دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: شنبه 27 فوریه 2021 | 20:04 ب.ظ
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل :

آبگیری سد سقزچی نمین در سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود

آبگیری سد سقزچی نمین در سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از مرحله نهایی آبگیری مخزن سد سقزچی شهرستان نمین در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

عباس جنگی مرنی روز شنبه  افزود: سد مخزنی سقزچی در بخش ویلکیج نمین حدود چهار میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره آب دارد و در سال آبی جاری ۹۷ درصد ظرفیت آن آبگیری شده است و تا روزهای آینده این سد سرریز خواهد کرد.

وی با بیان اینکه سد مخزنی سقزچی تنها سد مخزنی بزرگ استان اردبیل است که آبگیری کامل می‌شود، اظهارکرد: پس از وقوع بارندگی مناسب در سال جاری در حوضه آبریز سد مخزنی سقزچی، حجم آب ذخیره این سد از اواخر سال قبل در تراز نرمال قرار گرفته و این سد اکنون در حال سرریز می‌باشد.

جنگی مرنی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و آورد سد، اکنون سد سقزچی با دبی بیش از ۶ مترمکعب در ثانیه در حال سرریز می‌باشد.

وی افزود: مجموع حجم آب سرریز سد سقزچی طی چند هفته اخیر حدود پنج میلیون مترمکعب بوده و در پایاب این سد شبکه آبیاری با سطح اراضی ۴۷۰ هکتار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بیان کرد: علاوه بر تامین آب برای شبکه آبیاری سقزچی، آب بخشی از اراضی روستاهای دارای حقابه بر رودخانه سقزچی نظیر رز و سقزچی نیز از این سد تامین می‌شود.

جنگی مرنی گفت: سد مخزنی سقزچی به عنوان یکی از سدهای دارای ظرفیت توسعه گردشگری در استان شناخته می‌شود و شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در نظر دارد در آینده نزدیک با مشارکت بخش خصوصی زیرساخت‌هایی را برای توسعه گردشگری در پیرامون منابع آب و تاسیسات آبی فراهم کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه این شرکت آبزی‌پروری در مخازن ۱۰ سد استان را از طریق مزایده عمومی بصورت یک ساله به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می‌کند، افزود:سد کوهساره شهرستان اردبیل، سدهای پردستلو و لیکوان شهرستان کوثر، سدهای مزرعه جهان، قصابه، قره‌قیه و ینگجه شهرستان مشگین‌شهر و سدهای سقزچی، سربند و سوها در شهرستان نمین، ۱۰ سدی هستند که آبزی‌پروری در آنها واگذار می‌شود.

سد مخزنی سقزچی در بخش ویلکیج شهرستان نمین واقع است ، نمین در ۲۵ کیلومتری شرق اردبیل قرار دارد./ایرنا

کد خبر : 17645

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس