سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 19 نوامبر 2020 | 00:37 ق.ظ

تاثیر گسترش صنایع بر کاهش بیکاری منطقه ای در نمین چیست؟

افشین دنیادیده
تاثیر گسترش صنایع بر کاهش بیکاری منطقه ای در نمین چیست؟ درصد قابل توجهی از جمعیت جوان روستاهای شهرستان نمین و مخصوصا ویلکیج با در دست داشتن مدارک دانشگاهی (بدلایل مختلفی چون نبود امکان اشتغال در مراکز تولیدی و خدماتی، عدم توانایی عملی لازم جهت کار میدانی مرتبط با رشته خود، نداشتن توان مالی لازم جهت شروع کسب و کار جدید یا …) کیلومترها دورتر از شهر و دیار خود، زیر آفتاب سوزان در شهرهای مختلف ایران و حتی کشورهای همسایه به کار در کارگاه های ساختمانی روی آورده اند.

درصد قابل توجهی از جمعیت جوان روستاهای شهرستان نمین و مخصوصا ویلکیج با در دست داشتن مدارک دانشگاهی (بدلایل مختلفی چون نبود امکان اشتغال در مراکز تولیدی و خدماتی، عدم توانایی عملی لازم جهت کار میدانی مرتبط با رشته خود، نداشتن توان مالی لازم جهت شروع کسب و کار جدید یا …) کیلومترها دورتر از شهر و دیار خود، زیر آفتاب سوزان در شهرهای مختلف ایران و حتی کشورهای همسایه به کار در کارگاه های ساختمانی روی آورده اند.

نیروهایی که اگر کارخانجات و مراکز تولیدی به راه افتاده و منطقه شان روی توسعه را به خود ببیند، دیگر لازم نیست غم غربت در دل خانواده هایشان بنشیند.

در این میان متاسفانه گهگاهی هم حوادث ناگواری برای این قشر اتفاق میافتد، همانگونه که برای چندین جوان ویلکیجی در طی این سالها اتفاق افتاده است.

آنچه مشخص است، چندین کارخانه و مرکز تولیدی بزرگ در شهرک صنعتی و گوشه و کنار شهرستان در حال فعالیت هستند اما مسئله ای که ذهن خیلی از خانواده ها را به خود درگیر کرده است، می تواند این باشد:
آیا سهم نیروهای بومی شهرستان و روستاهای تابعه از استخدام و بکارگیری در این مراکز نادیده گرفته می شود ؟ آیا در طرح های جدید پتروشیمی و … که در شهرستان در حال احداث است نیروهای بااستعداد و جوان منطقه بکار گرفته می شوند یا نیروهای غیربومی و سفارش شده در اولویت قرار خواهند گرفت؟

به هرحال آنچه که دیده می شود تصویری از جوانان بومی این منطقه است که از شهر و روستا و خانواده خود دور مانده و در دیار غربت دنبال یک لقمه نان حلال هستند و این دوری گهگاهی برای خانواده و دوستانشان ابدی می شود.

با این وجود، امیدواریم نگاه ویژه ای از طرف نمایندگان ملت و مسئولان اجرایی به شرایط فعلی منطقه انجام گیرد و با رونق مراکز تولیدی و بها دادن به نیروهای بومی، جوانان، میانسال ها و قشر کارگری ویلکیج در داخل شهر و استان خودشان مشغول کار شده و غم غربت به دل خود و خانواده شان ننشیند.

کد خبر : 15236

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس