جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 21 ژانویه 2021 | 23:31 ب.ظ
امام جمعه اردبیل:

دفاع از حقوق آذری‌های مسلمان در سراسر دنیا باید مبنای کار باشد

دفاع از حقوق آذری‌های مسلمان در سراسر دنیا باید مبنای کار باشد گروه استان‌ها ــ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: دفاع از حقوق آذری‌های مسلمان در سراسر دنیا باید مبنای کار باشد.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در مراسم گرامیداشت روز ۱۹ ژانویه اظهار داشت: روز ۱۹ ژانویه روز بسیار مهمی است که این روز در حقیقت نقطه عطف تاریخی در تاریخ ایران، اسلام و آذربایجان بوده و روز بازگشت و رجعت به وطن و بازگشت به اصل و آغوش مادر می‌باشد.

وی با بیان اینکه آذری‌ها در تاریخ نقش بسیار بزرگی داشته‌اند، افزود: دفاع از حقوق آذری‌های مسلمان در سراسر دنیا باید مبنای کار باشد چرا که آذری‌های مسلمان نقش اساسی در حوزه‌های مختلف داشته‌اند و آذری‌های مسلمان در تولید دانش،‌ صلح جهانی،‌ عرصه‌های علمی،‌ فرهنگی و سایر حوزه‌ها پیشگام بودند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل بیان کرد: مردم مسلمان جمهوری آذربایجان در ۱۹ ژانویه حماسه‌ای بزرگ آفریدند و به دنیا ثابت کردند پس از ۷۰ سال سیطره حکومت کمونیسم هنوز هویت دینی و ملی خودشان را گم نکرده‌اند و با شکستن سیم خاردارها وارد سرزمین مادریشان شده و ارادت خود به اسلام و بنیانگذار کبیر انقلاب امام راحل را نشان دادند.

عاملی هویت دینی مردم مسلمان جمهوری آذربایجان و دیگر مسلمانان آذری دنیا را عواطف انسانی و احساسات انسانی بزرگ و ایمان به توحید و مبدا ذکر کرد و گفت: اقدام بسیار ارزشمند و بزرگی در راستای تدوین دایره‌المعارف زبان ترکی آذری انجام ‌شده و در حال تکمیل است.

وی افزود: باید مراسمات ۱۹ ژانویه به صورت متناوب برگزار شود چرا که این روز بسیار حائز اهمیت است و امروز مراسم باشکوهی در استان اردبیل برای گرامیداشت این روز برگزار شد.

نخستین تشکر به مناسبت اینکه رئیس جمهور آذربایجان سال ۲۰۲۱ را سال نظامی گنجوی اعلام کرده است.

وی با تشکر و تجلیل از این اقدام مبارک بر اشعار زیر از نظامی گنجوی تاکید کرد و گفت: همه عالم تن است و ایران دل؛ نیست گوینده زین قیاس خجل؛ چون که ایران دل زمین باشد؛ دل ز تن به بود یقین باشد؛ زان ولایت که مهتران دارند؛ بهترین جای بهتران دارند.

امام جمعه اردبیل از رئیس جمهور آذربایجان بابت سخنرانی اخیرش در شهر تاریخی آزادشده شوشا تشکر کرد و ادامه داد: رئیس جمهور آذربایجان در شوشا اعلام کرد “سقوط شوشا و افتادن این شهر به دست ارامنه در اوایل دهه ۱۹۹۰ ناشی از خیانت حزب خلق و مساوات بود ارامنه اصلا عملیات نظامی هم نکرده بودند به خیال خود مثلا در عملیاتی که نامش را عروسی در کوه ها گذاشته بودند، اینجا را گرفتند اما اکنون ببینید که ما چه عروسی برای آنها گرفته ایم”.

وی افزود: این سخن از آنجا برای ما مهم است که مطبوعات آذربایجان سالها تبلیغ کردند که شوشا را ایران به ارمنی ها داده است!!! از همین جا می توان به وضع سایر اتهامات آنها علیه ایران پی برد.

عاملی با اعلام اینکه در اوایل جنگ قره باغ، رسانه های ترکیه با حجم وحشتناکی ایران را زیر سوال برده و ایران را در کنار ارمنستان قرار داده و به طور مفصل تبلیغ کرده بودند که ایران کمک نظامی به ارمنستان می کند، گفت: رییس جمهور آذربایجان با صراحت جواب آنها را داد و با اعلام اینکه ایران هیچ کمکی به ارمنستان نکرده است، تمام تبلیغات آنها را پنبه کرد ما از این جهت از رئیس جمهور آذربایجان تشکر می‌کنیم.

وی تصریح کرد: به دولت آذربایجان پیشنهاد می‌کنیم در مرمت آثار تاریخی مناطق آزاد شده از متخصصین ایرانی استفاده شود چرا که این اقدام باعث خواهد شد که هویت آثار تاریخی باقی مانده از دوره صفویه در قره باغ حفظ شود.

امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه مراسم ۱۹ ژانویه امسال درحالی برگزار می‌شود که خاک عمده آذربایجان آزاد شده است، گفت: زمانی بود که آمریکا، وزیر خارجه حکومت خودخوانده قره باغ کوهستانی را به کنگره دعوت کرد و آنجا سال روز جدایی قره باغ در آذربایجان را جشن گرفتند و به مسئولین آذری پوزخند زدند.

امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه سیاست کلان اسرائیل درباره تمام کشورهای اسلامی تجزیه آنهاست، گفت: آنها راضی به بازگشت قره باغ به آذربایجان نبودند. نشان به این نشانی که در رژه نظامی قره باغ، ارمنی ها همیشه پرچم اسرائیل را بالا می بردند.

وی افزود: ما به وحدت آذری‌های جهان حساس هستیم و وحدت فقط با امامت ممکن است و جای بسی شکر است که بزرگ ترین رهبر دنیا یک شخصیت بزرگ آذری است؛ رهبر معظم انقلاب، رهبر معنوی و سیاسی تمام آذری‌های جهان است و ما باید همه، حول محوریت حضرت آقا حرکت کنیم./تسنیم

کد خبر : 16521

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس