چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 3 دسامبر 2020 | 23:54 ب.ظ
مدیرکل بهزیستی اردبیل:

سهم اردبیل از واگذاری مسکن به خانواده‌های چندمعلولی کم است

سهم اردبیل از واگذاری مسکن به خانواده‌های چندمعلولی کم است اردبیل – مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: از سال ۱۳۸۴ تا کنون نزدیک به یک هزار خانوار دو معلولی یا چندمعلولی با حمایت بهزیستی صاحب خانه شده اند که این نشان دهنده سهم کم اردبیل است.

بهزاد ستاری با اشاره به خدمات ارائه شده به جامعه معلولان استان اردبیل اظهار کرد: سازمان بهزیستی استان زیرنظر سازمان کل برخی مصوبات و تسهیلات خود را نسبت به سال ۹۸ افزایش داده است که ارتقای میزان تسهیلات ساخت مسکن به نسبت ۵۰ درصدی یکی از مهم‌ترین این موضوعات است.

وی ادامه داد: تسهیلات ساخت مسکن برای معلولان دارای شرایط کمک‌دهی و خانواده‌های چند معلولی از ۹۰ میلیون تومان در سال گذشته در مناطق شهری به ۱۸۰ میلیون تومان و از ۴۰ میلیون تومان در مناطق روستایی و عشایری به ۸۰ میلیون تومان در سال‌جاری رسیده است.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل عنوان کرد: تمامی معلولانی که قصد دریافت تسهیلات و کمک هزینه ساخت مسکن را دارند باید شرایط لازم من جمله زمین بایر را داشته و سپس بعد از تکمیل مرحله معرفی و شناسایی پرونده‌ای تشکیل داده و مدارک را ارائه دهند که در صورت تأیید صلاحیت دریافت کمک هزینه به واجدان شرایط تسهیلاتی تحت عنوان تسهیلات مسکن نیز ارائه می‌شود.

ستاری افزود: طی ۱۴ سال گذشته بیش از یک هزار خانوار دارای فرزند معلول در سطح استان صاحب خانه شدند که از سال ۹۴ تا به اکنون نیز ۱۰۴ خانوار تحت پوشش طرح واگذاری واحد مسکونی و کمک‌هزینه ساخت مسکن قرار گرفته‌اند.

به گفته وی هم‌اکنون ۲۵ خانوار دیگر شناسایی شده و سهمیه برخورداری از کمک هزینه و تسهیلات ساخت مسکن بهزیستی را دارند.

مدیرکل بهزیستی استان یادآور شد: خانواده‌هایی که در رابطه با تخصیص تسهیلات ساخت مسکن تأیید صلاحیت شدند اخذ پروانه ساخت و تمامی انشعابات برق، گاز و آب برای آنها رایگان خواهد بود.

سهم اندک معلولان از اشتغال در استان

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل با اشاره به مصوب تعداد جذب و اشتغال معلولان در سال ۹۹ گفت: در این رابطه ۷۷۰ نفر در بحث اشتغال در دستور کار بوده که با جذب ۴۵۰ نفری انتظار داریم تا پایان سال شاهد جذب صد درصدی باشیم.

به گفته ستاری میزان تسهیلات اشتغالزایی در جامعه معلولان ۳۰ میلیارد تومان بوده که حق بیمه کارفرمایی و سهم بیمه معلولان نیز به صورت کامل پرداخت می‌شود.

وی در رابطه با برگزاری کمیته‌های تخصصی ویژه معلولان در استان گفت: از ابتدای امسال ۶ جلسه تخصصی در مرکز و سایر شهرها برگزار شده است که در تمامی این جلسات نمایندگانی از جامعه نابینایان و معلولان حضور داشته‌اند.

پرداخت حق پرستاری به معلولان با شدت معلولیت تعیین می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: به معلولان قطع نخاعی در سطح استان حق پرستاری پرداخت می‌شود که این کمک هزینه ۵۴۵ هزار تومان برای هر فرد بوده که البته با شدت معلولیت پرداخت یا عدم پرداخت تعیین می‌شود.

ستاری اضافه کرد: طبق گزارش سازمان بهزیستی هفته آینده ۲۰ هزار نفر دیگر در سطح کشور به تعداد معلولانی که حق پرستاری دریافت می‌کنند اضافه می‌شود.

وی با اشاره به پرداخت کمک معیشتی به معلولان گفت: این کمک هزینه و کمک معیشتی برای معلولان با درجه معلولیت شدید و خیلی شدید در نظر گرفته شده که تا اکنون در مراحل مختلف در هر مرحله ۴۸۰ هزار تومان برای هر فرد معلول پرداخت شده است.

۴۲ مرکز روزانه و شبانه‌روزی معلولان را تحت پوشش دارند

به گفته مدیرکل بهزیستی استان اردبیل هم‌اکنون ۴۲ مرکز روزانه و شبانه‌روزی حدود ۲ هزار معلول اردبیل را تحت پوشش قرار دادند.

ستاری در این باره عنوان کرد: ۱۶ مرکز به صورت شبانه‌روزی با ظرفیت ۹۷۰ نفر و ۲۶ مرکز روزانه با ظرفیت یک هزار و ۲۰۰ نفری هم‌اکنون فعالیت دارند.

وی افزود: از تعداد مراکز شبانه‌روزی بهزیستی استان ۳ مرکز برای سالمندان، ۲ مرکز برای معلولان ذهنی، ۵ مرکز برای آموزش معلولان و ۲ مرکز برای بیماران اوتیسم است.

به گفته ستاری ۲ مرکز روزانه سالمندان زنان نیز به تازگی در استان راه‌اندازی شده است که ظرفیت این مراکز هم ۵۰ نفر می‌باشد.

معلولان به نحوه اختصاص حمایت‌های معیشتی معترض نباشند

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اعتراض برخی از معلولان در رابطه با عدم تخصیص کمک معیشتی و حمایتی، افزود: برخی از معلولانی که به این مسئله معترض هستند باید بدانند که تنها معلولانی که در دهک درآمدی یک تا ۳ قرار دارند می‌توانند از این کمک هزینه و بسته حمایتی بهره‌مند شوند.

ستاری تصریح کرد: تخصیص این اعتبارات و بسته‌های معیشتی نقدی مشروط به یک سری شرایطی است که اگر معلولانی که بنا بر این شرایط از برخورداری از این بسته‌ها بی‌بهره مانده‌اند می‌توانند به بهزیستی استان مراجعه کرده و مراتب را گزارش دهند.

وی اظهار کرد: در بودجه مصوب ۱۴۰۰ میزان مستمری معلولان در کل کشور با افزایش ۴۵ درصدی لحاظ خواهد شد که این یک خبر خوب برای جامعه معلولان است.

کد خبر : 15473

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس