سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: یکشنبه 7 فوریه 2021 | 15:59 ب.ظ
مدیرکل دامپزشکی:

افزون بر ۳۹ تن فرآورده دامی در اردبیل معدوم شد

افزون بر ۳۹ تن فرآورده دامی در اردبیل معدوم شد مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: ۵۰ هزار و ۹۲۷ مورد بازدید از مرکزهای تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی در سال‌جاری صورت گرفته که در جریان آن بیش از ۳۹ تن فرآورده آلوده، غیربهداشتی و تاریخ گذشته ضبط و معدوم شده است.

بهلول تکلوی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: ۴۲۶ متخلف حوزه سلامت و امنیت غذایی در این راستا به مراجع قضایی معرفی شدند و ۱۵ مرکز عرضه پلمب و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری بعمل آمده است.

وی با تاکید بر اهمیت فعالیت‌های دامپزشکی در حفظ و حراست از سرمایه دامی منطقه افزود: بیش از ۶ میلیون و ۴۱۱ هزار راس دام از ابتدای سال‌جاری در برابر بیماری‌های دامی واکسینه و افزون بر ۱۳۳ میلیون و ۹۵۴ هزار دز واکسن برای مقابله با بیماری‌های مختلف طیور در استان اردبیل مصرف شد.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل اظهار کرد: ۱۵۸ هزار و ۵۶۱ راس دام و ۱۴ میلیون و ۵۵۹ هزار قطعه طیور در کشتارگاه‌های استان تحت بازرسی بهداشتی و فنی کارشناسان کشتار و به صورت بهداشتی وارد چرخه مصرف شده است.

وی تاکید کرد: ناظران فنی و بهداشتی دامپزشکی و روحانیون ناظر ذبح شرعی بر فعالیت‌ها نظارت دارند و همه مراحل کشتار با دقت و حساسیت خاصی رصد می‌شود.

تکلوی با اشاره به اینکه استان اردبیل با وجود کشتارگاه‌ها، کارخانه‌ها و صنایع جانبی از ظرفیت مناسبی برای تولید و اشتغال‌زایی برخوردار است، اضافه کرد: کشتارگاه صنعتی دام شهرستان سرعین نیز با مشارکت بخش خصوصی در مراحل پایانی عملیات اجرایی و نصب تجهیزات است و تعداد کشتارگاه‌های صنعتی استان با بهره‌برداری از آن واحد، به ۹ باب افزایش می‌یابد.

وی یادآور شد: نزدیک به سه هزار مرکز تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی در کنار هشت کشتارگاه صنعتی و هفت کشتارگاه سنتی دام طیور زیر نظارت دامپزشکی در استان اردبیل فعالیت دارند.

بر اساس آخرین آمارها، استان اردبیل با وجود بیش از سه میلیون و ۹۰۰ هزار واحد دامی رتبه ۱۰ کشوری در صنعت دامداری، رتبه هفتم در پرورش گوسفند و گاو بومی، رتبه سوم در گاومیش، رتبه ۱۵ کشوری را در پرورش گاو اصیل دورگ دارد و میانگین کشتار روزانه گوشت مرغ در استان اردبیل به نزدیک ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تن می‌رسد./ایرنا

کد خبر : 17048

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس