چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 16 فوریه 2021 | 15:55 ب.ظ
رئیس اداره فرش اردبیل:

۵۵ هزار بافنده فرش در اردبیل فعال است

۵۵ هزار بافنده فرش در اردبیل فعال است اردبیل – رئیس اداره فرش استان اردبیل گفت: در حال حاضر ۵۵ هزار بافنده فرش در مناطق مختلف استان اردبیل مشغول قالیبافی هستند.

بقیه‌الله بابایی در حاشیه سفر رئیس مرکز ملی فرش ایران به اردبیل اظهار کرد: سالانه ۸۰ هزار مترمربع تولید فرش در استان اردبیل انجام می‌شود که عمدتاً فرش‌های تولیدی در دو برند ترنج ایرانیان و وثوق است.

وی تعداد بافندگان بیمه شده را هفت هزار و ۲۴۳ نفر اعلام و خاطرنشان کرد: اخیراً و با توافق انجام شده با بیمه اجتماعی عشایری و روستایی استان اردبیل ۳۶ هزار بافنده به این مجموعه معرفی شدند تا تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

رئیس اداره فرش استان اردبیل افزود: از این حیث استان اردبیل رتبه اول کشور را در معرفی به بیمه اجتماعی روستایی و عشایری دارد و همزمان با سفر رئیس مرکز ملی فرش ایران از این برنامه بیمه‌ای رونمایی می‌شود.

بابایی گفت: در کنار پوشش بیمه‌ای پرداخت تسهیلات از طریق مشاغل خانگی و تسهیلات روستایی برای بافندگان فرش در اولویت قرار گرفته ولی رقم آن محدود بوده که در سفر رئیس مرکز ملی فرش ایران مقرر شد تا تسهیلات اختصاص یافته به استان افزایش یابد.

وی ادامه داد: هشت نفر پشتیبان با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تسهیلات روستایی بهره‌مند شدند که حداقل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات به این افراد پرداخت شده است.

رئیس اداره فرش استان اردبیل به صدور پروانه پشتیبانی برای ۷۴ نفر از بافندگان فرش اشاره کرد و گفت: ۲ مجتمع بزرگ قالیبافی در اردبیل فعال است و در سطح استان سه واحد رنگرزی، ۱۰ واحد دار و ابزار فروش فرش، ۱۰ واحد ریسندگی و عرضه مواد اولیه و ۱۲ واحد قالیشویی فعالیت خود را در حوزه فرش انجام می‌دهند.

بابایی به فعال بودن ۴۰ نفر در حوزه طراحی و نقاشی فرش اشاره و تصریح کرد: به صورت غیرمتمرکز ۱۴۱ مورد پروانه صادر شده و با همکاری اتحادیه فرش تسهیلات پرداختی برای ۶ هزار و ۳۰۰ نفر با نرخ سود پایین در حال انجام است.

وی یکی از مشکلات این اداره را پایین بودن ارقام تسهیلات پرداختی دانست و بیان کرد: تلاش می‌کنیم تا در سفر به سه روزه رئیس مرکز ملی فرش ایران بتوانیم مشکلات تولیدکنندگان و فعالان این عرصه را مطرح کرده و از طریق منابع ملی حامی آنان باشیم.

رئیس اداره فرش استان اردبیل تصریح کرد: در سفر رئیس مرکز ملی فرش ایران به استان اردبیل در کنار بازدید از مجتمع‌ها و کارگاه‌های مواد اولیه تولید فرش تلاش می‌کنیم تا جلسه کمیته فرش را نیز برگزار کنیم تا زمینه حمایت همه جانبه از فعالان این هنر صنعت اصیل ایرانی فراهم شود.

فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران پیش از ظهر سه شنبه در سفر سه روزه به استان اردبیل در گام اول از یک کارگاه تولیدی واقع در شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل بازدید و در جریان فعالیت این مجموعه تولیدی قرار گرفت.

در این سفر رئیس مرکز ملی فرش ایران با حضور در جلسه کمیته فرش که با حضور استاندار اردبیل برگزار خواهد شد، در جریان مشکلات و نارسایی‌های بخش تولید فرش استان قرار خواهد گرفت.

بازدید از کارگاه قالیبافی نیر و همچنین کارگاه‌های قالیبافی در خلخال از دیگر برنامه‌های سفر رئیس مرکز فرش ایران است که در مناطق مختلف استان اردبیل به انجام خواهد رسید./مهر

کد خبر : 17350

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس