چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: یکشنبه 21 فوریه 2021 | 21:48 ب.ظ

چرا اقتصاد ملی مورد هدف دشمن قرار گرفت؟

چرا اقتصاد ملی مورد هدف دشمن قرار گرفت؟ یکم ؛ رویکردهای کشورهای معاند و متخاصم با ایران از اول انقلاب در عرصه های نظامی، سیاسی ، استخدام و به کارگیری عوامل تهدید امنیت ملی ، فرهنگی و اقتصادی بوده است .

دراین بین به اذعان نظریه پردازان کشورهای غربی، عرصه های نظامی، سیاسی، تا حدودی تهدید امنیت ملی و فرهنگی با شکست مواجه شده و فعالیت گسترده در این حوزه نتوانسته است اراده قدرت‌های بزرگ را به کشور ما دیکته نماید .
در این شرایط همه ی امید آنها به حوزه اقتصاد است . آنها اعتقاد دارند حوزه اقتصاد چشم اسفندیار جمهوری اسلامی روئین تن است .
بر اساس این راهبرد از اوایل دهه ۸۰ فعالیت های گسترده ای را برای شکست جمهوری اسلامی از جبهه اقتصاد آغاز نمودند .
” مهمترین رویکرد های آنان برای شکست اقتصادی ایران عبارت بودند از :
الف: کاهش دسترسی ایران به منابع علمی و تکنولوژی توسعه
ب: کاهش دسترسی ایران به ابزار ها و کالاهای مبنای تولیدی و واسطه ای
ج: کاهش دسترسی ایران به نظام مبادلات مالی و افزایش هزینه های دسترسی
د: تلاش برای منفی کردن تراز بازرگانی ایران
ه: تصرف و ربایش فرصت های اقتصادی ایران در عرصه بین‌المللی
ز: جذب استعداد های توسعه و عوامل کار آفرین و خالی کردن کشور از حضور آنها
ح: کاهش اعتماد مردم به اقتصاد ملی و دولتی
ط: انجام عملیات خرابکارانه در کارکرد های حساس صنعتی از طریق عملیات اطلاعاتی
ی: کاهش همواره ارزش پول ملی
ابزارها :
حریف برای اجرای رویکرد های فوق از ابزارهای گوناگونی بهره برده است که مهمترین آنها عبارتند از:
۱. بهره گیری از قدرت فراگیری رسانه ها به منظور فضاسازی روانی و بستر سازی اجرای تمامی رویکرد های موصوف
۲. بهره گیری از تمامی ظرفیت های دیپلماسی( کشورهای غربی) برای دستیابی به این اهداف
۳. بهره‌گیری از مکانیزم سامانه های نظارتی و کنترلی مالی واقتصادی که درآن نفوذ کافی دارند ، اعم از نظام مبادلات بانکی، سامانه استاندارد جهانی ، نظام مبادلات کالا ، نظام خطوط هوایی ، نظام صنعت بيمه جهانی و غیره
۴. بهره‌گیری از تمامی ظرفیت های سرويس های اطلاعاتی خود به منظور انجام عملیات اطلاعاتی اعم از جمع آوری اطلاعات از ماهیت کارکرد اقتصاد ایران ، شناسایی حفره ها و نقاط آسیب زای اقتصاد، طراحی و اجرای عملیات اطلاعاتی به منظور ربایش فرصت های اقتصادی ایران، اجرای برنامه های پیچیده برای جذب و سرقت استعداد ها و عناصر کارآفرین، جهت ایجاد موانع برای سرمایه‌گذاری بنگاه های بین‌المللی در ایران حتی دولت ها و طراحی و اجرای رويه های اخلال گری در نظام اقتصادی کشور با استفاده ظرفیت های ضدانقلاب و سایر عوامل. . .

دوم
مهمترین ابزار:
برآورد اینکه کدام ابزارهای موصوف بیشترین و تاثیر گذار ترین نقش را ایفا نموده اند دشوار است زیرا همه ی این ابزارها کارکرد های اختصاصی خود را داشته و هرکدام مکمل دیگری بوده است .
اما بنظر می رسد دراین میان کارکرد ” رسانه های بیگانه” در اجرای بسیاری از رویکردهای بیگانگان به خصوص کاهش اعتماد عمومی به اقتصاد ملی نقش مهم و کارآمدی داشته است .
دامنه عملیات رسانه ای بر علیه اقتصاد ملی :
مجموعه رسانه هایی که کارکرد هایی برای تضعیف و یا تخریب اقتصاد ملی داشته و دارند به سه گروه ذیل می توان تقسیم نمود :
۱. رسانه بیگانه( رسانه های وابسته به دولت های حریف همچون BBC انگلیس ، VOAامریکا ، رادیو فردا ( آمریکا) ، DW دویچه وله آلمان و رادیوها و پایگاه‌های اینترنتی
۲. رسانه های ضد انقلاب و مخالف جمهوری اسلامی از جمله تلویزیون های ماهواره ای من و تو ، پارس تی وی ، اندیشه ، کانال وان ، شبکه منافقین موسوم به سیمای آزادی، شبکه تیشک ، ایران آریایی و رادیوها و پایگاه‌های اینترنتی مربوطه
۳. برخی از رسانه های داخلی که خواسته و یا ناخواسته در راستای تضعیف اقتصاد ملی و کاهش اعتماد عمومی به اقتصاد حرکت نموده و منبع مهم استنادی رسانه های بیگانه و ضد انقلاب و بیگانه قرار می گیرند .
…… کارکرد رسانه های بیگانه برعلیه اقتصاد ملی….
به وضوح و راحتی می‌توان مشاهده کرد رسانه های بیگانه برعلیه اقتصاد ملی راهبردهای عمومی مشترکی دارند و رویکردهای آنان متنوع و متفاوت می باشد .
راهبردهای مشترک آنان عبارت است از :
الف ) القای اینکه اقتصاد جمهوری اسلامی برمبنای یک مدیریت بی ثبات ، غیرتخصصی و احساسی اداره می‌شود و مهم آنکه تعصبات سیاسی و مذهبی عامل مهم بی ثباتی مدیریت اقتصادی کشور است .
ب. القای اینکه اقتصاد جمهوری اسلامی درک درستی از اقتصاد آزاد و غیر دولتی ندارد و دو مسیر اقتصادی در ایران دنبال می شود . یکی اقتصاد دولتی و دیگری اقتصاد بازار و دراین فرآیند یک نبرد آشکار و پنهان بین اقتصاد دولتی و آزاد وجود دارد.
تلاش می شود تصریح شود اقتصاد آزاد متضمن منافع عمومی مردم است ولی اقتصاد دولتی منافع هم پیمانان جمهوری اسلامی در ابعاد داخلی و خارجی جمهوری اسلامی را در اولویت خود قرار می دهد.
ج. القای اینکه تدبیر بدیهی اقتصادی برای شهروندان ایرانی آن است که برای حفظ ارزش سرمایه های خود باید به فوریت پول ملی خود را به ارزهای خارجی و سایر کالاهای سرمایه ای تبدیل نمایند .
با لطایف الحیل تفسیر میشود که سفته بازی بازار ارز یک امر بدیهی و تنها راه حمایت از ارزش اندوخته هاست.
د. تلاش می شود القا شود بازار سرمایه به خصوص بورس فاقد وجاهت منطق اقتصادی بوده و مطابق با معیارهای آیین بازار سرمایه نمی باشد.
نرم‌افزار های آن غیر استاندارد و ملاک محاسبه شاخص ها و واحدها غیرفنی و هدایت شده می باشد .
با تلاش زیاد سعی می گردد القا شود در ایران بازاری بنام بازار سرمایه و بورس واقعی وجود ندارد .
ه. القای اینکه فساد اقتصادی در ایران امر بدیهی ، اجتناب ناپذیر و از خصوصیات ذاتی آن می باشد به عبارت دیگر اقتصاد جمهوری اسلامی اقتصاد مبتنی بر رانت ها و فرصت های ناشی از همگرایی های سیاسی، مذهبی و پیوستگی های فامیلی-طیفی می باشد .
و. القای اینکه تحریم ها اقتصاد ایران را زمین‌گیر و موجبات فروپاشی اجتماعی و سیاسی خواهد شد .
ز. القای اینکه فروپاشی اقتصاد برای مردم ایران به صرفه تر از آن است که غرب ناگزیر شود بوسیله جنگ ، جمهوری اسلامی ایران را متقاعد به پذیرش خواسته های خود کند .
ح. القای اینکه در جمهوری اسلامی منابع انسانی و راندمان آن کمترین جایگاه را دارند و به نیروی کار توجه نمی شود ، حقوق نیروی کار در اولویت های بایسته نیست گسترش روزافزون بیکاری در همین راستا بیان می شود.
ط. القای اینکه فرآیند خصوصی سازی در واقع فرآیند انتقال بحران از اقتصاد دولتی به اقتصاد بخش خصوصی می باشد .
ادامه دارد …

کد خبر : 17471

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس