های حاصل از گیاهان کشت شده توسط کشاورزان استان، در صنعت ادکلن سازی، صنایع صابون سازی و برخی کارخانجات دارویی که اسانس ها به عنوان پایه دارویی برخی از داروها محسوب می شود، استفاده کرد. همچنین انواع عصاره های گیاهی، رنگ های طبیعی گیاهی مصارف مختلفی در صنایع غذایی دارند. محصولات صنعت گیاهان دارویی بسیار گسترده است به طوری که با مدیریت صحیح و برنامه ریزی مدون، علاوه بر ارائه خدمات به همشهریان، قسمتی از معضل بیکاری استان را نیز می توان رفع کرد.

صنعت گیاهان دارویی در استان اردبیل بیش از هر چیزی به یک خوشه یا شبکه صنعتی نیازمند است تا کشت و فرآوری گیاهان دارویی به عنوان دو بخش مهم این شبکه به صورت کاملا هماهنگ حرکت کنند یکی از ایتم های مهم یک شرکت این است که مواد اولیه گیاهی آن شرکت از محل ثابت تامین شود زیرا فرایند رشد و مواد موثره هر گیاه در مناطق مختلف به علت تفاوت در اقلیم و خاک، متفاوت است، به همین دلیل خودکفایی استان از نظر تامین مواد اولیه گیاهی، علاوه بر تامین مواد موثره با کیفیت، می تواند نقش بسزایی در کاهش هزینه های حمل و نقل نیز داشته باشد.

در زمینه آموزش و تجاری سازی نیاز به فرهنگ سازی داریم

س – برای ساماندهی نظام آموزشی، پژوهشی و توسعه فناوری، چه توصیه هایی دارید؟

ج – با توجه به اینکه فرصت اشتغال در دستگاه های دولتی بسیار محدود است و برای تمام فارغ التحصیلان دانشگاه ها امکان جذب در دستگاه های دولتی فراهم نیست لازم است دانشجویانی تربیت شوند که توانایی ایجاد اشتغال پس از فارغ التحصیلی را داشته باشند، می توان گفت در زمینه آموزش و تجاری سازی نیاز به فرهنگ سازی داریم بر همین اساس و همچنین جهت ارتقای صنعت گیاهان دارویی در کشور لازم است که آموزش در دانشگاه ها به صورت کاملا کاربردی انجام گیرد، تا منجر به فن آوری شود، پژوهش ها نیز بر پایه تولید محصول، در جهت ارزش آفرینی و با هدف تبدیل ایده پژوهشگر به محصول جدید شکل گیرد. به عنوان مثال می توان دانشجویان رشته گیاهان دارویی را ملزم به پژوهش در زمینه ریز ازدیادی گیاهان خودرو، فراوری محصولات مختلف از گیاهان ، نحوه استخراج مواد موثره و … کرد، بدین وسیله دانشجویان به سمت شرکت های موفق و فعال گیاهان هدایت می شوند این مسئله علاوه بر اینکه اشتیاق دانشجویان به تحقیق و پژوهش را افزایش می دهد باعث شکل گیری فرهنگ ایجاد اشتغال در بین فارغ التحصیلان نیز می شود.

س – دربحث صنعت گیاهان دارویی چه نوآوری هایی دارید؟

ج – ما در شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان، جهت تولید ۴۴ محصول، از ۱۵۴ گونه گیاهی استفاده کردیم. با ترکیب و فرموله اصولی و علمی گونه های مختلف گیاهی، نتایج ارزشمندی به دست آوردیم. به عنوان مثال در شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان محصولی تولید شده است که در مدت زمان کوتاه، اثر بخشی بسزایی در درمان بیماری کبد چرب با گریدهای مختلف دارد.از جمله فعالیت های موثر در کشت گیاهان دارویی می توان به کشت گل محمدی، گل همیشه بهار و توسعه کشت با ریز ازدیادی از طریق جنین سوموکلونال گیاه Arnebia که در حال انقراض است اشاره کرد.با فرموله کردن و توسعه اصولی گیاهان دارویی توانستیم جایگزین مناسبی برای موارد مصرف یکسان پیدا کنیم این مسئله که با هدف توسعه گیاهان دارویی در استان انجام گرفته است نه تنها باعث می شود که جمع آوری گیاهان به شکل منطقی تری اتفاق افتد بلکه باعث پرهیز از تک محصولی نیز می شود.ما در شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد اردبیل، ارتباط بین صنعت و دانشگاه را حفظ کرده با همکاری گروهی از اساتید و پژوهشگران مجرب و کارکشته، نوآوری های ارزشمندی در صنعت گیاهان دارویی به وجود آورده ایم.

مردم به عطاری های غیر متخصص اعتماد نکنند

س – در زمینه فرهنگ سازی و ارزش افزایی استفاده از داروهای گیاهی و جایگزینی داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی چه پیشنهادی دارید؟

ج – همانطور که داروهای شیمیایی عوارض دارند داروهای گیاهی نیز در صورت مصرف نامناسب و غیر اصولی می توانند عوارضی به دنبال داشته باشند. با توجه به اینکه مردم اطلاعات کافی در رابطه با موارد مصرف و عوارض ناشی از مصرف نابجای گیاهان دارویی ندارند به عطاری ها مراجعه کرده با اعتماد به توصیه های پزشکی این افراد اقدام به خرید و مصرف گیاهان دارویی می کنند که مشاوره نادرست در این زمینه می تواند خسارات جبران ناپذیری به سلامت افراد وارد آورد بر همین اساس توصیه می کنم عطاری ها ساماندهی شوند تا علاوه بر ممانعت از فعالیت مراکز بدون مجوز، از فعالیت افراد غیر متخصص در این حرفه نیز، ممانعت شود. همچنین در داروخانه ها نیز میتوان از متخصصین گیاهان دارویی به عنوان مسئولین فنی استفاده کرد.می توان در مدارس، دوره های آشنایی با فواید گیاهان دارویی برگزار کرده کودکان را از پایه با این گیاهان آشنا کرد تا به این ترتیب فرهنگ استفاده صحیح از گیاهان دارویی در جامعه شکل گیرد. برخی افراد با اعتماد به دانسته های پیشینیان و استفاده از داروهای دست ساز خود را دچار مشکلات عدیده ای می کنند به مردم توصیه می کنم در رابطه با گیاهان دارویی، خواص، موارد مصرف و موارد منع مصرف آنها مطالعه کافی داشته باشند تا در صورت مصرف، دچار مشکلات ناشی از عوارض منع مصرف این گیاهان نشوند.

س – شنیده می شود که ستاد توسعه گیاهان دارویی در استان اردبیل در حال شکل گیری است در رابطه با اهداف این ستاد توضیحاتی بفرمایید.

ج – ستاد توسعه گیاهان دارویی که با همکاری استانداراردبیل و فرمانده سپاه استان در راستای همگرایی استانی بین واحد های مختلف تحقیقاتی و اجرایی شکل گرفته است و دانشگاه های علوم پزشکی و محقق اردبیلی، شرکت شهرک های صنعتی، جهاد دانشگاهی و جهاد کشاورزی عضو اصلی کارگروه ستاد هستند هدف این ستاد، ایجاد کار گروه علمی، جهت ساماندهی کشت و فراوری گیاهان دارویی در استان است. در تلاش هستیم تا با حمایت و همکاری دستگاه های مرتبط استان، بتوانیم برنامه ای مدون در زمینه کشت، فرآوری، تولید و حمایت از گیاهان دارویی در استان تدوین کرده این صنعت ارزشمند را ساماندهی کنیم.

کد خبر : 17698

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس