دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 25 فوریه 2021 | 13:33 ب.ظ
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل:

سیره حکومتی امام علی (ع) بر مبنای عدالت و عدم تبعیض بود

سیره حکومتی امام علی (ع) بر مبنای عدالت و عدم تبعیض بود اردبیل – مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل سیره حکومتی امام علی(ع) را بر مبنای عدالت و عدم تبعیض عنوان کرد و گفت: امام علی(ع) حتی در سخت‌ترین شرایط هیچ وقت از مدار حق و حقیقت خارج نشد.

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده  با تبریک سال روز فرا رسیدن میلاد حضرت علی (ع)، بر ضرورت ترویج سیره رفتاری آن حضرت در جامعه اظهار کرد: رفتار امام علی (ع) با عموم مردم اعم از اشراف، اعیان، عامه مردم، اعراب و دیگر اقوام یکسان و بر مبنای “عدالت و عدم تبعیض” بود و ملاک برتری افراد را “تقوا “قرار می‌داد و معتقد بود که بیت المال باید به تساوی در بین افراد تقسیم شود. امام علی (ع) از نظر اخلاق فردی و اجتماعی نمونه بود که می‌تواند الگوی عملی جامعه امروز باشد.

وی گفت: امام علی (ع) در عمر با برکت و حیات طیبه خود با وجود همه مظلومیت‌ها و تحمل سختی‌ها، همواره بر محوریت صبر، حلم و بردباری با تکیه بر مبانی اسلامی و اخلاقی همواره سعی کرد تا جامعه بشری را در مسیر درست و صحیح هدایت کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل با اشاره به فراز و نشیب دوران زندگانی حضرت علی (ع) به‌عنوان امام اول شیعیان و اسوه پرهیزکاری تصریح کرد: آن حضرت حتی بعد از خانه‌نشینی طولانی مدت هیچ وقت نخواست تا در رسیدن به قدرت و طمع زر و زور و ظاهر دنیوی، آلوده به برخی بداخلاقی‌ها شود در حالی که همیشه سعی کرد چراغ حق و حقیقت را روشن نگه داشته و عدالت و انصاف را در جامعه مورد توجه قرار دهد.

حجت‌الاسلام جعفرزاده گفت: با وجود همه این ویژگی‌های برجسته و شایستگی‌های ممتاز، دشمنان آن حضرت همیشه سعی می‌کردند تا مانعی بر سر راه او به وجود بیاورند به طوری که در مدت کوتاه امامت امت و رهبری جامعه اسلامی، همواره در میدان کارزار و جنگ با دشمنان و معاندان مکتب الهی قرار داشت.

وی با یادآوری اینکه حضرت علی (ع) در بهترین شرایط هدایت امت اسلامی را به سمت شایستگی‌ها و برجستگی معنوی و رفتارهای عقلانی بر عهده داشت، سعی کرد تا به‌عنوان یک رهبر بی‌نظیر هدایت امت را عهده‌دار شود.

ویژگی‌های حکومت علی (ع) باید سرمشق جوامع جهانی و سازمان‌های بین‌المللی باشد

عضو شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل، با بیان اینکه ویژگی‌های حکومت علی (ع) باید امروز سرمشق جوامع جهانی و سازمان‌های بین‌المللی باشد، بیان کرد: آن حضرت در منشور حکومت خود همیشه بر عدالت، تحکیم پایه‌های حق و حق‌بینی و دور شدن از ظلم و تضعیف امت اسلامی و حتی سایر ملل جهان تاکید داشت و برای همیشه الگویی را ارائه کرد که امروز مایه فخر و شرف امت اسلامی است.

حجت‌الاسلام جعفرزاده در ادامه سخنان خود اضافه کرد: فضایی که امروز در سایه حاکمیت معنوی علوی در جامعه اسلامی شکل گرفته یک شیوه بی‌نظیری است که می‌تواند حکام امروز دنیا آن را مورد توجه و ارزش‌گذاری قرار دهند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان با اشاره به مصادیق الگوهای تربیتی حضرت امام علی (ع)، بر ضرورت ترویج سیره رفتاری آن حضرت در جامعه تاکید کرد و گفت: خنداندن یتیمان، رسیدگی به مظلومان و محرومان، پرهیز از اخلاق و منش پادشاهان، وفای به عهد، تربیت انسانی و دینی فرزندان، سر زدن به خانواده‌های شهدا و رفع مشکلات آنان، کمک به یتیمان و همسران شهدا، عدالت در رفتار و عمل، شجاعت، کار و کوشش، مردانگی و جوانمردی، عدم تبعیض در بین انسان‌ها و برخورد مساوی با آنان، عبادت در کودکی، سادگی و بی پیرایگی، سخاوت و گشاد دستی، تعدیل و میانه روی در مصرف و…. از نمونه رفتارهای اخلاق فردی و اجتماعی آن حضرت است که همگان بایستی این رفتارها را الگوی خویش قرار دهیم./مهر

کد خبر : 17575

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس