چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: شنبه 9 ژانویه 2021 | 17:50 ب.ظ
رئیس پلیس فتای اردبیل:

۹۲ درصد پرونده‌های سایبری در اردبیل کشف شد

۹۲ درصد پرونده‌های سایبری در اردبیل کشف شد اردبیل – رئیس پلیس فتای استان اردبیل از کاهش ۳۲ درصدی وقوع جرایم سایبری در استان خبر داد و گفت: ۹۲ درصد از پرونده‌های جرائم سایبری در اردبیل کشف و ۳۳۳ نفر از مجرمین سایبری دستگیر شدند.

به گزارش پایگاه خبری گام دوم، سرهنگ علی قهرمان طالع رئیس پلیس فتای استان اردبیل گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا در جامعه و محدودیت‌های صنفی اعمال‌شده توسط ستاد مبارزه با این بیماری کلیه مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات تعطیل که این کار باعث افزایش زمان حضور و فعالیت اقشار مختلف جامعه در محیط اینترنت و درنتیجه توجه بیش‌ازپیش شیادان سایبری به این فضا و انجام کلاهبرداری و فریب کاربران با استفاده از شگردهای جدید شده است.

وی ادامه داد: رشد حضور سیستم‌های هوشمند و دسترسی وسیع به فضای مجازی در محیط خانه و خانواده باعث شده است تا آنان بیشتر در معرض ریسک و خطر جرایم سایبری قرار بگیرند که در همین راستا پلیس فتا استان اردبیل با اقدامات پیشگیرانه خود در ۹ ماهه سال جاری تعداد ۳۳۳ نفر از مجرمین سایبری را دستگیر و به دست قانون سپرده است.

سرهنگ قهرمان طالع اظهار داشت: کلاهبرداری رایانه‌ای، برداشت اینترنتی غیرمجاز و هتک حیثیت ۳ جرمی هستند که از نظر فراوانی وقوع، ۷۷ درصد از کل جرایم رخ‌داده در حوزه فضای تولید و تبادل اطلاعات استان را شامل می‌شوند.

قهرمان طالع افزود: شیادان سایبری در کلاهبرداری‌های رایانه‌ای که ۲۷ درصد از پرونده‌های سایبری را تشکیل می‌دهد از ترفندهایی همچون قمار و شرط‌بندی آنلاین، برنده شدن جایزه، درخواست وجه بانفوذ به اکانت شبکه‌های اجتماعی و دریافت بیعانه در سایت‌های ثبت آگهی استفاده کرده و از مردم کلاهبرداری کرده‌اند.

این مقام مسئول گفت: نقطه اشتراک بیش از ۹۵ درصد برداشت‌های غیرمجاز اینترنتی هدایت کاربران به درگاه‌های بانکی جعلی یعنی همان فیشینگ است که ۲۶ درصد از جرایم سایبری را شامل و مجرمان در این روش از شگردهایی همچون خرید کالاهای خاص، ممنوعه و لوکس، شارژ سیم‌کارت و اینترنت، دانلود اپلیکیشن‌های مختلف و ثبت‌نام در سامانه‌های مختلف دولتی و شرکتی بهره می‌برند.

رئیس پلیس فتای استان اردبیل عنوان کرد: این روزها بخش قابل‌توجهی از رفتارهای روزمره انسان در فضای مجازی رخ می‌دهد که از جمله این رفتارهای مجرمانه و متأسفانه پرتکرار، انتشار مطالب دروغ و خلاف واقع و هتک حیثیت و نشر اکاذیب و آبروی ریزی افراد است که ۲۴ درصد از پرونده‌های پلیس فتا را شامل می‌شود و متهمین این‌گونه پرونده‌ها بدون توجه به مجازات قانونی از این فضا برای تسویه‌حساب‌های شخصی و انتشار مطالب خصوصی افراد استفاده می‌کنند.

علی قهرمان طالع تأکید کرد: پلیس فتا همیشه و به‌صورت متوالی در عرصه مبارزه با قمار و شرط‌بندی در سایت‌ها و کانال‌های مختلف، مقابله با جولان اراذل‌و اوباش در صفحات شبکه‌های اجتماعی، مبارزه با خرید و فروش مواد مخدر و همچنین سلاح سرد و گرم فعال بوده و به دنبال مهم‌ترین مأموریت خود که همان ایجاد محیطی امن برای کاربران این فضا است.

این مقام انتظامی تصریح کرد: لازمه در امان ماندن هم‌وطنان در محیط اینترنت عدم اعتماد به فعالان این فضا و در مقابل افزایش هوشیاری، آگاهی و سواد سایبری و همچنین کنترل فرزندان در محیط سایبری است که خانواده‌ها می‌توانند از ظرفیت، مطالب و آموزش‌های سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir استفاده کرده و برای دریافت هرگونه مشاوره با کارشناسان این پلیس ارتباط برقرار کنند.

کد خبر : 16100

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس