شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: شنبه 19 دسامبر 2020 | 22:03 ب.ظ
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران اردبیل:

دخالت بیگانگان در سرنوشت ملت‌های جهان اسلام مذموم است

دخالت بیگانگان در سرنوشت ملت‌های جهان اسلام مذموم است اردبیل – مدیر حوزه‌های علمیه استان اردبیل گفت: دخالت بیگانگان در سرنوشت ملت‌های جهان اسلام مذموم و نقض حقوق بین المللی است.

به گزارش پایگاه خبری گام دوم حجت الاسلام مهدی قربانی، در حاشیه پیش نشست همایش مناقشه قره باغ، حمایت از کشورهای مسلمان منطقه را از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: کشور ایران با هرگونه حضور بیگانگان در منطقه به جد مخالف بوده و بر اساس آموزه‌های اسلامی معتقد است هر نوع سلطه کشورهای بیگانه بر جهان اسلام شرعاً حرام است.

وی مواجهه با مداخله بیگانگان را تکلیف شرعی دانست و گفت: تفاوتی بین سلطه سیاسی و سلطه نظامی وجود ندارد در این میان دولت ارمنستان به خاطر اشغال نظامی منطقه قره‌باغ که بخشی از جهان اسلام است از این جهت محکوم است این سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران هست و همیشه مدافع رفع اشغال منطقه قره باغ بوده و خواهد بود و از سوی دیگر، سلطه سیاسی بر آذربایجان هم که توسط دولت‌های فرامنطقه‌ای آمریکا و رژیم نامشروع اسرائیل و اخیراً توسط دولت ترکیه در حال اتفاق است محکوم و مذموم است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اردبیل با بیان اینکه ما بر حاکمیت ملی دولت آذربایجان به تمام معنا تأکید داریم، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این معتقد است که دولت آذربایجان و مردم مسلمان و شیعه آذربایجان بر اساس آموزه‌های اسلامی، از حق تعیین سرنوشت خود برخوردار بوده و هیچ دولت و کشوری حق ندارد به جای ملت آذربایجان برای سرزمین‌های مادری شیعیان و سایر شهروند آذربایجان تصمیم‌گیری کنند.

وی گفت: این سیاست اصولی دولت جمهوری اسلامی ایران هست که در این پیش نشست‌ها و همایش، با ادبیات متفاوتی توسط تحلیلگران برجسته‌ای که به ارائه مباحث خواهند پرداخت بر آن‌ها صحه گذاشته می‌شود.

حجت الاسلام قربانی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، درباره اظهارات مداخله جویانه و تفرقه انگیز رئیس جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: دولت ترکیه باید به یاد داشته باشد زمانی که دولت‌های غیراسلامی با جریان‌های سکولار داخل ترکیه برای سرنگونی دولت اردوغان تلاش کردند، دولت جمهوری اسلامی ایران نهایت همکاری و حمایت را از دولت اردوغان داشت آن هم بر مبنای همین سیاست‌های اصولی ما بود که دخالت بیگانگان در سرنوشت ملت‌های جهان اسلام را مخالف منافع جهان اسلام می‌دانیم و از همین جهت از دولت اردوغان هم حمایت کردیم.

وی گفت: متأسفانه دولت اردوغان در مسیری قرار گرفته که به دنبال احیای تفکرات نو عثمانی در منطقه است و از همین جهت تقریباً تا حدودی حضور غیر کارسازی که در سوریه و در مواجهه و مبارزه با تروریسم و جریان داعش داشت ولی نتوانست در آن جبهه به توفیقاتی دست پیدا کند، اکنون احساس می‌کند روز به روز هیمنه ترکیه در سطح بین‌المللی دچار شکست شده و در جهان اسلام نتوانسته به یک کشور مادر تبدیل شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل افزود: امروز دولت جمهوری اسلامی ایران به سطحی از اقتدار و استقلال در منطقه و جهان اسلام و حتی نظام بین المللی رسیده است که بسیاری از کشورهای آزادی‌خواه و مسلمان چشم به جمهوری اسلامی دوخته‌اند.

دخالت کشورهای بیگانه تأمین‌کننده منافع جهان اسلام نیست

وی خاطرنشان کرد: دولت ترکیه برای شکست‌های خود به دنبال جبران و راهکار است و در این میان در صدد باز کردن جبهه جدیدی در منطقه آذربایجان است که این نیازمند هوشمندی بیشتر از سوی ملت جمهوری آذربایجان و نیز مردم انقلابی ایران اسلامی است که باید متوجه شد که نقشی که امروز بازیگران غیربومی در آذربایجان ایفا می‌کنند به هیچ وجه تأمین‌کننده منافع جهان اسلام و ملت آذربایجان نخواهد بود.

حجت الاسلام قربانی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در باره پیام فعالان دینی ایران به فعالان و علمای دینی کشور آذربایجان و حتی ترکیه، گفت: در مناقشه قره باغ و نیز اظهارات اخیر رئیس جمهوری ترکیه، پیام و موضع فعالان دینی و علمای مناطق آذری نشین جمهوری اسلامی ایران، از سوی ائمه جمعه چهار استان آذری زبان با ارائه پیام رسمی، از حقوق قانونی ملت جمهوری آذربایجان دفاع کرده و بر تمامیت ارضی این کشور صحه گذاشتند.

وی با تاکید بر اینکه «آذربایجان پاره تن جهان اسلام» است، افزود: ما از یکپارچگی جهان اسلام حمایت کردیم، حمایت می‌کنیم و خواهیم کرد و تفاوتی هم برای ما نمی‌کند اگر چنین اتفاقی که امروز در کشور جمهوری آذربایجان افتاده روزی در ترکیه اتفاق بیافتد از تمامیت ارضی ترکیه هم حمایت خواهیم کرد که قبلاً این اتفاق افتاده در مناقشاتی که در منطقه کردستان ترکیه بود ما حمایت خود را اعلام کرده ایم.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اردبیل در پایان گفت: مسئله مهم برای ما این است که جهان اسلام باید خود برای خود تصمیم بگیرد ما اجازه نخواهیم داد به فضل الهی با این تمدن و پشتوانه‌ای که مردمان مسلمان از گذشتگان خود به ارث بردن اجازه نخواهند داد کشورهای فرامنطقه‌ای و کشورهایی که این‌قدر نوپا هستند که هنوز جشن تولد برای خود می‌گیرند به خود اجازه دهند که برای ملت مسلمان و جهان اسلام تصمیم‌گیری کنند.

کد خبر : 15633

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس