شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: دوشنبه 15 فوریه 2021 | 19:58 ب.ظ

سومین دوره جشنواره دوسالانه کتاب استان اردبیل برگزار شد

سومین دوره جشنواره دوسالانه کتاب استان اردبیل برگزار شد سومین دوره جشنواره دوسالانه کتاب استان اردبیل در آیینی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر این استان برگزار گردید و برگزیدگان این دوره در هفت بخش بدون اولویت معرفی شدند.

بر اساس بیانیه روز دوشنبه  هیات داوران انتخاب کتاب دوسالانه استان اردبیل از میان ۶۰۰ عنوان کتاب ارسالی به دبیرخانه این جشنواره، «دندان شیری خرگوش کوچولو» نوشته فاطمه رضایی و «آیی اوغلو» از نازیلا حسن‌پور در بخش کودک و نوجوان، «ساعت وخیم» نوشته کاظم نظری بقاء، «عربده های فلکی» از عباسعلی یحیوی و «برخیز پدر همه چیز تمام شد» به قلم حبیب یزدانی در بخش ادبیات برگزیده شدند.

«داستان اسارت» نوشته عبداله محمدی، «از حجله تا حرم» نوشته لیلا نظری گیلانده، «سرو سپید» از سید سعید اطهر نیاری و «تشنه در آتش» از جواد موثق و میرصالح حسینی در بخش دفاع مقدس و در موضوع تاریخ «دولت و حکومت در اندیشه علامه محقق اردبیلی» به قلم بهنام صحرانورد، «پیشگامان چاپ اردبیل» از حیدر محمدیان اردی و «تذکره سعیدیه» به تصحیح عدالت عزت‌پور انتخاب شدند.

«فعالیت بدنی و پوکی استخوان» نوشته آمنه پوررحیم، «مدیریت پیشرفته در ورزش» نوشته مهین رحیمی و «مدیریت حسادت در سازمان» از الهام ابوالفضلی و زرین دانشور در بخش مدیریت و علوم ورزشی و «بارگذاری ساختمان» ترجمه سعید مرتضوی و ناصرالدین شاهبازی و «مدل‌سازی طراحی و بهینه‌سازی ساختمان» ترجمه جواد جنت‌خواه و هادی غائبی نیز در بخش علوم فنی به عنوان اثرهای منتخب معرفی شدند.

همچنین هیات داوران کتاب‌های «گیاهان صنعتی» نوشته افشار آزادبخت و ایوب فصاحت، «تکنولوژی فرآورده‌های غلات تکمیلی» نوشته سارا موحد و «اعجازهای علمی از بیولوژی حشرات در قرآن کریم» از تقی قاسمی و سید مسعود محب‌زاده را نیز در بخش کشاورزی انتخاب کردند.

هیات داوران سومین دوره جشنواره دوسالانه کتاب استان اردبیل در بیانیه‌ای ضمن ابراز خرسندی از ارتقای سطح کتاب‌های تالیفی اعلام کرد، “با توجه به زوایا و ابعاد فرهنگی، تاریخی و اجتماعی استان و ضرورت بازسازی و بازنمایی گنجینه‌های طلایی حوزه دانش و صیانت از میراث ماندگار بشری، توجه به تولید کتاب در ساحت‌های مختلف فرهنگی، تاریخی و اجتماعی احساس می‌شود.

دگردیسی‌های عمیق اجتماعی و سیر شتابان دانش بشری، ایجاب می‌نماید که همگام با رشد دامنه دانش و تکنولوژی، به چگونگی کاربست ساحت دانش با نیازهای روز، توجه بایسته‌ای از سوی نویسندگان، پژوهشگران و اهالی دانش صورت گیرد.

با وجود تنوع کتاب‌ها و تغییرات مناسب در ظاهر، طراحی جلد و شکل کتاب‌ها جای خالی سرویراستاری مجرب و متن‌شناس به عنوان همراه و راهنمای نویسنده، به ویژه در کنار نویسندگان جوان می‌تواند به بهبود و ارتقای متن کمک شایانی کند؛ از سوی دیگر ویراستار علمی، به ویژه در بخش کتاب‌های غیرداستانی ضرورتی انکارناپذیر است.”

هیات داوران در ادامه این بیانیه تاکید کردند: مراکز آموزشی، آموزش عالی و پژوهشی در کنار موسسه‌ها و نهادهای دیگری مانند بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شهرداری در حوزه تالیف، تصنیف و ترجمه در حوزه کتاب اقدام‌های شایانی داشته‌اند که ضمن سپاسگزاری از این مجموعه‌ها، انتظار می‌رود هماهنگی‌های بیشتری در پاسخ به نیازهای استان انجام شود.
ضمن ابراز امتنان از ناشران و اهالی صنعت چاپ در همراهی با نویسندگان با وجود چالش‌های مختلف حرفه‌ای، انتظار می‌رود در ارتقای روزافزون کیفیت کتاب‌های تولیدی، تلاش مداومی صورت گیرد.

حوزه کتاب استان اردبیل نیازمند آسیب‌شناسی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در آیین اختتامیه این جشنواره گفت: آیین انتخاب کتاب سال از حدود دهه ۶۰ در سطح کشور همزمان با ایام‌الله دهه فجر برگزار شده اما برگزاری چنین رویدادی در این استان با کمی تاخیر همراه بوده است و اکنون برگزاری سومین دوره را به صورت دوسالانه شاهد هستیم.

عبدالله بحرالعلومی، هدف از برگزاری این رویداد فرهنگی را تشویق نویسندگان و ارتقای سطح کیفی محتوای کتاب‌ها برشمرد و افزود: برای نگارش کتابی پربار و فاخر از نظر محتوایی و عرضه با قدرت آن چند عامل دخیل است که از جمله آنها می‌توان به قلم قوی و با استعداد اشاره کرد که در کنار سوژه‌ و موضوعی خوب زمینه‌ساز خلق کتابی قوی و درخور توجه می‌شود.

وی بیان کرد: همین ۲ عامل مهم در استان اردبیل بسیار به چشم می‌خورد؛ قلم‌های قوی و با انگیزه در کنار سوژه‌هایی شایسته داریم که توجه به آنها در سطح کشور و حتی جهان می‌تواند حرف برای گفتن داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل اضافه کرد: با وجود این استعدادها و ظرفیت‌ها ضعف‌هایی وجود دارد که از جمله به‌جای برگزاری سالانه به برگزاری دوسالانه جشنواره کتاب منجر شده است که باید در فرصتی مناسب مورد رصد و کنکاش قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه جای کار بسیاری از جمله در بحث کتاب در استان اردبیل وجود دارد، اظهار کرد: باید دست به دست هم دهیم تا آسیب‌ها شناسایی و روز به روز زمینه برای برگزاری پرقدرت‌تر چنین آیین‌هایی فراهم شود و به حدی برسیم که این رویداد را به صورت سالانه برگزار کنیم./ایرنا

کد خبر : 17304

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس