سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: دوشنبه 15 فوریه 2021 | 20:01 ب.ظ
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان:

باغات کشت و صنعت مغان بهسازی می‌شود

باغات کشت و صنعت مغان بهسازی می‌شود مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: بیش از هزار هکتار از باغات این شرکت بازسازی و بهسازی می‌شود.

اسدالله محسن زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با توجه به اینکه از ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مجتمع کشت و صنعت مغان هزار و  ۲۰۰ هکتار آن بهره اقتصادی دارد و بقیه عمری بیش از ۳۰ سال دارند احیا و نوسازی آنها ضروری است تا بهره‌وری این بنگاه اقتصادی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه اصلاح و بهسازی باغات کشت و صنعت مغان یکی از اولویت‌هاست، اظهارکرد: در مرحله اول عملیات اصلاح، بهسازی و بازسازی ۱۰۰ هکتار از باغات آغاز شده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در مراحل بعد در مجموع بیش از هزار هکتار از باغات کشت و صنعت مغان بهسازی و بازسازی خواهد شد تا میزان بهره‌وری از این باغات افزایش یابد.

وی فرسودگی و سن بالای درختان را از جمله دلایل افت تولید محصول باغات کشت و صنعت مغان برشمرد و بیان کرد: تلاش می‌شود با کاشت گونه‌های ثمربخش و سازگار با اقلیم منطقه باغات کشت و صنعت مغان علاوه بر احیا و بهسازی توجیه اقتصادی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان اضافه کرد: با اصلاح، بهسازی و بازسازی باغات کشت و صنعت مغان و افزایش راندمان تولید محصولات می توان علاوه بر تامین نیاز داخلی مازاد آن را صادر و ارز وارد کشور کرد.

محسن زاده ادامه داد: در سال‌های اخیر ۴۷۰ میلیارد ریال برای باغات کشت و صنعت  مغان هزینه شده اما بدلیل فرسودگی درختان بهره‌‍وری از آن حتی به ۲۳۰ میلیارد ریال هم نرسیده است.

وی با اشاره به بازدهی کم زراعت کشت و صنعت مغان در سال‌های اخیر، گفت: در این چند سال استاندارد لازم برای کشت و زرع و حتی کودپاشی فسفات در اراضی صورت نگرفته و از الگوی کشت هم در این شرکت غفلت شده است.

وی افزود: جهت دستیابی به راندمان بالا در تولید محصولات کشاورزی ، تمامی مراحل کشت، داشت (نگهداری) و برداشت اعم از تغذیه مناسب محصولات و مصرف به موقع نهاده در مزارع شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با تلاش‌های پرسنل و کارشناسان در اولویت کاری قرار دارد.

شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با داشتن اراضی وسیع زراعی، ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه‌های قند، لبنیات، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر از شرکت‌های منحصر بفرد کشور محسوب می‌شود.

این شرکت در اجرای قانون خصوصی‌سازی در سال ۱۳۸۸ در لیست واگذاری‌ها قرار گرفت و بعد از چهار فقره آگهی درسال ۱۳۹۷ به بخش خصوصی واگذار شد.

این واگذاری با توجه به اعتراض‌هایی که بدنبال داشت در شانزدهم مهرماه سال ۱۳۹۹ با پنج رای موافق و یک رای مخالف هیات داوری ابطال شد./ایرنا

کد خبر : 17307

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس