جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 9 فوریه 2021 | 15:36 ب.ظ
معاون وزیر نیرو خبر داد؛

تولید ۸۵۰ مگاوات انرژی پاک در کشور/نبود گاز علت خاموشی‌های اخیر

تولید ۸۵۰ مگاوات انرژی پاک در کشور/نبود گاز علت خاموشی‌های اخیر اردبیل – معاون وزیر نیرو گفت: در زمینه تولید برق در کشور هیج مشکلی وجود ندارد،‌ که علت خاموشی‌های اخیر علی‌رغم تولید بالا کمبود گاز در نیروگاه‌های کشور بود.

همایون حائری در حاشیه افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان اردبیل گفت: خاموشی‌های اخیر در کشور شاید یک علت اصلی داشته باشد که آن هم کمبود سوخت گاز در نیروگاه‌های تولید برق ما در سطح کشور، در یک مقطع زمانی مشخص بود که خوشبختانه با همکاری وزارت نفت و شرکت توانیر این موضوع نیز برطرف شد و خاموشی‌هایی را برای روزهای آینده نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه طبق هماهنگی‌های انجام شده کلیه محدودیت‌ها برطرف شده و مشکل خاصی در حوزه تأمین برق نداریم، افزود: در همین رابطه با هماهنگی که با وزارت نفت در راستای تأمین گاز نیروگاه‌ها داشتیم هم‌اکنون در نیروگاه اردبیل گاز به صورت کامل تأمین شده و این نیروگاه هم در کنار نیروگاه‌های در مدار، برق کافی را تأمین می‌کند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ظرفیت تولید برق از انرژی‌های پاک تجدیدپذیر کشور را خوب ارزیابی و خاطرشان کرد: ظرفیت تولید انرژی‌های پاک تجدیدپذیر که شامل انرژی‌های بادی و خورشیدی می‌شوند، در کشور به بالای ۸۵۰ مگاوات رسیده است که روند تولید در این حوزه ادامه دارد.

حائری از ابلاغ روش مصرف ۲۰ درصد برق ادارات از انرژی خورشید خبر داد و گفت: این موضوع هفته آینه در سطح کشور آغاز می‌شود که طی این طرح ادارات موظف به استفاده ۲۰ درصد از برق مصرفی خود از طریق انرژی خورشیدی هستند که این طرح نیز با همکاری شرکت توانیر و ساتپا و نظارت مستقیم وزارت نیرو نهایی شده و هفته آتی در سراسر کشور به ادارات ابلاغ خواهد شد.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ظرفیت تولید برق کشور بالا بوده به طوری که هم‌اکنون این امکان را برای صادرات حداکثری برای کشور فراهم آورده است.

حائری به فعالیت ماینینگ و صدور مجوز اشاره و تصریح کرد: ما دو نوع ماینینگ داریم که برای عده‌ای از این‌ها در حدود ۳۱۰ مگاوات مجوز صادر شده که بالغ بر ۲۰۰ مگاوات از آن‌ها نیز هم‌اکنون در حال تولید برق ملی هستند اما شایان ذکر است که بقیه ماینرهایی که در این حوزه فعالیت دارند، متأسفانه فاقد مجوز فعالیت بوده و غیرقانونی هستند و بنا بر تلاش در این راستا برای جمع‌آوری فعالیت‌های غیرقانونی است.

وی ضمن گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: امروز نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان اردبیل افتتاح شد که در این نیروگاه ۶ واحد ۱۶۰ مگاواتی تولید گاز از سال‌های پیش مورد استفاده بود اما امروز اولین بخش بخار بدون استفاده سوخت اضافی داخل مدار تولید آمد.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی سال آینده دو واحد بخش بخار دیگر نیز با ظرفیت تولید یک هزار و ۴۴۰ مگاوات به مدار تولید ملی می‌پیوندند که بعد از این موضوع نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان یکی از نیروگاه‌های پرتوان کشور در تولید برق و رفع نیازهای ملی و منطقه‌ای خواهد بود./مهر

کد خبر : 17121

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس