چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 29 دسامبر 2020 | 20:20 ب.ظ

نقش توئیتر در فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸ و مقایسه با انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

سید علیرضا آل داود
نقش توئیتر در فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸ و مقایسه با انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا میکروبلاگ توئیتر نقش بسیار مهمی در #فتنه۸۸ بازی کرد، تاجائیکه خانم هیلاری کلینتون در کتاب انتخاب های سخت که در ماه مارس سال ۲۰۱۳ منتشر شده است به صراحت به نقش ویژه این میکروبلاگ در آن فتنه اشاره می کند.همچنین ۳ بار اشاره امام خامنه ای به جلوگیری از تعطیلی توئیتر در فتنه ۸۸ نشان از موضوعی مهم دارد

نخست به واکنش های رهبر فرزانه انقلاب می پردازم:
در همان بحبوحه ى جریان فتنه‌ى سال ۸۸ شنیدید که یکى از شبکه هاى اجتماعى اینترنتى که در ارتباط با معارضین فعال بود، خبرهاى اینجا را ببرند، دستورهاى آنجا را برسانند، همین طور شلوغ کنند، فضا را چه کنند، میخواست موقتاً براى تعمیرات کارش را تعطیل کند.
دولت آمریکا مانع شد، گفت شما اگر الان، ولو براى تعمیرات تعطیل موقت بکنید، این به معارضین داخل ایران ضرر میزند؛ جلویش را گرفتند. یعنى تعطیلى موقت را به این شبکهى اجتماعى اجازه ندادند. یعنى کمکهاى اینجورى بود و انواع و اقسام کمکها و اعانتهایى که به اینها می شود.
دیدار با اعضای خبرگان رهبری – ۱۳۸۹

یک شبکه‌ی اجتماعی آن روزها میخواست برای تعمیرات تعطیل کند، گفتند تعطیل نکن؛ برای اینکه بتوانند روی فتنه و آتش فتنه اثر بگذارند!
بیانات در دیدار مردم آذربایجان‌ ۱۳۹۱/۱۱/۲۸

در همين زمانِ رئيس جمهور كنونى آمريكا، در فتنه‌ى ۸۸ يكى از اين شبكه‌هاى اجتماعى – كه ميتوانست عامل فتنه و فتنه‌گران قرار بگيرد – احتياج به تعمير داشت؛ دولت آمريكا از او خواست تعميراتش را عقب بيندازد؛ اميدوار بودند كه بتوانند با اين كارهاى رسانه‌اى و شبكه‌ى فِيسبوك و توييتر و امثال اينها، نظام جمهورى اسلامى را براندازند؛ خيالهاى احمقانه‌ى خام! ۹۲/۸/۲۹

خانم کلینتون در کتاب انتخاب های سخت در سال ۲۰۱۳ در قسمت دیپلماسی دیجیتالش نوشته بود :
در ژوئن سال ۲۰۰۹، جوانان ایرانی از وبسایت ها و شبکه های اجتماعی به منظور ارسال پیام های خود در جریان اعتراضات پس از انتخابات استفاده کردند. درست در همان زمان بود که صحنه تیراندازی به خانم ۲۶ ساله ای به نام “ندا آقا سلطان” توسط نیروهای شبه نظامی طرفدار دولت با استفاده از دوربین تلفن های همراه ضبط شده و در توئیتر و فیس بوک منتشر شد.

وی می نویسد: درست پنج روز پیش از این حادثه(قتل ندا آقاسلطان)، مقامات وزارت امور خارجه که پیگیر تلاش های مخالفان دولت ایران در فضای مجازی بودند، متوجه بروز یک مشکل شدند. توئیتر قصد داشت به منظور انجام تعمیرات دوره ای برای مدت زمان کوتاهی خدمات جهانی خود را محدود کند که دقیقا نیمه روز در تهران بود.
برای حل این مسئله یکی از اعضای واحد برنامه ریزی سیاسی وزارت امور خارجه به نام “کوهن” که جوانی ۲۷ ساله بود، انتخاب شد.
در آوریل همان سال او طی سفری به بغداد با “جک دورسی” یکی از بنیانگذاران و مدیران توئیتر، ملاقاتی داشت.
به همین دلیل او بلافاصله تلاش کرد تا ضمن ارتباط با دورسی به او هشدار دهد که محدود ساختن خدمات توئیتر در آن بازه زمانی چه ضربه ای به فعالان اجتماعی در ایران وارد می کند.

در نتیجه همین گفتگوها، توئیتر برنامه تعمیرات خود را تا نیمه شب بعدم به تعویق بعدمم.
این شرکت در توضیح علت این کار در یادداشتی که در وبلاگ خود منتشر کرد نوشت: “به نظر می رسد در حال حاضر توئیتر نقش ارتباطی مهمی در ایران ایفا می کند”.

نکته جالب اینجاست که آقای جرد کوهن در سال ۲۰۰۴ یعنی ۵ سال پیش از فتنه۸۸ به ایران سفر کرده است و در کتاب فرزندان جهاد به این سفر اشاره میکند. در آن فتنه نقش آقای اریک اشمیت مدیر گوگل هم نقش بسیار پررنگی بود.
اما امروز در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا همان ادعای تقلب می شود اما آمریکایی ها با حکمرانی رسانه ای سایبری که برای خودشان تعریف مرده اند مانع شکل گیری فتنه، اغتشاش و آشوب در کشورشان شده اند، بر روی توییت های ترامپ برچسب گمراه کننده می زنند و اکانتش را محدود می‌کنند

کد خبر : 15824

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس