شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: یکشنبه 24 ژانویه 2021 | 19:52 ب.ظ
رئیس پلیس فتای اردبیل:

شبکه‌های اجتماعی بیگانگان محل امنی برای فعالیت‌های خانوادگی نیست

شبکه‌های اجتماعی بیگانگان محل امنی برای فعالیت‌های خانوادگی نیست اردبیل ـ رئیس پلیس فتای استان اردبیل گفت: شبکه های اجتماعی بیگانگان مانند اینستاگرام و واتساپ محل امنی برای فعالیت‌های خانوادگی نبوده و قابل اعتماد نیستند.

 علی قهرمان طالع روز یکشنبه در جمع خبرنگاران از کاهش ۳۰ درصدی وقوع جرایم سایبری در ۱۰ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال خبر داد و اظهار کرد: علاوه بر کاهش ۳۰ درصدی وقوع جرم در فضای مجازی در این مدت کشفیات پلیس فتا ۱۹ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: این موفقیت با ارائه آموزش‌های لازم به کاربران، اقدامات پیشگیرانه، کنترل و نظارت‌های اصلاحی با همکاری تمامی دستگاه‌ها و مشارکت مردم با محوریت پلیس فتای استان به دست آمده است.

رئیس پلیس فتای استان اردبیل با اشاره به اینکه سو استفاده مالی و برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی بیشترین جرایم فضای مجازی در این استان است، گفت: برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز ۲۷ درصد، هتک حیثیت و نشر اکاذیب ۲۶ درصد، کلاهبرداری ۲۶ درصد و سایر جرایم ۲۱ درصد از مجموع جرایم رخ‌داده در حوزه فضای تولید و تبادل اطلاعات استان را شامل می‌شود.

پیامک‌های اغواگرانه شگرد مجرمان فضای مجازی برای تطمیع کاربران

وی تطمیع و فریب کاربران با ارسال پیامک‌های اغواگرانه و فریبنده را از جمله شگردهای مجرمان فضای مجازی برشمرد و ادامه داد: کاربران فضای مجازی به هیچ نحو به افراد ناشناس و غریبه اعتماد نکنند و از در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی و خصوصی مانند شماره کارت بانکی، شماره حساب، رمز اول و دوم کارت بانکی خود به آنها خودداری کنند تا دچار مشکل نشوند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: نقطه اشتراک بیش از ۹۵ درصد برداشت‌های غیرمجاز اینترنتی هدایت کاربران به درگاه‌های بانکی جعلی یعنی همان فیشینگ است که ۲۷ درصد از جرایم سایبری را شامل و مجرمان در این روش از شگردهایی همچون خرید کالاهای خاص، ممنوعه و لوکس، شارژ سیم‌کارت و اینترنت، دانلود اپلیکیشن‌های مختلف و ثبت‌نام در سامانه‌های مختلف دولتی و شرکتی بهره می‌برند.

قهرمان طالع افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا در جامعه، محدودیت‌های صنفی اعمال‌شده توسط ستاد مبارزه با این بیماری و تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات زمان حضور و فعالیت اقشار مختلف جامعه در محیط اینترنت افزایش یافته و در نتیجه توجه بیش از پیش شیادان سایبری به این فضا و انجام کلاهبرداری و فریب کاربران با استفاده از شگردهای جدید نیز افزایش یافته است.

هتک حیثیت و نشر اکاذیب از جرایم پرتکرار فضای مجازی است

وی بیان کرد: از جمله رفتارهای مجرمانه و پرتکرار در فضای مجازی انتشار مطالب دروغ و خلاف واقع، هتک حیثیت و نشر اکاذیب و آبروی ریزی افراد است و متهمان این‌گونه پرونده‌ها بدون توجه به مجازات قانونی از این فضا برای تسویه‌حساب‌های شخصی و انتشار مطالب خصوصی افراد استفاده می‌کنند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل با بیان اینکه بیش از ۸۷ درصد جرایم و ترفندهایی مانند قمار و شرط‌بندی آنلاین در استان اردبیل توسط پلیس فتا کشف می‌شود، افزود: از همه کاربران فضای مجازی درخواست می‌کنیم که فریب کانال‌های تلگرامی، صفحات اینستاگرامی و سایت‌هایی که اقدام به تبلیغ قمار و شرط‌بندی می‌کنند را نخورده و زندگی و سرمایه خود را به دست گرداندگان شیاد آنها نسپارند.

وی بیان کرد: پلیس فتا همیشه و به‌صورت متوالی در عرصه مبارزه با قمار و شرط‌بندی در سایت‌ها و کانال‌های مختلف، مقابله با جولان اراذل و اوباش در صفحات شبکه‌های اجتماعی، مبارزه با خرید و فروش مواد مخدر و همچنین سلاح سرد و گرم فعال بوده و به دنبال مهم‌ترین مأموریت خود که همان ایجاد محیطی امن برای کاربران این فضاست، می‌باشد.

قهرمان طالع با اشاره به اینکه شبکه‌های اجتماعی بیگانگان مانند اینستاگرام و واتساپ محل امنی برای فعالیت‌های خانوادگی نبوده و قابل اعتماد نیستند از مردم خواست از شبکه‌های داخلی استفاده کنند.

آگاهی و سواد سایبری لازمه در امان ماندن در محیط اینترنت

به گفته وی، لازمه در امان ماندن در محیط اینترنت عدم اعتماد به فعالان این فضا و در مقابل افزایش هوشیاری، آگاهی و سواد سایبری و همچنین کنترل فرزندان در محیط سایبری است و خانواده‌ها می‌توانند از ظرفیت، مطالب و آموزش‌های سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir استفاده کرده و برای دریافت هرگونه مشاوره با کارشناسان این پلیس ارتباط برقرار کنند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل با اشاره به اینکه کارآگاهان پلیس فتا با حداکثر توان، تخصص و تعهد از امنیت کاربران فضای مجازی پاسداری می‌کنند، گفت: پلیس فتای استان اردبیل با آدرس ایمیلی Ardebil_fata@police.ir، آدرس اینترنتی @cyberpolice و وب سایت به آدرس cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش‌های مردمی با محوریت مبارزه با جرایم سایبری و توسعه امنیت فضای مجازی است.

سرهنگ قهرمان طالع اظهار کرد: شماره تلفن‌های ۲۱۸۲۵۷۶۵، ۲۱۸۲۵۷۶۶، ۲۱۸۲۵۷۶۸ و ۲۱۸۲۵۷۴۵ از دیگر راه‌های ارتباطی با پلیس فتای استان اردبیل است./مهر

کد خبر : 16614

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس