یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: یکشنبه 17 ژانویه 2021 | 15:17 ب.ظ
جای خالی بیرق‌های فاطمی در اردبیل؛

حرمت‌شکنی برازنده “پایتخت حسینیت” نیست

حرمت‌شکنی برازنده “پایتخت حسینیت” نیست ایام فاطمیه امسال شاید یکی از بی‌رنگ‌ترین و بی‌سابقه‌ترین فاطمیه‌ها در شهر حسینی اردبیل باشد، که در آن تنها چیزی که به چشم نمی‌آید، عزای ام‌الائمه است.

چند روز پیش که بی‌اختیار از یکی از میدان‌های اصلی شهر می‌گذشتم، پرچم‌های رنگی و خوش الوان شهرداری توجه مرا به خود جلب کرد، پرچم‌هایی که در میان آنها جای خالی پرچم مشکی و عزای حضرت زهرا(س) به خوبی احساس می‌شد.

با خود گفتم شاید بعد از چند روز که وارد دهه دوم عزای حضرت زهرا(س) شدیم، کم کم شهر هم جلوه عزا به خود بگیرد و پرچم‌ها و بیرق‌های فاطمی آرام آرام در معابر اصلی و میدان‌های شهر برافراشته شوند.

اما امروز که درست یوم شهادت ام‌ابیها، حضرت فاطمه زهرا(س) است، تنها چیزی که در شهر اردبیل، به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی به چشم نمی‌آید، فضاسازی مناسب برای عزای دردانه رسول اکرم(ص) است.

امسال شاید تقارن شیوع ویروس کرونا و ایام فاطمیه در نقاط دیگر کشور طور دیگری جلوه‌گر شده باشد و ارگان‌های مربوطه علی‌رغم همه‌گیری کرونا، باز هم همچون سال‌های اخیر همت و غیرت خود را به کار بسته و چهره شهر را فاطمی کرده باشند،‌ اما اینجا در اردبیل هیچ خبری از این همت و غیرت حسینی نیست.

گرچه به اقتضای شرایط موجود لازم بود که برخی محافل مذهبی، توزیع نذورات، روضه‌خوانی‌ها، هیئت‌های مذهبی و بسیاری دیگر از ویژه‌برنامه‌ها با هدف حفظ سلامت عمومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همراه بوده یا اصلا برگزار نشود، اما این مهم به هیچ وجه من‌الوجوه فضاسازی و حفظ هیبت فرهنگی شهر اردبیل را نقض نمی‌کرد، که شرایط موجود بهانه‌ای برای مسئولان باشد تا هیچ اقدامی در راستای فضاآرایی گسترده و نصب پرچم‌ها و پوسترهای عزا انجام ندهند.

البته ناگفته نماند که برخی محافل به صورت حضوری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و حتی در بستر شبکه‌های اجتماعی به همت اداره کل اوقاف استان و سپاه حضرت عباس(ع) اردبیل تدارک دیده شده است، اما باید بدانیم که این برنامه‌ها به تنهایی نمی‌تواند معرف هویت فرهنگی و ریشه‌دار شهر حسینی اردبیل باشد.

گویا با شیوع کرونا مسئولان استانی در دستگاه‌های ذی‌ربط همچون شورای فرهنگ عمومی، تبلیغات اسلامی، شهرداری و فرهنگ و ارشاد این تصور را داشته‌اند که مردم  در خیابان‌ها حضوری نداشته و هیچ توجهی به فضاسازی و نصب پوسترها و بیرق‌های عزای حضرت فاطمه(س) نخواهد داشت و امروز همین موجب شده تا یکی از بی‌سابقه‌ترین ایام فاطمیه را در شهر اردبیل شاهد باشیم.

گفتن این مسئله هرچند شایسته نام اردبیل نیست اما که امسال در ایام فاطمیه؛ در هر دو دهه عزا حتی در روز شهادت حضرت زهرا(س) نیز میدان‌های اصلی شهر که به عنوان هویت‌های فرهنگی شهر شناخته می‌شوند،‌ هم از هرگونه رنگ و بوی فاطمی بی‌نصیب مانده‌اند.

تنها صحبت از سیره حضرت زهرا(س) و اشاعه فرهنگ دینی و اسلامی آن حضرت برای مردم کافی نیست و اگر این روزها طی مصاحبه‌های مختلف شاهد ایراد سخن مسئولان از سیره ناب دخت نبی اسلام(ص) هستیم، اما هیچ اقدامی به صورت گسترده و طبق روال هر ساله با هدف فضاآرایی شهر و نمود شهادت حضرت زهرا(س) انجام نشده است.

به اقتضای وظیفه ارگان‌هایی همچون شهرداری اردبیل، لازم بود که برخی اقدامات حداقل در معابر اصلی شهر انجام می‌شد تا به لحاظ بصری هم مردم شاهد انجام اقدامات فرهنگی و مذهبی به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) در سطح شهر باشند.

حالا در یوم شهادت ام‌الحسین در شهری که مردمان آن خود را محب و نوکر حضرت عباس(ع) می‌دانند به لحاظ بصری و فضاسازی شهری هیچ خبری از شهادت حضرت زهرا(س) و شور هر ساله فاطمی نیست.

شاید دستگاه‌های مربوطه علت قصور و کم‌کاری خود را در این زمینه به شیوع بیماری کرونا و الزام رعایت حال عمومی مردم تعمیم دهند اما باید بدانیم که قطعا بیماری کرونا به تنهایی نمی‌تواند علت این اشتباه فاحش و بی‌حرمتی باشد./تسنیم

کد خبر : 16384

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس