یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
تاریخ انتشار: دوشنبه 9 نوامبر 2020 | 13:20 ب.ظ

تعیین جهت‌گیری‌های کلان در سند راهبردی سازمان نظام مهندسی کشاورزی/ نظام‌مند کردن فعالیت‌های کشاورزی در راستای توسعه پایدار اردبیل

تعیین جهت‌گیری‌های کلان در سند راهبردی سازمان نظام مهندسی کشاورزی/ نظام‌مند کردن فعالیت‌های کشاورزی در راستای توسعه پایدار اردبیل رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: نظام‌مند کردن فعالیت‌های کشاورزی در راستای توسعه پایدار، دانش گستری مستمر، گسترش فناوری‌های نوین و افزایش نفوذ دانش در محیط کشاورزی و… از اهداف سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: نظام‌مند کردن فعالیت‌های کشاورزی در راستای توسعه پایدار، دانش گستری مستمر، گسترش فناوری‌های نوین و افزایش نفوذ دانش در محیط کشاورزی و… از اهداف سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل فراگیرترین نهاد استانی است که با ماهیت مردمی و تخصصی در سال ۱۳۸۱ به موجب قانون تأسیس از سوی مجلس شورای اسلامی اجازه تأسیس یافت.

این نهاد مسؤولیت سازماندهی دانش‌­آموختگان رشته­‌های کشاورزی، منابع­ طبیعی و محیط­ زیست را برای نقش­ آفرینی مؤثر و حرفه­‌ای در محیط­‌های کشاورزی با هدف نظام­‌مندی فعالیت­‌های کشاورزی مبتنی بر دانش، اصول و موازین علمی و مهندسی عهده­‌دار است.

دانش­‌گستری در محیط کشاورزی، پیوند کشاورزان، روستاییان، فعالان و شاغلان امر کشاورزی به دانش و تجربه و هم­‌افزایی و ارتباط با یکدیگر، دستور کار این نهاد است و از ایجاد توسعه و تحول در کشاورزی به‌منظور کمک به کشاورزان جهت دستیابی به کشاورزی مهندسی، علمی، اقتصادی و تولید محصولات با بهره­‌وری عدالت محور حمایت می‌کند.

برای آشنایی بهتر از فعالیت و اهداف این سازمان و هم‌چنین آشنایی با سند راهبردی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل که منتشر شده به گفت‌وگو با شهرام محمدی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نشسته­‌ایم.

 اهم فعالیت­های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی چیست؟

محمدی: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با عضویت ۷هزار و ۹۲ نفر عضو حقیقی از دانش­‌آموختگان رشته­‌های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست و نیز ۲۴۵ عضو حقوقی در قالب شرکت­‌ها و مراکز خدمات فنی و تخصصی غیر دولتی در بخش کشاورزی حضوری فعال داشته و با ذینفعان حوزه کشاورزی در زمینه راهکارهایشان در ارتباط با چالش­‌های پیش روی توسعه و پیشرفت کشاورزی همکاری می­‌نماید.

اهم فعالیت­‌های سازمان و یاری رساندن به جامعه کشاورزی در یافتن راهکارها و اقدام مشترک در راهکارها در زمینه­‌هایی همچون؛ نظام­‌مندسازی فعالیت­‌های کشاورزی در راستای توسعه پایدار و دانش‌گستری مستمر در محیط کشاورزی، تکنولوژی محور کردن نظام­‌های تولید و بازار کشاورزی کشور، افزایش جذب سرمایه­‌های مردمی در بخش کشاورزی، مردمی کردن بهره­‌وری کشاورزی و انتفاع اقتصادی کشاورزان از نتایج آن، تقویت نقش آفرینی صاحبان دانش مهندسی و افزایش نفوذ دانش در محیط کشاورزی و توانمندسازی ساختار و تشکیلات مردم نهاد کشاورزی است.

 اهداف و وظایف قانونی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی چیست؟

محمدی: نظام‌مند کردن فعالیت­‌های کشاورزی در راستای توسعه پایدار، دانش‌گستری مستمر، گسترش فناوری­‌های نوین، ارتقاء توانمندی­‌های حرفه‌­ای و مهارتی دانش آموختگان بخش کشاورزی، تکنولوژی محور کردن نظام­‌های تولید و بازار کشاورزی، افزایش جذب سرمایه­‌های مردمی و ارتقاء شاخص سرمایه پذیری در بخش کشاورزی، توسعه بهره وری کشاورزی و ارتقاء اخلاق حرفه‌­ای و مسؤولیت‌پذیری تخصصی مهمترین اهداف و وظایف تعیین شده در قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.

اهداف تدوین سند راهبردی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان چه بوده است؟

محمدی: سازمان، جامعه کشاورزی را در دانش بنیان شدن یاری رسانده و در تمامی فعالیت­‌های خود گسترش دانش و به کارگیری روش­‌ها و فناوری­‌های جدید، بهره‌ور و سازگار با محیط زیست را مد نظر قرار می­‌دهد.

با توجه به این امر مهم، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با الهام از سازمان مرکزی، سند راهبردی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان را منتشر کرده و هدف از تدوین سند راهبردی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، تعیین جهت­‌گیری کلان سازمان، اهداف و وظایف، سیاست­‌ها، راهبردها و اولویت‌بندی آنها به منظور پیاده‌سازی زیرساخت­‌های لازم برای ارائه خدمات به تمامی ذینفعان و مخاطبان در سراسر استان است.

محدوده فعالیت سند در چه سطحی است؟

محمدی: قلمرو این سند، سراسر استان است که توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل و کارشناسان کشاورزی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و از این‌رو این سند با این مشخصه می­‌تواند به‌عنوان سند راهبردی موضوع فعالیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، در تدوین برنامه­‌های کلان و جامع این حوزه مورد استفاده قرار گیرد.

دوره زمانی که برای تحقق این سند در نظر گرفته‌اید چقدر است؟

محمدی: با توجه به ساختار سازمانی نظام مهندسی کشاورزی، دوره­‌ای که برای این سند راهبردی متصور بوده، به مدت چهار سال، یعنی از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ بوده و با این وجود، با توجه به موضوعات کلان دیده شده در سند حاضر، می­‌تواند چندین سال توسط مدیران ادواری سازمان نظام مهندسی در استان برای رسیدن به اهداف مورد نظر، مورد بهره­‌برداری قرار گیرد.

رویکرد سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در این حوزه چه بوده است؟

محمدی: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در دوره پنجم فعالیت، با تغییر سیاست‌های قبلی و با رویکرد جدید مبنی بر مردمی کردن امور، گسترش دانش و تکنولوژی­‌های نوین در بخش کشاورزی، استفاده از ظرفیت­‌های مردمی و مردمی کردن اقتصاد، تقویت و تحکیم جایگاه و ارتقای منزلت اجتماعی مهندسین کشاورزی، کمک به آسان­‌سازی سرمایه­‌گذاری در کشاورزی با تسهیل و روان‌سازی صدور مجوزهای تولید، نهادسازی و ظرفیت­‌سازی در بخش و ارتقاء توان فنی و حرفه­‌ای کارشناسان کشاورزی، به‌دنبال انجام رسالت‌های قانونی خود است.

چه اقداماتی در راستای عمل به بیانیه گام دوم انقلاب و هم چنین فرامین مقام معظم رهبری در راستای جهش تولید انجام داده­اید؟

محمدی: از جمله فرامین و تدابیر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، به اوج رسانیدن مشارکت مردمی و مردمی کردن امور و مسابقه­‌ خدمت‌رسانی، استفاده از فناوری­‌های روز در کشاورزی و ظرفیت مهندسان جوان کشاورزی بوده است.

از همین‌رو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با توجه به این فرامین و همچنین سایر مستندات قانونی برای توسعه بخش کشاورزی گام برداشته است.

در این راه این سازمان با الهام از بیانیه گام دوم انقلاب در ارتباط با کار رونق تولید در کشور و با هدف حل هماهنگ مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در بخش کشاورزی، ضمن احصاء موانع در قالب موانع ذهنی و فرهنگی، موانع فنی و ساختاری و موانع قانونی در دستیابی به اهداف کلان کشاورزی، پیش­ران­‌ها و راهکارهای مؤثر پیشنهادی خود را در جهت رفع این موانع ارائه نموده است.

 در بخشی از سخنان خود از موانع و مشکلات احصاء شده در دستیابی به اهداف کلان کشاورزی سخن به میان آوردید این موانع و مشکلات احصاء شده چه بوده است؟

محمدی: در سند راهبردی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل ۱۰ مورد از موانع و مشکلات احصاء شده که ناهماهنگی و اختلاف نظرهای کارشناسی و مدیریتی در بهره­‌برداری از توان زیست بوم­‌ها و قابلیت­‌های تولید و نبود انگیزه‌های پایدار برای مشارکت‌های مردمی و جلب سرمایه‌های مادی و معنوی این عرصه از فعالیت‌ها در کشور از جمله آنها است.

عدم وجود یکپارچگی در تصمیم­‌گیری­‌ها برای بهره­‌گیری از روش­های نوین در کنار دانش بومی سازگار، ناهم‌پوشانی اقدامات اجرایی برای مدیریت جامع، عالمانه و توانبخشی استفاده از نزولات آسمان، ضعف آگاهی­‌های عمومی و اختصاصی در مورد اقتصاد سبز و ظرفیت­‌های موجود در پاسخگویی به نیازهای جامعه، عدم تفاهم و توافق در مفاهیم و موضوعات اساسی از جمله امنیت غذایی، خودکفایی، استاندارد سلامت غذا، الگوهای مناسب تولید، صادرات غذایی و روش­‌های درست استفاده از آن نیز از موانع و مشکلات احصاء شده است.

آیا راهکارهایی برای رفع موانع و مشکلات احصاء شده در نظر گرفته شده است؟

محمدی: برای رفع موانع و مشکلات احصاء  شده در حوزه کشاورزی استان اردبیل پیشران­‌های موثری تعیین شده که در ۷ بخش دسته‌­بندی شده­‌اند که از جمله این پیشران­‌ها می­‌توان به؛ وجود عزم جدی برای تدوین راهبردی جامع در زمینه مدیریت و بهره­‌برداری بهینه از قابلیت­‌های سرزمینی، آب، منابع طبیعی و … همراه با توجه به محدودیت‌های اقلیمی و معیارها و ارزش­‌های محیط زیست اشاره کرد.

اذعان نسبی جامعه به ضرورت استقرار نظام اجرایی کارآمد برای کاهش ضایعات و مدیریت علمی و اقتصادی پسماندها از طریق تکنولوژی­‌های نوین مرتبط، اجماع عمومی در کاهش مداخلات دولتی و واسپاری امور به بخش­ خصوصی با حمایت از راهبرد اجرایی کردن شبکه­‌های غیردولتی، توجه ویژه به امنیت غذایی آحاد جامعه از طریق تأمین غذایی سالم از مزرعه تا سفره غذایی مردم نیز از جمله راهکارهای پیشنهادی است.

خواست عمومی در بازنگری در سیاست­‌ها و مقررات محرومیت‌­زا نظیر تبدیل روستاها و مناطق تولیدی کشاورزی به شهرها و شهرک‌های بدون هویت پایدار اقتصادی و متزلزل شدن ارزش و اهمیت جایگاه فعالیت­‌های کشاورزی و سکونت در مناطق روستایی، تأکید عمومی بر لزوم رعایت اصول و قواعد مرتبط با زنجیره تولید و تأمین، در تمام فعالیت­‌های بخش کشاورزی همراه با کاهش مقررات و تشریفات ناظر بر تولید و شبکه­‌های تولیدی مبتنی بر اصل سلامت غذا، وقوف به توسعه تولید محصولات صادرات محور رونق بخشیدن بازارهای کشاورزی، بهبود سرمایه گذاری، بهبود فضای کسب و کار نیز می‌تواند راهکارهایی برای رفع موانع اعلام شده باشد.

  یکی از موضوعات مهم در تدوین سند راهبردی جهت­گیری­های کلان در این سند است، جهت گیری­های کلان در سند راهبردی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل چه بوده است؟

محمدیجهت‌گیری­‌های کلان در نظر گرفته شده در این سند راهبردی به سه قسمت (رسالت، مأموریت و چشم انداز) تقسیم­‌بندی شده و در حوزه رسالت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، انجام وظایف مرتبط با متخصصان حوزه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست (خدمات صنفی و حرفه­‌ای)، انجام وظایف مرتبط با کشاورزی و کشاورزان کشور (خدمات فنی و تخصصی) و انجام وظایف مرتبط با امور اجرایی و حاکمیتی (خدمات عمومی) مد نظر قرار گرفته است.

در بخش مأموریت سازمان، آسان­‌سازی سرمایه­‌گذاری،گسترش سهم­‌بری دانش از تولید و عمومیت بخشی دانش و فن­آوری در کشاورزی جزو سه اصل اساسی در این بخش بوده و در نهایت در حوزه چشم­‌انداز نیز سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با تکیه بر فرامین و تدابیر مقام معظم رهبری و به پشتوانه قوانین و مقررات مربوطه بر پایه عزم و باور اعضای حقیقی و حقوقی سازمان تلاش مجدانه خویش را در جهت تحقق ارتقاء بهره‌­وری و ضریب نفوذ دانش در کشاورزی، ارتقاء منزلت اجتماعی مهندسین کشاورزی و ارتقاء اخلاق حرفه‌­ای انجام می‌دهد.

چه عواملی به‌عنوان وظایف و چالش­‌های مرتبط با اعضاء سازمان نظام مهندسی در جهت بهبود امور و توسعه بخش کشاورزی در سند راهبردی این سازمان تعیین شده است؟

محمدی: از جمله وظایف و اختیارات سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل که در سند راهبردی این سازمان در خصوص اعضاء سازمان تعیین شده می­‌توان به هویت بخشی حرفه­‌ای یعنی سازماندهی دانش آموختگان به منظور نقش آفرینی در محیط­‌های کشاورزی، مسؤولیت پذیری تخصصی، اعتبار بخشی حرفه­‌ای، هم‌پیوندی علم و فن یعنی توسعه مهارت­‌آموزی و توان­‌افزایی حرفه­‌ای،کسب و کارهای مرتبط با پیش، حین و پس از تولید اشاره کرد.

اما در این بین چالش­‌هایی مرتبط با اعضای سازمان وجود دارد که در این سند راهبردی این چالش­‌ها به ۴ بخش شامل؛ ارجحیت اشتغال دولتی، مشاوره پذیر نبودن محیط کشاورزی، فن محور نبودن نظام آموزش عالی، مقاومت در واگذاری­‌ها اشاره کرد.

راهکارهای مواجهه با چالش­‌های ذینفعان چه بوده؟

محمدی: در این سند راهبردی راهکارهای مواجهه با چالش‌­های مرتبط با اعضای سازمان، اتخاذ سیاست آموزشی مهارت محور به جای ادبیات محور، پیگیری سیاست اشتغال دانش مزد محوری به جای دستمزد محوری، توسعه فرصت­‌های کسب و کارهای نوین از طریق مراکز خدمات کشاورزی و روستایی، توسعه خدمات کسب و کار مرتبط با بازار کشاورزی، متنوع نمودن تولید محصولات کشاورزی بر مبنای دانش نوین  و استفاده از پسماندهای کشاورزی در عرصه‌های تولید محصولات مورد نیاز جامعه تعیین شده است.

وظایف سازمان در ارتباط با کشاورزی و کشاورزان چیست؟

محمدی: در کنار وظایف سازمان در ارتباط با اعضای سازمان، وظایف و اختیاراتی هم در ارتباط با کشاورزی و کشاورزان وجود دارد که در این سند این وظایف به ۸ بخش، مهندسی‌سازی کشاورزی، مهندسی اجتماعی، عدالت محوری در خصوص محصولات کشاورزی، تدوین مقررات ملی کشاورزی، اقتصادی کردن تولید، تولید صادرات محور،کمک به توسعه پایدار و بومی سازی دانش کشاورزی تقسیم می‌شود.

اما در این حوزه نیز چالش­‌هایی مرتبط با کشاورزی و کشاورزان وجود دارد که برای پاسخگویی بهینه و مناسب به آنها چالش­‌های مربوطه نیز در نظر گرفته شده­‌اند و چالش­‌های اساسی مرتبط با کشاورزی و کشاورزان، سرمایه پذیر نبودن محیط کشاورزی، ضریب نفوذ پایین دانش در کشاورزی، محدودیت منابع پایه و عدم امکان توسعه سطح، جاماندگی نظام بازار کشاورزی از تولید، ناتوانی در طرح و پیگیری مطالبات و قابلیت نقدشوندگی پایین از آن جمله‌اند.

 به نظر شما و بر اساس سند راهبردی طراحی شده، راهکارهای مواجهه با چالش‌های مرتبط با کشاورزی و کشاورزان چیست؟

محمدی: آسان­‌سازی سرمایه‌گذاری از طریق سهولت صدور مجوزها به‌عنوان دروازه ورود سرمایه، عمومیت بخشی به کاربرد دانش و فناوری­‌های جدید در کشاورزی، مردمی­‌سازی افزایش بهره­‌وری از طریق گسترش سهم­‌بری دانش از تولید، توسعه و گسترش نوآفرین­ی‌ها (استارتاپ­‌ها) برای دستیابی به بازار دیجیتالی و مهندسی می‌تواند از راهکارهای مواجهه با چالش‌های پیش روی کشاورزی باشد.

همین‌طور سهولت معاملات و نقل و انتقالات اموال و دارایی­‌های کشاورزان برای تقویت قابلیت نقدشوندگی اموال، تنوع بخشی ابزارهای مالی سرمایه­‌ای برای جذب سرمایه­‌های مردمی نظیر شرکت­‌های لیزینگ، ارائه برنامه کشت محصولات کشاورزی بر مبنای استعداد و پتانسیل مناطق مختلف استان اردبیل نیز از جمله راهکارهای تعیین شده برای مواجهه با چالش‌­های ذینفعان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، بخش کشاورزی با توجه به حجم تولید انواع محصولات به میزان ۴ و نیم میلیون تن در سال یکی از حوزه‌­های اصلی اقتصادی و اولویت­‌دار در استان اردبیل است و از این‌رو در این بخش از گفت‌وگو با رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل سعی بر این شد تا از اهداف و وظایف این سازمان در قبال توسعه بخش کشاورزی و هم‌چنین مفاد و اهداف سند راهبردی این سازمان و برنامه‌های این سازمان در راستای توسعه بخش کشاورزی آگاه شویم.

گفت‌وگو: مهران عقلمند

کد خبر : 15160

کانال تلگرام دایاق
شبکه آگهی اینترنتی
شرکت تبلیغاتی نقطه
اکین
اکین
اکین
اکین
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس