دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 21 ژانویه 2021 | 12:09 ب.ظ

اردبیل با دمای ۷ درجه زیر صفر سردترین مرکز کشور شد

اردبیل با دمای ۷ درجه زیر صفر سردترین مرکز کشور شد گروه استان‌ها – مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: اردبیل با دمای ۷ درجه زیر صفر سردترین مرکز کشور شد.

سیاوش محمدی با اشاره به پیش‌بینی وضعیت جوی استان اردبیل اظهار داشت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان دهنده فعالیت سامانه بارشی فعال و سردی است که تا اوایل وقت روز جمعه تداوم خواهد یافت.

وی افزود: از بعد از ظهر دیروز از میزان بارش‌ها در شمال استان کاسته شد ولی در نواحی مرکزی و جنوبی استان بر میزان ناپایداری‌ها افزوده شده و اوج بارش‌ها در این نواحی از عصر دیروز شروع شده و تا ظهر امروز ادامه دارد و فقط در برخی مناطق استان بارش پراکنده تداوم خواهد داشت.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ادامه داد: از اوایل وقت جمعه با کاهش پوشش ابر و صاف شدن آسمان هوای کاملاً سرد زمستانی در استان حاکم خواهد شد و افت دمای هوا در غالب مناطق استان محسوس پیش‌بینی می‌شود.

محمدی ادامه داد: از روز یکشنبه با تشدید وزش باد جنوبی گرمیج از شدت برودت هوا قدری کاسته می‌شود.

وی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی و سرد نیز گفت: رخداد مه و کاهش دید افقی،  وزش باد خزری گاهی تند، افت محسوس دما دور از انتظار نیست.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بیان کرد: در پی این بارش‌ها در کلیه مناطق استان لغزندگی و یخبندان در معابر شهری و جاده‌های مواصلاتی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، کاهش دید افقی و کولاک برف، احتمال مسدود شدن برخی راه‌های روستایی در مناطق مرکزی و جنوبی استان و اختلال در عملیات پروازهای فرودگاه اردبیل انتظار می‌رود.

محمدی افزود: توصیه ما به هم‌استانی‌ها این است که نسبت به صرفه جویی در مصرف حامل‌های انرژی، نمک پاشی و محلول پاشی در معابر برفی،‌ اجتناب از سفرهای غیر ضروری و رعایت نکات ایمنی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، توجه به توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی استان، اجتناب از صعود به ارتفاعات و فعالیت‌های کوهنوردی و توقف عملیات عمرانی و ساختمانی اهتمام جدی داشته باشند.

محور خلخال – پونل مسدود است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت:  به خاطر شرایط جوی خاص حاکم در محور خلخال – پونل تا سه روز آینده این محور مسدود است و محور خلخال – فیروز نیز یخبندان است که به همین منظور انتظار می‌رود رانندگان از مسیرهای جایگزین استفاده کنند.

فرهاد عبدالعلی‌پور با اشاره به این که تلاش برای بازگشایی راه‌های مواصلاتی با جدیت ادامه دارد، بیان کرد: با توجه به کولاک برف در اردبیل شاهد اختلال در تردد مردم هستیم چرا که در گذرگاه‌های لایه‌ای به ارتفاع ۵ سانتی‌متر جاده‌ها را پوشانده است.

وی  گفت: بارش برف و ورزش باد با سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت سبب کولاک در محورهای برفگیر شده و نیروهای راهداری با جدیت در حال بازگشایی و برفروبی جاده‌ها هستند و به رانندگان خدمات‌دهی می‌کنند.

عبدالعلی‌پور اظهار کرد: تمامی محورهای مواصلاتی استان اردبیل به جز محور خلخال – پونل باز است و انتظار ما از رانندگان این است که حتماً با زنجیر خودرو و تجهیزات زمستانی وارد جاده شوند و نسبت به حفظ جان خود و دیگران از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

وی تصریح کرد: جلوگیری از سفرهای غیرضروری اولویت اساسی است و انتظار ما از رانندگان این است که به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانیم در راستای تأمین سلامتی رانندگان و ترددکنندگان به تمامی اهداف خود دست یابیم./تسنیم

کد خبر : 16504

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس