شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: جمعه 5 فوریه 2021 | 15:42 ب.ظ
امام جمعه اردبیل:

رویه اشتباه دستگاه دیپلماسی کشور در برابر آمریکا

رویه اشتباه دستگاه دیپلماسی کشور در برابر آمریکا اردبیل – امام جمعه اردبیل اظهار وزارت خارجه در مذاکره با آمریکا را اشتباه دانست و گفت: دستگاه دیپلماسی ما در پی مذاکره با آمریکا بر سر توان موشکی و نفوذ اقلیمی است که این اشتباه محض است.

آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل با اشاره به رویکرد اشتباه دستگاه دیپلماسی کشور در برابر دولت آمریکا اظهار کرد: مسئول وزارت خارجه در مصاحبه خود با شبکه سی ان ان اعلام کرده آمریکا اول اعلام کند که از سیاست‌های ترامپ پیروی می‌کند یا خیر، بعد از آن می‌توانیم در مورد مسئله دیگری که رئیس‌جمهور بایدن مطرح کرده است بحث کنیم که مراد از مسئله دیگر همان توان موشکی و نفوذ اقلیمی است.

وی ادامه داد: این سخن وزارت خارجه، چراغ سبز نشان دادن به امکان توافق روی موشک‌های دفاعی ایران است که به خداوند پناه می‌بریم از اینکه در خطرناک‌ترین منطقه و در محاصره گرگ‌های خونخوار و گرسنه خود را خلع سلاح کنیم. التماس در برابر دشمن بالبداهه باطل است حال اگر التماس را صلاح دانستید آن را روی مصالح کلان کشور و ملت نبرید.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل تصریح کرد: دولت ما می‌گوید مذاکره با آمریکا نخواهیم داشت در حالی که مذاکره عملاً از طریق وسایل ارتباط جمعی شروع شده، پس باید حساب شده حرف زد همچنان که طیف مقابل ما یعنی آمریکا کاملاً حساب شده حرف می‌زند.

آیت الله عاملی افزود: وزیر خارجه آمریکا موضوع واسطه‌گری اروپا را که وزارت خارجه ایران مطرح کرده بود به راحتی رد کرد و با قاطعیت گفت برجام قدیم باید لغو و برجام جدید با شرایط جدید منعقد شود و دو موضوع جدید باید در برجام جدید لحاظ شود: اول، تعطیل شدن تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران و دوم، تعطیل شدن قدرت و دست‌های ایران در منطقه. یعنی ایران باید مثل صدام حسین و قذافی خود را تسلیم و از صفحه روزگار محو شود اما نمی‌دانند ایران، عراق و لیبی نیست و ایران امروز هم ایران زمان شاه نیست.

وی با اشاره به سخن رئیس اسبق سازمان سیاه گفت: این شخص گفته بود که «ملت ایران، یعنی ملت پیش‌بینی نشده» و من این سخن او را تحسین می‌کنم.

لزوم ایستادگی دولت ایران در برابر فزونخوانی آمریکا

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه باید دولتمردان ما بدانند آمریکا به سادگی به برجام بر نخواهند گشت، عنوان کرد: وزیر خارجه آمریکا این هفته گفت ما به یک توافق «اَطوَل، اَقوی و اَشمل» احتیاج داریم. این فزونخواهی محض است اگر ایران در برابر آن با قاطعیت نایستد اوضاع کاملاً به نقطه اول دوران ترامپ برخواهد گشت.

آیت‌الله عاملی بیان کرد: دولت آمریکا چه به برجام برگردد و چه برنگردد ما به طور نسبی برنده ایم. اگر برگردند تحریم‌ها برداشته می‌شود و بهتر از این نمی‌شود، اگر برنگردند، هم موانع پیشرفت‌های علمی برطرف می‌شود و هم جریان خودکفایی در عرصه‌های حساس سرعت بیشتر می‌گیرد.

وی با اشاره به مصداق این موضوع گفت: مدتی مانع صادرات نفت ما شدند و پالایشگاه‌ها توسعه یافت که سالهای متمادی کشورهای بدون نفت از پالایش نفت خام ما میلیاردها سود بردند. پالایشگاه‌های کشورهای چین، ژاپن، کره، هند، تایوان، فرانسه، اسپانیا و یونان سال‌ها بخشی ازسوددهی اصلی خودشان را از پالایش نفت خام ایران کسب می‌کردند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ هند ۲۴ میلیارد دلار محصولات نفتی صادر کرده است. سنگاپور با ۴۵ میلیارد دلار صادرات محصولات نفتی جایگاه سوم را در بین کشورهای صادرکننده فرآورده‌های نفتی داشت. کره جنوبی در رتبه پنجم، چین در رتبه هشتم و مالزی در جایگاه دوازدهم قرار داشتند. عجیب این است که نام ایران در میان ۱۵ کشور اول صادرکننده فرآورده‌های نفتی در سال ۲۰۱۷ نبود و حالا به برکت پالایشگاه عظیم خاورمیانه یعنی ستاره خلیج فارس که سپاه معظم آن را احداث کرد، ایران به صادر کننده اول بنزین در منطقه تبدیل شده است در حالی که فکر احداث این پالایشگاه بعد از تحریم بنزین به ایران توسط آمریکا صورت گرفت.

فشار حداکثری به ایران برای غربی‌ها مصیبت به بار می‌آورد

آیت الله عاملی با اشاره به اصرار غربی‌ها به آمریکا برای کاهش فشار حداکثری در برابر ایران، گفت: خود غربی‌ها به ترامپ گفتند دست از فشار حداکثری بردار و به دیپلماسی حداکثری عمل کن چون می‌دانستند فشار حداکثری علیه ایران سه مصیبت بزرگ برای آنها دارد، یکی خودکفایی ایران؛ یکی، حرکت ایران به طرف روسیه؛ و نهایتاً، شکست جناحی که ما به آن امید داریم.

وی تصریح کرد: از عجایب امور آنها این است که می‌گویند باید تمام تشکیلات موشکی ایران برچیده شود درحالی که اطرافیان ما را غرق سلاح‌های خطرناک می‌کنند. منطقه خلیج فارس ۲۵ درصد تمام تسلیحات جهان را خریدار است با این حال آمریکا می‌گوید ایران باید خلع سلاح و به یک لقمه چرب تبدیل شود. آمریکا ۶۰۰ میلیارد دلار، ایران ۶ میلیارد دلار و عربستان ۷۶ میلیارد دلار در سال هزینه نظامی دارند.

به عقیده نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل موشک در روزگار ما قوی‌ترین بازدارنده جنگ است حتی بالاتر از بمب اتمی، چون بمب اتمی کاربرد ندارد هر کس آن را به کار گیرد چند دقیقه دیگر خودش نیز مورد هدف بمب اتمی قرار می‌گیرد. یکی از غربی‌ها در مذاکره هسته‌ای ایران گفت بالاتر از قطعنامه‌های شورای امنیت خود خداست و ما خدا را قبول نداریم (البته حالا که کرونا آنها را درو می‌کند زار زار به ساحت عزّ ربوبی ناله می‌کنند).

آیت الله عاملی همچنین با اشاره به باور عموم مردم ایران گفت: من می گویم کسانی که نه تنها به قطعنامه‌های شورای امنیت احترام ندارند بلکه با صراحت می‌گویند خدا را قبول نداریم، آیا می‌توان به آنها اعتماد کرد؟!

وی اظهار کرد: به هیچ وجه غرض از این سخنان مخالفت با مذاکره تحت قالب ۱+۵ نیست اما ترک احتیاط و اعتماد به آنها خطا و خیانت به کشور است. امید بستن به آمریکا مثل امید بستن به شیطان بزرگ است. چنان که حضرت امام فرمود «آمریکا شیطان بزرگ است» و خداوند در حق شیطان فرموده «… وَ کانَ الشَّیْطانُ لِلْإِنْسانِ خَذُولًا» یعنی کمک نمی‌کند، رها و خوار می‌کند یعنی از او جز ترک نصرت توقعی نداشته باشید.

جنگ امروز، جنگ علم و دانش است

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: آمریکا از تلاش‌های ایران برای توسعه وسایل پرتاب فضایی اظهار نگرانی کرده است. معنای این سخن لزوم محرومیت یک ملت از علم و مخصوصاً از علوم استراتژیک، حسّاس و سرنوشت ساز است. بالاترین ظلم به بشریت، انحصار علم در حیطه تصرف دولت‌های خاص است. عنوان دیگر دستور محرومیت از علم، این است که سر خودتان را جلو بیاورید تا به راحتی گردن بزنم.

آیت الله عاملی افزود: ملتی که امروز از تحولات علمی محروم بماند فردای روشنی ندارد. از امیرالمومنین مرویست «العِلمُ سُلطانٌ مَن وَجدَهُ صالَ بِهِ وَ مَن لَم یَجِدهُ صیلَ عَلَیه.» علم یعنی اقتدار؛ هر کس آن را داشته باشد دست قدرتمند خواهد داشت و هر کس آن را نداشته باشد دست قدرتمندی بر سر او خواهد آمد و او زیر دست باقی خواهد ماند. یعنی اگر علم پیدا کردید پنجه قوی پیدا خواهید کرد و اگر علم نداشته باشید کسانی که دارای پنجه قوی هستند دست شما را می‌پیچانند.

مردم همچنان به اصول بهداشتی پایبند باشند

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: با توجه به تبدیل شدن وضعیت اردبیل از جهت شیوع کرونا از آبی به زرد، از اهالی محترم استان مصرا می‌خواهم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدی باشند و از اجتماعات غیر ضرور اجتناب کنند، متأسفانه این روزها اجتماعات در مراکز خرید غوغا می‌کند و انسان‌های مغرض هم به جای نقد به اینگونه اجتماعات، دست روی اجتماعات مذهبی می‌گذارند در حالی که غالب مراسمات مذهبی تعطیل است و برخی از آنها نیز که اقامه می‌شود در نهایت دقت و رعایت پروتکل‌ها است.

آیت‌الله عاملی ضمن تشکر از سپاه پاسداران برای حضور در عرصه‌های مختلف گفت: از سپاه معظم و از شخص سردار سلامی تشکر می‌کنیم که نخستین واحد بخار پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه سبلان در استان را افتتاح کردند چرا که نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، بهترین مصداق صرفه جویی و استفاده بهینه از سوخت است و جای شکر است که در جمهوری اسلامی، این فناوری تماماً به دست متخصصین ایرانی عملیاتی می‌گردد./مهر

کد خبر : 16981

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس