سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: یکشنبه 10 ژانویه 2021 | 19:14 ب.ظ
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اعلام کرد:

اردبیل رتبه ۸ کشوری در آمار خودکشی را دارد

اردبیل رتبه ۸ کشوری در آمار خودکشی را دارد مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اعلام کرد: استان اردبیل رتبه ۸ کشوری در آمار اقدام به خودکشی نسبت به جمعیت را دارد. کرمانشاه و کهگیلویه و بویر احمد و لرستان در رتبه های نخست کشوری هستند.

به گزارش پایگاه خبری گام دوم، استان اردبیل در ۶ ماهه اول سال ۹۸ بتعداد ۵۰ نفر خودکشی منجر به فوت و اقدام به خودکشی بتعداد ۱۴۹۷ نفر بوده است،در صورتیکه در ۶ ماهه اول سالجاری، به تعداد ۶۳ نفرمنجربه فوت و ۱۴۰۸ نفر اقدام به خودکشی بوده است و این اقدام به خودکشی، آمار استان را زیاد کرده است که نشان می دهد ۱۳ نفر خودکشی منجر به فوت افزایش یافته و جای بسی نگران کننده و معنا دار است. و همچنین مشخص است که در سال ۹۸ بعضی خودکشی ها نمایشی بوده اما اکنون جدی شده است.

محمد سیمزاری با اشاره به افزایش خودکشی در بین مردان گفت: سال ۹۸ اقدام به خودکشی در مردها ۴۷/۳درصد و ۵۲/۷ درصد در بین زنان بودند اما در ۶ ماهه اول سال ۹۹ مردها به ۵۱ درصد و ۴۹ درصد زن رسیده است که این نشان می دهد بحث کرونا فشار بیشتری را بر روی مردان داشته است. همچنین در ۶ ماهه اول سال ۹۸منجر به فوت شده مردها ۸۱ درصد و زنان ۱۹ درصد منجر به فوت بوده است، اما در ۶ ماهه اول سالجاری اقدام به خودکشی مردها به ۷۱/۴ درصد رسیده اما زنها به ۲۸/۶ درصد رسیده است که آمار نشان می دهد اقدام به خودکشی زنها از نمایشی به خودکشی جدی افزایش یافته است.

وی در خصوص رنج سنی خودکشی اظهار کرد: رنج سنی خودکشی در استان اردبیل بین ۲۵ الی ۳۴ سال می باشد که دقیقا نیروهای مولد و پر انرژی در آسیب خودکشی هستند. و بعد آن ۱۹ الی ۲۴ سال اقدام به خودکشی بیشتر است. جالب تر اینکه از ۶۰ سال به بالا تقریبا۰۷/ درصد است که بخاطر مسن بودن نیاز به خودکشی نمی بینند. با این آمار ها تن من مدیر کل یا شخص استاندار و یا هر مسئولی در استان، باید به لرزه بیاید و یک فکرجدی را در نظر بگیرند که با این مشکل اجتماعی چه کنیم؟

سیمزاری در خصوص اینکه آمار خودکشی در بین بیکاران استان نسبت به سال گذشته کمتر شده است گفت:. افراد بیکار درسال ۹۸ حدود۷۴ درصد خودکشی ها را تشکیل داده بودند اما در سالجاری به ۴۷ درصد رسیده است. وعلت آن وقتی همه را مثل خودش در خانه و بیکار می بیند دیگر نیاز به خودکشی نمی بیند. و برعکس آمار خودکشی مرفهین جامعه افزایش یافته است.

وی در خصوص افزایش آمار خودکشی در بین خانه دارها افزود: میزان خودکشی افراد خانه دار نسبت به سایر اقشار جامعه افزایش یافته است که باید مورد بررسی و برنامه ریزی شودکه آیا وقتی به مردم گفتیم «در خانه بمانید و بیرون نیایید» این باعث آن شده یا مشکل از جای دیگری است؟ همچنین در خانه ماندن باعث شده است میزان خودکشی مرد از میزان خودکشی زن بیشتر شده است.آمار نشان می دهد خانه دارها ۱۱ درصد در سال ۹۸ خودکشی کرده اند اما در سال ۹۹ به ۳۶/۶ درصد اقدام به خودکشی کرده اند. پس معلوم می شود در خانه بمانیم حدود ۳ برابر خودکشی ها را بیشتر کرده است و پر واضح است مستقیما با بحث کرونا مرتبط بوده و باید در پسا کرونا یک فکر اساسی و برنامه ریزی دقیقی انجام دهیم.

سیمزاری با اشاره به مشکلات ناشی از کرونا گفت: در ۳ ماهه اول سال ۹۹ بر اساس اعلام نیروی انتظامی ۱۰۳۳ معتاد سارق شناسایی شده است که سرقت های خرده و جزئی امثال دزدی کفش و دوچرخه از آپارتمان ها داشتند، که همه آنها تطمئه های بحث کرونا هستند و باید از هم اکنون برای پسا کرونا یک برنامه ریزی مدون و دقیق ترسیم کنیم تا جلوی این ناهنجاری ها گرفته شود. همچنین در بحث کرونا که شایعه شد مشروبات الکلی تاثیر بسیاری در جلوگیری از کرونا دارد، شهرستان مشگین شهر با تولید دست ساز علاوه بر اینکه استان را با مشروبات الکلی پر کردند بلکه اکنون به سایر استان ها نیزمشروبات الکلی صادر می کنند. حتی بجایی رسید که از قشر مذهبی هم برای فرار از کرونا به مشروبات الکلی رو آورده اند، که در یک شهر مذهبی و تاریخی تبدیل به یک معضل اجتماعی شده است.

کد خبر : 16162

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس