حمید لطف‌اللهیان شامگاه چهارشنبه در آئین تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری به شورای شهر اردبیل در فرهنگسرای پارک بانوان اردبیل اظهار کرد: شهرداری اردبیل بعد از ماه‌ها بررسی و اقدامات کارشناسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را در قالب شش مأموریت و به ارزش یک‌هزار میلیارد تومان تقدیم پارلمان محلی کرد تا هر چه سریع‌تر با تصویب نهایی برای اجرا به شهرداری ابلاغ شود.

وی به مأموریت‌های شش‌گانه در بودجه سال آینده اشاره کرد و گفت: اولین مأموریت ما در بودجه ۱۴۰۰ کالبدی و شهرسازی است که سعی و تلاشمان بر توسعه تفصیلی شهر و زیباسازی در مناطق مختلف است که در همین زمینه طرح‌های متعددی با ۳۵ میلیارد تومان اعتبار اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

شهردار اردبیل مأموریت دوم شهرداری را در بودجه سال آینده توجه به حوزه محیط زیست و خدمات شهری اعلام کرد و افزود: در بودجه سال آینده ۲۸۱ میلیارد تومان در این حوزه برنامه‌ها و فعالیت‌ها انجام خواهد شد که نسبت به متمم سال جاری این رقم ۸۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

لطف‌اللهیان توسعه فضای سبز، آسفالت معابر و کوچه‌ها، اجرای طرح جامع مدیریت پسماند و ساماندهی و هدایت آب‌های سطحی را از جمله برنامه‌ها و رویکردهای محیط زیستی و خدمات شهری شهرداری اردبیل اعلام کرد.

سازمان آتش نشانی به تجهیزات مدرن مجهز می‌شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در حوزه ارتقا سیستم ایمنی و مدیریت بحران بودجه‌ای که برای سال آینده پیش‌بینی شده، رشد یک‌هزار و ۳۰۰ درصدی را نشان می‌دهد که ما قطعاً برای ارتقا سیستم مدیریت بحران شهرداری اردبیل به صورت جدی ورود پیدا کردیم.

لطف‌اللهیان اضافه کرد: انفجار اخیر در یکی از مناطق شهر اردبیل این پیام را به ما رساند که باید ایمنی را در شهر اردبیل ارتقا دهیم و بیش از گذشته سازمان آتش‌نشانی را به تجهیزات مدرن آراسته کنیم.

وی چهارمین مأموریت شهرداری را در بودجه سال آینده توجه به حوزه حمل و نقل و ساماندهی ترافیک اعلام کرد و ادامه داد: در این زمینه نیز ۴۴۶ میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده که ۴۴ درصد رشد نسبت به متمم سال جاری را نشان می‌دهد.

لطف‌اللهیان بیان کرد: در این حوزه توجه جدی به زیرساخت‌های حوزه حمل و نقل، تسهیل عبور و مرور، ارتقا وضعیت ناوگان عمومی، احداث پارکینگ و همچنین راه‌اندازی سیستم هوشمند مدیریت ترافیک در اولویت و اساس برنامه‌ها قرار گرفته است.

وی مأموریت پنجم شهرداری را در سال آینده توجه به ارتقا خدمات مدیریتی اعلام کرد و گفت: در این حوزه نیز با ۵۶ درصد افزایش اعتبارات نسبت به سال جاری تاکید بر ایجاد تحول در مدیریت و بهبود و اصلاح روش‌هاست.

شهرداری باید به یک مجموعه پویا تبدیل شود

لطف‌اللهیان ششمین مأموریت مهم شهرداری را در سال آینده مأموریت اجتماعی و فرهنگی برشمرد و اظهار کرد: در این حوزه نیز با یک جهش ۱۷۹ درصدی در تأمین اعتبار، تلاش بر این است تا همچنان توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مقدم بر طرح‌های عمرانی باشد که در این زمینه توجه به بخش سلامت، گردشگری و برگزاری رویدادهای فرهنگی به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه است.

وی با بیان اینکه شهرداری باید به یک مجموعه پویا، به روز همراه با نگاه کارشناسی تبدیل شود، تصریح کرد: جبهه خدمت شهرداری اردبیل جبهه جلب رضایت مردم با خدمات متنوع است که متناسب با نرخ رشد جمعیت این خدمات متنوع‌تر می‌شود.

شهردار اردبیل گفت: شهرداری اردبیل در سال آینده در کنار تشویق و ترغیب به خدمت بیشتر، سعی خواهد کرد تا پروژه‌های نیمه‌تمام را نیز به سرانجام برساند که از جمله این پروژه‌ها به عنوان اساس و اصل فعالیت عمرانی شهرداری تکمیل پل قدس است که امیدواریم اصلی‌ترین بخش این پروژه در سال آینده آماده بهره‌برداری شود.

لطف‌اللهیان به رشد جهشی بودجه شهرداری اردبیل در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: شیب صعودی افزایش اعتبارات و همچنین هزینه‌کردها و درآمدها در سه چهار سال اخیر نشان می‌دهد که باید همچنان تمرکز خود را بر عمران و آبادانی و کارهای فرهنگی و اجتماعی قرار دهیم تا در همه مناطق شهر شاهد رضایتمندی مردم باشیم./مهر