شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: شنبه 12 دسامبر 2020 | 08:49 ق.ظ

عبور از بحران چرا و چگونه ؟

عین اله سمندری
عبور از بحران چرا و چگونه ؟ این روزهاشاید بزرگترین واساسی ترین سوال در میان اقشار جامعه این باشد که آیاعبوراز تحریم ها امکان پذیر است ؟ اگر امکان پذیر است این امر چگونه و باچه ابزار و برنامه و زیرساختی میسرخواهد شد . کم هزینه ترین راهکار کدام است ؟

یکی از بزرگترین شاخص توسعه یافتگی یک کشور میزان تولید انرژی آن کشور می باشد و مهم ترین چالش در حوزه توسعه صنعتی مخصوصا برای ایران که درحال عبور از جامعه سنتی به صنعتی است ، حوزه انرژی می باشد . می دانیم که چرخهای صنعت تنها با انرژی ارزان و رقابتی به حرکت در می آید . انقلاب صنعتی اروپا هم وقتی شروع شد که به انرژی ارزان درخاورمیانه دست یافتند . ایران از دیدگاه انرژی مخصوصا نفت جزو کشورهای انگشت شمار جهان به شمار می رود . اما چرا نفت به تنهایی نتوانسته موجب توسعه صنعتی و به اصطلاح صنعتی شدن ایران شود .
شاید این پرسش اساسی جوابهای مختلفی داشته باشد که یکی از آنها خام فروشی بوده است . اما دلیل دیگر و اساسی تر آن خارج از کنترل بودن بازار فروش نفت است که این روزها نمود عینی پیدا کرده است . تحریم ها فعلا نقش نفت بزرگترین سرمایه بالقوه ایران را در توسعه اقتصادی به صفر رسانده است . اما آیا تنها انرژی توسعه ساز صنعتی ایران نفت است.؟
ایران کشوری است که استعداد بالقوه فراوانی در تولید انرژی های تجدید پذیر یا نورا دارا می باشد . در یک دیدگاه وسیع و علمی تر از نوع شناخت استعداد بالقوه انرژی ،ایران با وسعت نسبتا بزرگ نسبت به کشورهای همسایه و بیشتر کشورهای اروپایی جایگاه ممتازی برای بهره گیری از انرژی های نو و تجدید پذیر می باشد . استعداد بالقوه ایران مخصوصا برای بهره گیری از انرژی خورشیدی جهت تولید برق از میانگین جهانی بالاتر است حتی استانهای کویری ایران از این لحاظ بهترین نقطه در جهان برای تولید برق خورشیدی هستند .
طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA) ایران ظرفیت تولید بیش از ۱۵۰۰۰۰ مگاوات انرژی برق خورشیدی را دارد . اگر میزان تولید برق نیروگاههای فعلی کشور که نزدیک ۸۳ هزار مگاوات است را در نظر بگیریم تولید این مقدار برق انقلابی در صنعت و تولید ثروت غیرقابل تحریم تولید می کند که خیلی زود می تواند ایران را در حوزه تولید انرژی به جهش بزرگی سوق دهد که می تواند چرخهای صنعتی کشور را به سرعت به حرکت درآورد . حتی اگر یک سوم این مقدار یعنی ۵۰ هزار مگاوات برق خورشیدی محقق شود میزان درآمد ارزی آن بیش از فروش ۴ میلیون بشکه نفت می باشد.
چین و مخصوصا کشورهای منطقه ،امارات و عربستان با درک این مهم علی رغم داشتن ذخایر بسیار هنگفت نفت سرمایه گذاری عظیمی درحوزه تولید برق خورشیدی انجام داده اند . امارات به مرکز جهانی سرمایه گذاری و تولید برق خورشیدی تبدیل شده است و در یک مورد میزان تولید برق یک نیروگاه خورشیدی امارات بیش از کل برق تولیدی ایران می باشد و اخیرا هم برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی ۳۰۰۰ مگاواتی در افغانستان تفاهم نامه امضا کرده است .حتی کشور همسایه ترکیه که از لحاظ دریافت انرژی خورشیدی از کشورما خیلی پایین تر است .در حال سرمایه گذاری کلان در این بخش است بطوریکه درحال ساخت نیروگاه خورشیدی بنام کیزل اورن به ظرفیت سی هزار مگاوات است . که این مقدار بیش از سی برابر کل ظرفیت برق فعال ایران در این بخش می باشد.
باتوجه به عقب ماندگی کشور در زمینه تولید برق خورشیدی برای اینکه از دیگر کشورها عقب نمانیم می طلبد که با فراخوان بخش خصوصی و اعطای تسهیلات و مشوق های اقتصادی ضمن تولید انرژی پاک چرخهای اقتصادی کشور را به حرکت در آوریم .
نظر به موقعیت استراتژیک و وجود همسایه هایی که محتاج برق ما می باشند برای عبور از بحران تحریم وجهش تولید دراین زمینه بیش از بیش فعالتر شویم ناگفته نماند انرژی های نو را انرژی پاک وانرژی اینده نیز می نامند…
مهندس عین اله سمندری /کارشناس ارشد برق

کد خبر : 15571

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس