چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 فوریه 2021 | 19:22 ب.ظ
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل:

سه میلیون اصله نهال صنوبر در استان اردبیل توزیع می‌شود

سه میلیون اصله نهال صنوبر در استان اردبیل توزیع می‌شود مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از آغاز عملیات توزیع رایگان سه میلیون اصله نهال رایگان در شهرستان‌های استان خبر داد.

شهامت هدایت روز چهارشنبه افزود: درراستای برنامه توسعه ششم زراعت چوب درکشور و به منظورجلب مشارکت مردمی برای حفظ ، توسعه و احیای منابع طبیعی ، توسعه فضای سبز و بالابردن میزان تولید چوب و کاهش فشار بر قطع درختان جنگل ، ایجاد درآمد و اشتغالزایی و تامین مواد اولیه صنایع سلولزی و چوبی این نهال‌ها جهت اجرای زراعت صنوبر بین متقاضیان توزیع می‌گردد.

وی گفت: با توزیع این نهال‌ها ضمن توسعه زراعت چوب در استان و افزایش سطح زیر کشت صنوبر و سایر گونه‌های چوب‌ده از احتمال قطع درختان جنگلی پیشگیری می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار رد: شرایط جوی استان زمینه مناسبی برای رشد سریع این نوع درخت در مقایسه با سایر گونه‌های درختان کشت شده در باغ‌های درختان غیرمثمر دارد.

هدایت با اشاره به تلاش برای راه‌اندازی صنعت زراعت چوب در حاشیه رودخانه قزل‌اوزن خلخال گفت: با ایجاد این صنعت و واگذاری بخش از اراضی ملی جهت توسعه زراعت دذخت در این منطقه چوب موردنیاز کارخانه نئوپان خلخال هم تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه  امسال تخریب جنگل و مراتع در این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است، افزود: همکاری مردم و تلاش حافظان منابع طبیعی از تخریب مراتع و جنگل‌های استان در سال‌های اخیر جلوگیری کرده است.

هدایت بیان‌کرد: به کشاورزانی که در اطراف و داخل زمین‌های خود برای تامین صنایع چوب درخت می‌کارند، توصیه می‌شود از درختان صنوبر استفاده کنند تا بتوانیم با تامین نیاز اولیه نهادهای صنایع چوب جلوی قطع درختان جنگلی را بگیریم.

او افزود: متقاضیان طرح زراعت صنوبر می‌توانند با در دست داشتن نسخ زراعی و نقشه محل زراعی خود به ادارات منابع طبیعی شهرستان‌های مربوطه مراجعه و پس ازعقد قرارداد و معرفی به نهالستان شهرستان پارس آباد نسبت به تحویل نهال صنوبر رایگان اقدام نمایند.

استان اردبیل یک میلیون و ۵۰ هکتار مرتع ییلاقی، قشلاقی و میان بند و ۶۵ هزار هکتار جنگل دارد./ایرنا

کد خبر : 17408

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس