چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 18 فوریه 2021 | 15:36 ب.ظ
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:

استان اردبیل در تولید ۱۲ محصول کشاورزی رتبه زیر هفت کشوری دارد

استان اردبیل در تولید ۱۲ محصول کشاورزی رتبه زیر هفت کشوری دارد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: این استان در تولید ۱۲ محصول کشاورزی مهم مرتبط با امنیت غذایی مردم رتبه زیر هفت کشوری را دارد.

خلیل نیکشاد روز پنجشنبه در دیدار با سه برگزیده کشوری حوزه کشاورزی استان اردبیل گفت: این استان در تولید عسل، گندم، گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ نطفه دار، کلزا، پنبه، سیب‌زمینی، عدس، بادام زمینی، سیر، ذرت، چغندر قند و سویا حایز رتبه زیر هفت در سطح کشور است.

وی بیان کرد: استان اردبیل به عنوان قطب تولیدات کشاورزی کشور کمی بیش از یک درصد اراضی کشاورزی کشور را در اختیار دارد اما در این مساحت کم، بالغ بر چهار درصد محصولات کشاورزی کشور تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: امسال در سی و پنجمین دوره تجلیل از کشاورزان نمونه، ۵۵ فعال و تولید کننده برتر بخش کشاورزی استان اردبیل مورد تجلیل قرار گرفتند که سه نفر از آنها حائز رتبه ملی و کشوری بوده و ۵۲ نفر نیز برگزیده استانی بودند.

وی گفت: سه نفر از این کشاورزان به عنوان تولیدکنندگان برتر کشوری بودند که چند روز پیش طی مراسمی مجازی و به شکل ویدئوکنفرانس و با حضور وزیر جهاد کشاورزی همراه با برگزیدگان سایر مناطق کشور مورد تجلیل قرار گرفتند.

نیکشاد افزود: در این مراسم ملی، حسین محرابی عدس‌کار دیم از شهر هشجین بخش خورش‌رستم شهرستان خلخال با تولید ۱.۸ تن عدس از هر هکتار مزرعه دیم به عنوان تولیدکننده برتر بخش حبوبات مورد تجلیل قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این مراسم سیداسماعیل عطایی از روستای زیوه شهرستان گرمی نیز به عنوان مرتعدار نمونه کشوری که موفق به احیای ۸۹۲ هکتار از مراتع ییلاق سارای‌داش در دامنه سبلان شده بود، تجلیل شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: در این مراسم سیدمسلم بنی هاشم از روستای ارباب کندی شهرستان مشگین‌شهر نیز در بخش شیلات با تولید بالای ۷۰ تن ماهی سردآبی قزل‌آلای رنگین کمان به عنوان تولید کننده برتر کشوری معرفی و تجلیل شد.

وی بیان کرد: علاوه بر این سه تولید کننده ملی، ۵۲ تولید کننده و کشاورز نمونه و برگزیده استانی در بخش‌های مختلف حوزه کشاورزی نیز که بر اساس شاخص‌های تخصصی مورد ارزیابی قرار گرفته بودند، در مناطق مختلف استان اردبیل تجلیل شدند.

نیکشاد، کشاورزان برتر و نمونه را رهبران و پیشگامان اقتصاد مقاومتی و استقلال و امنیت غذایی جامعه عنوان کرد و گفت: تولید در عرصه کشاورزی پیشران سایر بخش‌های اقتصادی جامعه محسوب می‌شود و رشد بخش کشاورزی استان اردبیل تاثیر مثبتی در رونق سایر بخش‌ها گذاشته است.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۴۰ هزار هکتار آن باغ، ۲۲۵ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با حدود ۳۰۵ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

اردبیل در تولید بسیاری از ارقام و محصولات کشاورزی از جمله رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد./ایرنا

کد خبر : 17465

برچسب‌ها: , ,
کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس