یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه 20 ژانویه 2021 | 16:53 ب.ظ

ظرفیت های اردبیل برای تبدیل شدن به شهر خلاق

دکتر محمدباقر سپهری
ظرفیت های اردبیل برای تبدیل شدن به شهر خلاق شهر خلاق مکانی است كه بخاطر اهميت زيبايي شناختي و توانايی اش براي پرورش قوه ادراك و ارتباطات به فرهنگ، علم و هنر بوجود می آید؛ دیدگاه فرهنگ-محور و ارایه خلاقيت، ارزشمند بوده و افراد مي توانند در زندگي روزمره خود از فعاليت هاي خلاق بهره ببرند.

برخورداری از علم یعنی داشتن سواد و آگاهی کافی نسبت به مسایل، داشتن قدرت تحلیل و تفسیر موضوع از تمامی ابعاد، داشتن تفکر پژوهشی و اندیشیدن از عمق.
هنر نیز به عنوان يكي از ملزومات آموزشي و خلاقيت است.
مهارتي نفیس که در عصر اطلاعات به دليل نقش مهم در اقتصاد از یکطرف و منافع روحي، عقلاني و اجتماعي از طرف دیگر دارای ارزش ذاتی و ماهوی است.
شهرها و جوامع محلی بر اساس رویکردها و اصولی از کنش ابتکاری، باید کاری را خارج از شرایط عادی که همان نوآوری است، انجام دهند.
از جمله عوامل مهم که در يك شهر انگيزه اي براي ابتكار ايجاد مي كنند، فشار بر روي نوسازي اقتصادي در چارچوب نوآوری است…
… این نوآوری دربردارنده تعريف نيچه بر مبناي دارايي هايِ محليِ شاخص نظير جغرافيا، فرهنگ، مهارت ها و دانش است.
ايجاد الگوي نيچه به طور معمول نيازمند رويكردي چندوجهي است:
حفظ و جذب شهروندان، سرمايه ها و مشاغل سيال، بهبود كيفيت مكان از طريق سرمايه گذاري در زيرساخت ها و تسهيلات (اغلب با تمركز در برخي محلات يا نواحي فرسوده) و ساخت هويت و غرور محلي از طریق برند شدن مکان است.

در فرایند برنامه ریزی برای تبدیل اردبیل به شهرخلاق باید اصولی داشت:
باید اردبیل را از نظر تاریخ، توسعه، دارایی ها و فرصت ها بررسی کرد.
تحقق ایده ها در اردبیل، هنری است که بر اساس دانش، حساسیت، اکوسیستم فرهنگی و… امکان می یابد.
عامل کلیدی در استانداردسازی اردبیل، تعادل و منحصربفرد بودن این شهر است که اصالت آن از طریق هنر عمومی برجسته می شود.
نوآوری زمانی در اردبیل ریشه خواهد دواند که بتوان به مردم آموخت که مالک این شهر آنها هستند و باید در توسعه آن در امر خلاقیت پویا باشند.
اردبیل شهری است با امکانات و بودجه های کم، بنابراین توجه خلاقانه و نوآورانه به پروژه های کوچک که معمولا مستمر هستند می تواند تغییر هوشیارانه ای در فضای شهر ایجاد کند.
در بحث محوريت توسعه فرهنگي در ساخت شهر خلاق، سرزندگی و زیست پذیری بر اساس ظرفیت جذب طبقه خلاق از معیارهای مهم و اصلی می باشد.
مولفه های سرزندگی اغلب شامل هویت، تنوع و تعاملات اجتماعی است.
معیارهای زیست پذیری نیز شامل آموزش، حمل و نقل شهری، فرهنگی و هنری، ورزش، فضای سبز و بهداشت و درمان است که هر کدام بحثی جداگانه در ابعاد فرهنگی و خلاقانه یک شهر است.
یونسکو هفت حوزه ادبیات، فیلم و سینما، موسیقی، صنایع دستی، طراحی، هنرهای چند رسانه ای و تغذیه را به عنوان معیارهای خلاقیت شهری تعریف کرده است.
شهر اردبیل نیز به سبب تاریخ غنی و باشکوه، بناها و آثار تاریخی و باستانی، طبیعت بکر و شگفت انگیز، منبع انواع هنرها و صنایع دستی، ادبیات، شعر و فولکلور و موسیقی غنی منطقه، گیاهان و غذاهای مقوی و متنوع و… یکی از مناطق مستعد برای تبدیل شدن به شهر خلاق با توجه به سرمایه های ارزشی و فرهنگی است.

کد خبر : 16494

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس