چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: جمعه 19 فوریه 2021 | 18:23 ب.ظ
امام جمعه اردبیل:

مصوبه مجلس در کاهش تعهدات هسته ای قابل تحسین است

مصوبه مجلس در کاهش تعهدات هسته ای قابل تحسین است نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه اردبیل گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی در کاهش تعهدات هسته ای قابل تحسین بوده و تیری بر اهداف شوم استکبار است.

 آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اظهار کرد: اگر دولت حماسی سرکار بود ۷ سال خلف وعده و نقض تعهدات استکبار را تحمل نمی‌کرد و پاسخی به دهن کجی آنها می‌داد.

وی ادبیات مقام معظم رهبری را در سخنرانی اخیر ستودنی و قاطع اعلام کرد و افزود: ذره‌ای در این اظهارات ذلت و التماس نمی‌بینیم و امیدواریم دستگاه دیپلماسی ما نیز از حق ملت دفاع کند.

امام جمعه اردبیل خاطر نشان کرد: روز سوم اسفند، دولت ایران طبق مصوبه مجلس، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد. بر اساس این مصوبه، نظارت‌های فراپادمانی متوقف می‌شود.

خطیب جمعه اردبیل با بیان اینکه از این به بعد آژانس هسته‌ای حق بازرسی ناگهانی از تأسیسات هسته‌ای ایران را نخواهد داشت اظهار کرد: ایران در چارچوب پروتکل الحاقی، اجرای آن را به صورت داوطلبانه پذیرفته بود تا حسن نیت خود را ثابت کند اما بعداً معلوم شد که برای طرف مقابل، حسن نیت و سو نیت هیچ تفاوتی ندارد. آنچه برای آنها مهم است، محرومیت تمام عیار علمی، اقتصادی و نظامی ایران است.

آیت الله عاملی بیان کرد: ما به مجلس در خصوص مصوبه هسته‌ای تبریک می گوئیم و یقین داریم مجلس، تیر را به هدف زده است و دست روی اصلی ترین نقطه ضعف آنها گذاشته است.

وی افزود: آنها با کاهش تعهدات ایران، یک شب خواب راحت ندارند و هیچ چاره‌ای هم جز تسلیم شدن در برابر ایران را نخواهند داشت.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل اقدام تحسین برانگیز اخیر مجلس را یادآور شد و گفت: کار مجلس در این مصوبه، معامله دو سر سود است؛ اگر برنگردند، شاهراه تحقیقات علمی و توانمندتر شدن صنعت هسته‌ای ایران باز می‌شود و اگر برگردند، گره‌های اقتصادی باز می‌شود.

آمریکا شانس آورد که در ایران دولتی سرکار بود که نفض تعهدات آنان را تحمل کرد

آیت الله عاملی ادامه داد: آمریکا اعلام می‌کند که اول ایران باید به برجام برگردد و به تمام تعهدات خود عمل نماید اما نمی‌گوید که هفت سال عمل نکردن طرف مقابل، وثوق ایران را از بین برد و حالا به این سوال ایران جواب نمی‌دهد که اگر برگردیم چه تضمینی هست که شما هم برگردید؟

وی بیان کرد: هفت سال است که ما برگشتیم و شما با پررویی و با وقاحت برنگشتید و شانس آوردید که در ایران دولتی سر کار بود که هفت سال نقض تعهدات شما را تحمل و هفت سال یک طرفه به برجام عمل کرد و الا اگر یک ایرانی حماسی سر کار بود یک روز دهن کجی شما را تحمل نمی‌کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گفت: بعد از زوال وثوق، این شما هستید که باید عملاً وثوق را تأمین کنید، روی همین اساس رهبر معظم انقلاب این هفته فرمودند: «ما حرف و وعده خوب، زیاد شنیده ایم که در عمل، نقض و ضد آن عمل شده است. حرف فایده ندارد، وعده فایده ندارد، این بار فقط عمل. اگر از طرف مقابل عمل ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد.»

آیت الله عاملی تصریح کرد: این ادبیات را باید تحسین کرد، ذره‌ای التماس و ذلت در آن نیست و حقاً که رهبر معظم انقلاب، زبان آنها را بسیار خوب می‌فهمند.

خطیب جمعه اردبیل اظهار کرد: تصلّب و قاطعیت اخیر رهبر معظم انقلاب در موضوع هسته‌ای باعث شد که آمریکا دیشب اعلام کند که حاضر به مذاکره با ایران در قالب ۱+۵ است. این تنازل نشان می‌دهد که راه درست در برابر آنها قاطعیت است. امیدواریم هیأت دیپلماسی ایران در این مذاکره بدون تنازل و انفعال، از حق مسلم و قانونی ملت ما دفاع کند.

وی ادامه داد: هفته گذشته وزیر خارجه آلمان اظهار کرد «ایران با کاهش تعهد به برجام با آتش بازی می‌کند!» معلوم نشد که وقتی آنها به هیچ تعهد برجامی خود عمل نمی‌کنند و تعهد خود را نقض می‌کنند، این بازی با آتش نیست، اما اگر ما طبق اقتضا مواد برجام، التزامات خود را کاهش دادیم این بازی با آتش است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه لحن بی ادبانه غربی‌ها را یاد آور شد و گفت: بدتر از آن وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ایران همچنان با پایبندی به توافق فاصله دارد و توانایی‌های هسته‌ای این کشور در حال حرکت به سمت و سویی غلط است.

آیت الله عاملی بیان کرد: شما که به توافق عمل نمی‌کنید و شما که عقد لازم را که حتی به امضا شورای امنیت رسیده زیرپا می‌گذارید، حرکت به سمت و سوی غلط محسوب نمی‌شود اما اگر ما طبق اقتضا خود برجام، التزامات خود را کاهش دهیم، اسم آن می‌شود حرکت به سمت و سوی غلط؟!

خطیب جمعه اردبیل این رفتار غربی‌ها را فزون خواهی و اداره دنیا با حق ویژه دانست و بیان کرد: بعد از هفته‌ها مبادله رسانه‌ای پیام بین ایران و آمریکا، دیروز دولت بایدن یک خدمت مضحکانه به ایران کرد، این خدمت خیلی پیام موهنانه دارد چرا که دولت آمریکا اعلام کرد محدودیت تردد دیپلمات‌های ایران در سازمان ملل را بر می‌داریم!

وی گفت: چرا غربی‌ها با ما اینگونه جسورانه حرف می‌زنند، دندان تیز می‌کنند چون خیال می‌کنند که ایران در جمع مذاکره کننده ها از همه ضعیف‌تر است، آنها فراموش کرده اند که ایران امروز، ایران زمان شاه نیست، ایران مثل دولت‌های عربی نیست که اگر یک بار سرش داد بزنند فوراً رکوع کند و املاء آنها را بنویسد.

حضور مردم در صحنه دافع توطئه دشمنان است

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات این هفته خود یک سخن بسیار نغز داشتند ایشان فرمودند «علاج دردهای مزمن کشور در پرشور بودن انتخابات و انتخاب اصلح است.»

آیت الله عاملی در ادامه بیان کرد: حضرت آقا در این سخن به دو مطلب تصریح دارند که اولی پرشور بودن انتخابات است تا دشمن به کلی مأیوس شود.

خطیب جمعه اردبیل افزود: در طول تاریخ هر وقت مردم در صحنه حاضر بوده اند، دشمن عقب نشینی کرده و هر وقت، این کشور ضربه دیده، بخاطر این بوده که مردم در صحنه نبوده اند.

وی نمونه این تلخ و شیرینی‌ها را بیان کرد و گفت: مردم در صحنه نبودند، مشروطه شکست خورد، مردم در صحنه نبودند، رضاخان سرکار آمد، مردم در صحنه نبودند، کودتای ۲۸ مرداد صورت گرفت و کشور مبتلا به سقوط وحشتناک ۵۰ ساله شد، مردم در صحنه نبودند، مصدق شکست خورد، مردم در صحنه نبودند، قیام سال ۱۳۴۲ حضرت امام به جایی نرسید.

آرزوی دشمن خالی شدن صحنه‌ها از سوی مردم ایران است

آیت الله عاملی بیان کرد: به همین جهت بزرگترین آرزوی دشمن و تمام تلاش دشمن برای خالی کردن صحنه از ملت است در آن صورت انگار دزد به خانه‌ای پر از جواهرات وارد شده در حالی که خانه بی صاحب است، رهبر معظم انقلاب فرمودند «شور انتخاباتی، طمع دشمنان را کم و امنیت کشور را بیشتر می‌کند».

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: دوم، انتخاب اصلح است. الحمدلله سلیقه‌های مختلف در تمام انتخابات ما حاضر می‌شوند در چنین حالتی مسئولیت انتخاب با خود ملّت است و فردای انتخاب، دیگر جای گلایه نیست.

امام جمعه اردبیل گفت: در انتخابات نیز ملت ما باید با حسن انتخاب سرنوشت بزرگی را برای کشور رقم بزنند.

عرصه را نباید با نالایق‌ها واگذار کرد

وی افزود: نباید فراموش کرد که اگر کسی معیارهای صحیح و عقلانی را در انتخابات رعایت نکند، ذمه او به حق ملت مشغول می‌شود، چنین کسی با این کار، حق ملت را ضایع کرده است، همچنانکه اگر کسی شرکت نکند و عرصه را به نالایق‌ها واگذار کند، خیال نکند زرنگی کرده، بلکه به تولیت انسان‌های ناشی کمک کرده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در ادامه اظهار کرد: مردم دقت کنند طرح شهید سلیمانی مثل حیات آن بزرگوار، مؤثر واقع شد و بهداشت و درمان با همکاری بسیج و سپاه، کاری کارستان کردند و آمار کرونا که در کشورهای دیگر بالا می‌رود، در کشور ما فروکش کرد اما حالا کارشناسان می‌گویند نسل‌های جدیدی از این ویروس پیدا شده که به مراتب خطرناک‌تر است.

آیت الله عاملی افزود: پزشکان متخصص و درگیر با کرونا اعلام می‌کنند که این روزها سکته قلبی و مغزی با کرونا و بعد از کرونا به طور متعدد دیده شده که قبلاً اینگونه نبود، اینجانب نیز خود شاهد دو مورد آن بوده ام. این نکته اقتضا می‌کند که ما، هم مواظب جان خود و خانواده خود باشیم و هم مواظب جان دیگر افراد جامعه باشیم اگر خدای ناکرده کوتاهی کنیم و کسی جان خود را در اثر بی مبالاتی ما از دست بدهد، فردا قطعاً در ردیف قاتلان نفس محشور خواهیم شد.

عاملی در پایان بیان کرد: لازم می دانم برای دفع این بلا تأکید کنم که تضرع و استغفار، دوای اصلی ماست، دوایی که که قرآن بر آن صحّه گذاشته و تأکید کرده است مخصوصاً که در ماه استغفار، یعنی ماه رجب و ماه استجابت دعا باید این امر مورد توجه مؤمنان باشد./مهر

کد خبر : 17478

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس