سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه 27 ژانویه 2021 | 19:15 ب.ظ
معاون آمار و اطلاعات اردبیل:

هرم سنی اردبیل به سمت سالخوردگی در حرکت است

هرم سنی اردبیل به سمت سالخوردگی در حرکت است معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت:هرم سنی استان اردبیل به سمت پیری و سالخوردگی در حال حرکت است.

فریبرز دهقان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تعداد خانوارهای استان اردبیل از ۲۸۰ هزار در سال ۸۵ به ۳۶۰ هزار خانوار در سرشماری سال ۹۵ رسیده در حالی که تعداد ازدواج در این سال‌ها کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر میزان باروری در استان اردبیل از ۲٫۱ دهم به کمتراز ۱٫۵ دهم رسیده که نشان از کم رغبتی به فرزندآوری است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل کاهش آمارازدواج را با توجه به هرم سنی استان طبیعی اعلام کرد و گفت: البته آمار افزایشی طلاق و مقایسه آن با آمار ازدواج در یک سال خاص درست نیست چرا که ممکن است طلاق رخ داده مربوط به ازدواج سال‌های قبل باشد.

دهقان میانگین سن ازدواج را افزایشی اعلام کرد و افزود: میانگین سن ازدواج در استان اردبیل از ۲۷ سال به ۳۱ سال رسیده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل تصریح کرد: کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق باید از دید جامعه‌شناسی، روانشناسی و جمعیت‌شناسی نیز مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا علل و عوامل این امر تبیین و روشنگری شود.

وی اظهار کرد: باید زیرساخت ازدواج در جامعه از اشتغال گرفته تا مسکن و سرپناه را فراهم کرد تا زمینه این امر مقدس مهیا شود.
دهقان افزود: هرم سنی استان اردبیل در ۲۰ سال آینده نشان می‌دهد که ۲۵ درصد جمعیت استان در سنین سالخوردگی و پیری قرار خواهد گرفت که بهتر است بر همین سال برنامه‌ریزی کنیم.

وی اعمال سیاست‌های تشویقی را در حوزه فرزندآوری ضروری دانست و بیان کرد: مقام معظم رهبری سال‌هاست بر این موضوع تاکید و اجرای سیاست‌های جمعیتی را اصل و اساس معرفی کردند./ایسنا

کد خبر : 16705

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس