شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: شنبه 23 ژانویه 2021 | 23:21 ب.ظ
امام جمعه اردبیل:

تولید محصولات استراتژیک در کشت‌وصنعت مغان توسعه یابد

تولید محصولات استراتژیک در کشت‌وصنعت مغان توسعه یابد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اعضای هیات مدیره جدید شرکت کشت و صنعت مغان باید طوری برنامه‎‌ریزی کنند تا این شرکت بتواند تولید محصولات استراتژیک را در اولویت برنامه خود قرار دهد.

آیت‌الله سیدحسن عاملی روز شنبه در دیدار با اعضای هیات مدیره کشت و صنعت دامپروری مغان افزود: تولید محصولات استراتژیک در کشت و صنعت مغان مغفول مانده است و باید تلاش شود تا تولید محصولات استراتژیک در این شرکت توسعه یابد.

وی اضافه کرد: کشت و صنعت مغان باید به یک بنگاه اقتصادی بزرگ تبدیل شود و برای تحقق این امر لازم است برنامه منسجم و پایدار طرح‌ریزی شود تا این شرکت به یک شرکت سود ده تبدیل شده ، ضمن اینکه اشتغال‌زایی فراوانی هم می‌توان در این شرکت ایجاد کرد.

او گفت: این مجموعه قابلیت بزرگی دارد و می‌تواند برای توسعه اقتصادی کشور نقش ایفا کند ، از یک هکتار اراضی کشت و صنعت مغان ۲۵۰ میلیون تومان محصول سیر برداشت و به خارج از کشور صادر شده که گویای قابلیت منحصر بفرد آن است.

امام جمعه اردبیل بابیان اینکه گروه‌های تخصصی در زیرمجموعه مدیریت باید  فعال شود، اظهارکرد: اولویت اول شرکت ایجاد یک پژوهشکده قوی است تا یافته‌های علمی جدید از سوی محققان در زراعت ،باغبانی و دامپروری پیاده شود.

آیت‌الله عاملی گفت: با انجام کارهای تحقیقاتی می‌توان خلاء‌ها و نارسایی‌های شرکت را شناسایی و نسبت به انجام کارهای کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت اقدام کرد.

امام جمعه اردبیل همچنین با بیان اینکه اولویت بعدی شرکت باید معطوف به بسته‌بندی محصولات تولیدی و صادرات آن باشد، افزود: بالاترین درآمد حاصله در آخرین حلقه تولید است که برای دستیابی به آن راهی جز بسته‌بندی محصولات و چگونگی صادرات آن وجود ندارد.

او خام‌فروشی را آفت محصولات تولیدی شرکت عنوان کرد و گفت: راه جلوگیری از خام‌فروشی راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی است که با روحیه جهادی و سرمایه‌گذاری می‌توان شاهد راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان بود.

امام جمعه اردبیل توسعه آبیاری مکانیزه در شرکت کشت و صنعت مغان را ضروری دانست و تشریح کرد: بهره‌وری محصولات کشاورزی منوط به آبیاری مکانیزه است که نباید از ایجاد آن غفلت کرد.

وی ادامه داد: شرکت کشت و صنعت مغان باید چنان توسعه یابد که علاوه بر افزایش تولید و اشتغال و رفع مشکلات کارگران و کارکنان بتواند در امور خیریه از قبیل احداث بیمارستان ، درمانگاه و موسسه خیریه مشارکت کند.

شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با داشتن اراضی وسیع زراعی ، ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغات مدرن میوه ، مجتمع بزرگ دامپروری ، کارخانه‌های قند ، لبنیات ، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر از شرکت‌های منحصر بفرد کشور محسوب می‌شود.

شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در اجرای قانون خصوصی سازی در سال ۱۳۸۸ در لیست واگذاری ها قرار گرفت و بعد از چهار فقره آگهی درسال ۱۳۹۷ به بخش خصوصی واگذار شد.

این واگذاری با توجه به اعتراض‌هایی که بدنبال داشت در شانزدهم مهر ماه سال ۱۳۹۹ با پنج رای موافق و یک رای مخالف هیات داوری واگذاری ابطال شد./ایرنا

کد خبر : 16581

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس