جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه 27 ژانویه 2021 | 19:26 ب.ظ
مدیرکل استاندارد استان اردبیل

۳۱۸ باسکول جاده‌ای و هزار و ۲۹۴ ترازوی سبک در اردبیل بازرسی شد

۳۱۸ باسکول جاده‌ای و هزار و ۲۹۴ ترازوی سبک در اردبیل بازرسی شد مدیرکل استاندارد استان اردبیل از بازرسی و آزمون دوره‌ای ۳۱۸ دستگاه باسکول وسایل نقلیه چرخ‌دار جاده‌ای و نیز یک‌هزار و ۲۹۴ ترازوی سبک مورد استفاده در مراکز عرضه و فروش در این استان در سال جاری خبر داد.

هاشم علایی روز چهارشنبه گفت: طبق ضوابط قانونی همه وسایل سنجش مورد استفاده در داد و ستد عمومی در مرحله تولید و نیز کاربرد در مراکز توزین تحت نظارت کامل سازمان ملی استاندارد ایران قرار دارد و بازرسی‌ها نیز در اجرای همین قانون انجام می‌شود.

وی افزود: تمام وسایل توزین در استان در فواصل زمانی معین به صورت دوره‌ای توسط شرکت‌های تایید صلاحیت شده اداره کل استاندارد استان اردبیل مورد بازرسی و آزمون قرار می‌گیرد.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل با اشاره به ۱۵ مورد عدم همکاری در آزمون باسکول‌های نصب شده در استان اضافه کرد: در راستای اجرای تکلیف قانونی و پس از بازرسی انجام شده، فعالیت ۳۰۶ باسکول تایید و شده و استاندارد ۱۲ باسکول نیز مردود اعلام شد.

وی بیان کرد: به صاحبان باسکول‌هایی که نتایج آزمون آنها مردود شده است، فرصت داده شد تا در مهلت مقرر نسبت به تعمیر و تنظیم باسکول توسط تعمیرکار مجاز اقدام کرده و پس از آزمون مجدد و در صورتی که نتایج آزمون آنها مورد قبول واقع شود، به بهره‌برداری و فعالیت دوباره ادامه دهند.

دبیر شورای استاندارد استان اردبیل همچنین گفت: وجود گواهی آزمون صحت عملکرد و تاییدیه استاندارد در محل نصب و فعالیت باسکول‌ها الزامی است و بر این اساس، شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده وسایل توزین فاقد برچسب و یا تردید در صحت عملکرد آنها، موارد را از طریق سامانه تلفنی ۱۵۱۷ به کارشناسان استاندارد اطلاع دهند.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل همچنین به بازرسی و آزمون یک‌هزار و ۲۹۴ ترازوی سبک مورد استفاده در داد و ستد عمومی در این استان اشاره کرد و گفت: این کار با هدف سنجش اطمینان از صحت عملکرد ترازوها و جلوگیری از کم ‌فروشی ناشی از دقیق نبودن عملکرد وسایل توزین انجام شده است.

وی اظهارکرد: پلمب‌گذاری وسایل سنجش و توزین سبک مانند سال‌های گذشته در استان اردبیل انجام می شود و بر این اساس، طی سال جاری تعداد ۱۵۵ مورد پلمب‌گذاری انجام شده است.

علایی افزود: پلمب‌گذاری برای ترازوهای تولید داخل دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد، ترازوهای وارداتی در مبادی ورودی گمرکی و نیز ترازوهای مورد استفاده در اصناف که در آزمون دوره ای، صحت عملکرد آنها تایید شده و دارای برچسب صحت عملکرد است، انجام می‌شود.

وی همچنین از اجرای بیش از ۲ هزار و ۷۴۶ مورد بازرسی از مراکز عرضه و توزیع کالای استان توسط شرکت‌های بازرسی تایید صلاحیت شده و کارشناسان استاندارد در قالب طرح طاها (طرح اجرای هماهنگ استاندارد) طی سال جاری خبر داد.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل طرح طاها را یکی از طرح‌های راهبردی سازمان ملی استاندارد ایران با هدف حفظ سلامت و ایمنی جامعه، ملموس کردن حضور استاندارد در جامعه و اعتمادسازی و ارتقای کیفیت محصولات عنوان کرد.

وی اضافه کرد: امسال در قالب طرح طاها تعداد ۴۱ مورد نمونه‌برداری و آزمون فرآورده تولیدی از مراکز عرضه و فروش کالا در زمینه صنایع غذایی، لبنیات، شوینده‌ها، و رنگ در استان اردبیل انجام شده است.

علایی گفت: با اعتبار تخصیص ‌یافته از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، برای نمونه‌برداری طرح طاها، کالاهای مشمول استاندارد اجباری از سطح بازار خریداری و در آزمایشگاه‌های همکار یا آزمایشگاه‌های اداره کل، آزمون می‌شود.

وی بیان کرد: در این بازرسی‌ها که با هدف کنترل کیفیت کالاهای دارای علامت استاندارد در سطح بازار انجام می‌شود، کارشناسان استاندارد به واحدهای صنفی مراجعه کرده و کالاهای مشمول استاندارد اجباری فاقد علامت استاندارد یا فاقد کد ۱۰ رقمی و یا مشکوک به جعل علامت استاندارد را شناسایی، توقیف و جمع‌آوری می‌کنند و در صورت لزوم طبق مقررات سازمان ملی استاندارد ایران، برخورد قانونی می‌شود./ایرنا

کد خبر : 16717

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس