شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: دوشنبه 23 نوامبر 2020 | 11:54 ق.ظ
به بهانه انتشار گزارش جامع کیفیت اینترنت کشوری و جایگاه نازل استان اردبیل

آمارها آنتن نمی دهد

مسلم نوروززاده
آمارها آنتن نمی دهد امروزه با رشد ارتباطات در دنیا، توجه به توسعه زیرساخت های ارتباطی جهت توسعه درتمامی حوزه ها، فرایندی اجتناب ناپذیر است. به عبارتی توسعه زیرساخت های ارتباطی، تضمین کننده رونق بسیاری از حوزه ها محسوب می شود و از اینرو توجه ویژه به زیرساخت های مخابراتی و توسعه کیفیت اینترنت در عصر حاضر، یقینا تاثیرات مضاعفی بر حوزه هایی نظیر صنعت، کشاورزی، گردشگری و… خواهد داشت.

اخیرا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گزارشی چند صد صفحه ای از وضعیت کیفیت اینترنت ایران در شش ماهه اول سال ۹۹ را با عنوان «ایران در مسیر هوشمندی» منتشر کرده است که جایگاه استان اردبیل در بسیاری از جداول این گزارش، تاسف بار و نا امید کننده است.

استان اردبیل کجای این گزارش قرار دارد؟

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: این گزارش با تکیه بر این اصل مهم که کیفیت شبکه #حق‌الناس است در راستای سیاست‌های رگولاتوری جهت گزارش به مردم و شفاف سازی وضعیت کیفیت اپراتورها، حفاظت از حقوق مصرف کننده، بهبود رقابت و ایجاد امکان حق انتخاب برای مشترکان پس از بررسی و مقایسه اپراتورها منتشر شده است.

در پی انتشار این گزارش، جایگاه استان اردبیل در میزان ضریب نفوذ اینترنت و کیفیت از بهرمندی آن در سطح کشور مشخص شد، که بررسی نمودارهای منتشر شده نشان می دهد رتبه استانی ما به هیچ وجه برازنده یک استان درحال توسعه و #گردشگرمحور نیست.

بر اساس این نمودارها، استان اردبیل در ضریب نفوذ اینترنت ۳G در رتبه #هیجدهم و در ۴G رتبه #بیست_نهم را در بین استان‌های کشور داشته و همچنین در شاخص اینترنت موبایل پهن باند نیز در رتبه #بیست_هفتم قرار گرفته است.

بسیاری از کاربران در استان از سالهای گذشته همواره از سرعت پایین‌، کیفیت اینترنت و میزان بهره مندی از آن در عصر تکنولوژی گلایه مند هستند که به گفته کارشناسان، مدیریت پهنای باند استان اردبیل برای ارتقای جایگاه شایسته در شاخص های کیفیت اینترنت، لازم و ضروری است.

آمار پوشش ۱۰۰ درصدی اینترنت پرسرعت در تمام شهرهای استان

این در حالیست که سایت اطلاع رسانی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل در ۱۴ مهرماه به نقل از #مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان از برقراری اینترنت پرسرعت نسل چهارم در تمام شهرهای استان خبر داده و گفته: ۱۰۰ درصد شهرهای استان اردبیل از اینترنت پرسرعت نسل چهارم برخوردار است.

اگر نیم نگاهی به جداول آماری وزارت ارتباطات بیندازیم، متوجه خواهیم شد پوشش ۱۰۰ درصدی اینترنت پر سرعت حداقل در شهرهای کوچک استان، شعار و آماری بیش نیست.شهروندان شهرهای همجوار با مرکز استان نظیر نیر، ایردی موسی، نمین، عنبران و… همواره یکی از منتقدین همیشگی ضعف و عدم پوشش اینترنت در خانه های خود هستند. حتی این انتقادات با شدت بیشتر در شهرهایی نظیر اصلاندوز، خلخال و… که با فاصله نسبتا دوری از مرکز استان قرار دارند، از سوی شهروندان مطالبه می شود.

از سالهای گذشته، بحث ضعف پوشش اینترنت در جاده های استان، به عنوان معضلی اساسی برای شهروندان استان مطرح بوده و پوشش اینترنت پرسرعت در جاده های استان بر اساس جداول مربوطه و در بهتریت حالت در طی ۶ ماهه اول سالجاری و در خطوط همراه اول که فراگیری گسترده ای دارد، عدد ۵۱ درصد را نشان می دهد که بیانگر ضعف های مشهود در این زمینه است.

توسعه زیرساخت های ارتباطی پیش زمینه توسعه اقتصادی

امروزه اگر صنعت گردشگري به عنوان يکي از مهمترين صنايع توسعه ي پايدار، فرصت بزرگ اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي براي كلان شهرها و استان های مستعد توریسم به وجود مي آورد، برای رقابت در جهت توسعه ي پايدار گردشگري و حفظ و ارتقا جایگاه موجود، فرصت های مدت زمان ماندگاری آنها را نیز نبایستی از چشم دور داشت.
مسافران و گردشگران عصر حاضر، طالبان محیط های روستایی، بکر و طبیعت کوهها و گردنه ها هستند و پس از اتراق اولیه، شرط تداوم حضور بسیاری از آنها، مستلزم دسترسی آسان به اینترنت پرسرعت برای برقراری ارتباط با دیگران است و متاسفانه استان اردبیل با توجه به شعارهای مدیران ارشد خود مبنی بر پیشرو بودن صنعت گردشگری در توسعه استان، در این زمینه با استانداردهای جهانی فاصله فاحشی دارد.

متاسفانه بر اساس یک روال غلط که طی سالهای اخیر در بین برخی مدیران استان باب شده، ارائه آمارهای رنگارنگی با بازدهی کوتاه مدت، متضمن تمدید ماندگاری ماندگاری مدیریت شده. مدتهاست که اهم برنامه های اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در بهره برداری و توسعه برنامه های کوچک نظیر پروژه های روستایی خلاصه شده است و رتبه نازل استان اردبیل در آمار خروجی وزارتخانه گویای این ادعاست.

کد خبر : 15269

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس